W sześciu zdaniach

Wysiłek

W

Czasami lubię przebywać w naturze sam. Jestem wtedy sam na sam z myślami. Ale czasami lubię iść w góry w towarzystwie. Wspólny wysiłek bardzo łączy. Dwa różne sposoby obcowania z przyrodą. Ani lepsze, ani gorsze – inne.

Powinieneś

P

Jednym z moich największych zwycięstw z ostatnich lat jest umiejętność dostrzegania, kiedy stawia się mnie w sytuacji „powinieneś”. Powinieneś tam pojechać, bo będzie mu miło. Tyle dla Ciebie zrobiłem, powinieneś mi się odwdzięczyć. Od zawsze to dla nas robiłeś, powinieneś to zrobić też teraz. W każdej z tych sytuacji umiem zauważyć, że wcale nie powinienem. Mogę chcieć, ale jest to mój wybór – już dużo rzadziej czuję się winny jak nie robię tego czego „powinienem”.

Milisekundy

M

Kiedy rano wstaję, to o sukcesie (bieganiu, ćwiczeniu) lub jego braku (kolejna drzemka, wymówka) decydują milisekundy. Zauważyłem, że im bardziej działam na automacie, tym bardziej zwiększam swoje szanse powodzenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w takie dni, kiedy trochę gorzej spałem. Dlatego do biegania rano bardzo starannie przygotowuję się wieczorem. Ustawiam drugi budzik poza sypialnią, przygotowuję sobie rzeczy do biegania i w głowie mówię sobie, że nie chodzi o konkretny dystans lub czas bieganie, a przede wszystkim po prostu o wyjście na trening. Mówię też bliskiej osobie, aby zapytała mnie rano czy biegałem – to najbardziej pomaga!

Uczyń to prostym

U

Dlaczego myjąc zęby elektryczną szczoteczką łatwiej jest je myć przez 2 minuty, niż zwykłą szczoteczką? Sama z siebie odmierza ten czas. Wystarczy poczekać na sygnał i wiadomo, że minęły dwie minuty. Ale przecież mogę też ustawić stoper w zegarku lub telefonie, kiedy myję zwykłą szczoteczką. Problem w tym, że to jeden dodatkowy krok do zrobienia. Przypomina na mi to, żeby maksymalnie upraszczać swoje nawyki, żeby unikać każdego dodatkowego kroku.

Co jest pod spodem?

C

Zbieram pytania. Szukam takich, które pomagają mi myśleć i patrzeć szerzej. Zapisuję je i co jakiś czas przeglądam. Ale i tak najczęściej wracam do pytania z książki „Jedna rzecz”. Kiedy waham się jaki projekt wybrać jako następny zadaję zadaję sobie to pytanie i zapisuję odpowiedzi, które przychodzą mi do głowy. Jaka jest JEDNA RZECZ, którą możesz zrobić, TAKA, że po jej zrobieniu wszystko pozostałe będzie łatwiejsze lub niepotrzebne?

Recent Posts

Newsletter

Categories