fbpx

W sześciu zdaniach

Wskaż i powiedz

W
Wskaż i powiedz

Budowanie nawyku polega na robieniu powtarzalnej czynności, w powtarzalnych okolicznościach w celu osiągnięcia powtarzalnej nagrody. Kiedy pominiemy prace nad nawykiem często się zniechęcamy. Kluczowe jest takie wybranie sposobu budowano nawyku, aby był służący a nie utrudniajacy. Dlatego tak bardzo lubię metodę „wskaż i powiedz”. Chcąc jeść mniej słodyczy buduje sobie nawyk wskazania słodkiego kiedy mam na nie ochotę i powiedzenia sobie na głos dlaczego nie chce tego zjeść. W 95% przypadków nie jem, ale w 100% przypadków mówię sobie dlaczego nie chcę zjeść.

Praca czy relaks?

P
Praca czy relaks

Czytam. Pracuję wtedy czy się relaksuję? Ważne pytanie, bo chcę to zarejestrować w moim systemie mierzenia czasu pracy!

A przecież nie jest istotne jak to zaklasyfikuję. Czytanie jest dla mnie przyjemnością, niezależnie od tego czy jest odpoczywaniem czy pracą.

Przestałem się nad tym zastanawiać.

Nie udostępniaj kalendarza

N
Nie udostępniaj kalendarza

Podobno w firmie Basecamp zabroniono udostępniać swoje kalendarze. Kiedy są dostępne kalendarze współpracowników łatwo jest umówić się na spotkanie. Jeżeli w kalendarzu „jest dziura” to rezerwujemy czas innej osoby. Gdy nie ma tej informacji dostępnej musimy podejść do osoby i umówić się z nią bezpośrednio. Bardzo zmniejsza to ilość spotkań i daje więcej przestrzeni na pracę głęboką. A przecież to wtedy wykonujemy najwięcej wartościowej pracy.

Przegląd tygodnia

P
Przegląd tygodnia

Długo robiłem przegląd tygodnia w piątek. Wybrałem piątek, bo wiele źródeł wskazywało ten dzień jako najlepszy na podsumowanie. Zorientowałem się, że wykonuję przegląd tygodnia tylko w około 60% przypadków. Zastanowiłem się dlaczego tak jest i doszedłem do wniosku, że w piątek mam wiele innych zajęć, które często wpływają na mój czas i utrudniają zorganizowanie dobrego przeglądu. Od kilku miesięcy robię przegląd tygodnia wcześnie rano w sobotę i nie opuściłem żadnego z nich. Warto kwestionować zapożyczone zasady.

Weryfikacja

W
Weryfikacja

Jak odróżnić niezdolność wytrwania w dążeniu do celu od umiejętności odpuszczania? W jaki sposób odróżnić siłę woli od bycia upartym? Kiedy warto robić swoje, a w jakich okolicznościach warto posłuchać głosu innych? Dojrzałość jest nieodzowna w weryfikacji tych stanów. Wymaga to ogromnej świadomości siebie, jednoczesnego zaufania w swojej osądy i otwartości na słuchanie sygnałów z zewnątrz. Wierzę, że są to umiejętności, których można się nauczyć.

Ostatnie wpisy

Newsletter

Patronite

Kategorie