Przeglądam sobie spokojnie komentarze i posty osób, które śledzę i nagle trafiam na krytykę jednej z moich ulubionych książek z obszaru działania i ogólnie pojętej produktywności. Dodatkowo krytyczny wpis został napisany przez Piotrka Nabielca, z którym częściej jednak się zgadzam niż różnię w opiniach. Zainteresowało mnie to bardzo. Przeczytałem wpis, sięgnąłem po telefon i wyzwałem Piotrka na pojedynek. A tak naprawdę, zaintrygowany różnicą zdań, zaprosiłem go do rozmowy w podkaście. Do przesłuchania tej rozmowy Was zapraszam. Jest w niej dużo o samej książce, ale też o tym jak podchodzimy do autorytetów, do treści, które przetwarzamy. Mam nadzieję, że słychać też, że można rozmawiać o różnicach z ciekawością i otwartością na argumenty rozmówcy.
Cytaty #zdupy od Piotra:
- Page 222: „It’s an idea that might seem extreme at first but will soon prove indispensable in your quest to take full advantage of the value of deep work: Schedule every minute of your day.”
- Page 224: „On some days, you might rewrite your schedule half a dozen times. Don’t despair if this happens. Your goal is not to stick to a given schedule at all costs; it’s instead to maintain, at all times, a thoughtful say in what you’re doing with your time going forward—even if these decisions are reworked again and again as the day unfolds.”
- Page 232: „Here’s an important question that’s rarely asked: What percentage of my time should be spent on shallow work? This strategy suggests that you ask it. If you have a boss, in other words, have a conversation about this question. (You’ll probably have to first define for him or her what “shallow” and “deep” work means.)”
- Page 241: „Fixed-schedule productivity would have you ignore these messages until the next morning.”
- Page 243: „If you have an offer, opportunity, or introduction that might make my life more interesting, e-mail me at interesting [at] calnewport.com. For the reasons stated above, I’ll only respond to those proposals that are a good match for my schedule and interests.”
- Page 258: „Deep work is important, in other words, not because distraction is evil, but because it enabled Bill Gates to start a billion-dollar industry in less than a semester.”
Linki
#78 Słownik talentów – Rozwijanie innych (Developer)
- Anders Ericsson, Robert Pool, Droga na szczyt. Jak ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzowską biegłość w dowolnej dziedzinie
- Angela Duckworth, Upór. Potęga pasji i wytrwałości
- Cal Newport, Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
- Cal Newport, Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie
- Cal Newport, A World Without Email: Reimagining Work in an Age of Communication Overload
- David Rock, Twój mózg w działaniu
- Gary Keller, Jay Papasan, Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć
- Greg McKeown, Esencjalista
- Jacek Kłosiński, Metoda tęczówki
- Jake Knapp, John Zeratsky, Make time. How to focus on what matters every day
- Katy Milkman, How to Change: The Science of Getting from Where You Are to Where You Want to Be
- Lisa Feldman Barrett, Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu
- Lisa Feldman Barrett, Mózg nie służy do myślenia. Siedem i pół opowieści o mózgu
- Marcin Iwuć, Finansowa Forteca
- Matthew Walker, Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams
- Mihály Csíkszentmihályi, Przepływ
- Robert Greene, Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości
- Martha Graham
- Cal Newport – podcast
- TEDx Talks, What Makes Life Meaningful: Michael Steger at TEDxCSU
- Constructing Minds: A Conversation with Lisa Feldman Barrett
Gdzie znaleźć Piotra?
Newsletter Z pasją o mocnych stronach – ZAPISY
Kurs „Nazwij / Poznaj / Wykorzystaj Swoje Mocne Strony” w sprzedaży!
Grupa na FB
Działa już grupa „Z pasją o mocnych stronach” na FB. Jest w niej już kilkaset osób. W tej grupie możecie rozmawiać, dyskutować o:
- talentach,
- mocnych stronach,
- produktywności,
- wstawaniu wcześniej i cudownych porankach
Jeżeli znajdziecie coś ciekawego w tych obszarach, podzielcie się z innymi, którzy także są tym zainteresowani. Warto się dzielić! Zapraszam! Adres grupy to: https://www.facebook.com/groups/zpasjaomocnychstronach/ Grupa jest zamknięta, ale jeżeli poprosicie o dostęp, to dodam Was jak najszybciej będzie to możliwe.
Ocena podcastu
Jeżeli chcecie mi trochę pomóc, możecie to zrobić, oceniając podcast w iTunes (lub Sticher). Każda Wasza ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny. Aby zostawić ocenę w iTunes w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używacie) wyszukajcie podcast „Z pasją o mocnych stronach”, kliknijcie na okładkę mojego podcastu, znajdźcie zakładkę „Oceny i recenzje” i wybierzcie „Napisz recenzję”. I przedstawcie, proszę, szczerą opinię o podcaście. :) Jeżeli słuchacie podcastu na Androidzie i korzystacie ze Stitchera, to wejdźcie na npp.run/stitcher, zjedźcie na dół strony do sekcji “Show ratings and reviews”. Tam też możecie zostawić szczerą ocenę podcastu. Z góry dziękuję za Waszą pomoc!