W sześciu zdaniach

Raz, a dobrze

R

Lubię szukać okazji do optymalizacji podejmowania decyzji. Postanowiłem, że w piątki nie prowadzę całodniowych warsztatów, tylko poświęcam go na naukę, spotkania i „ogarnianie”. Raz podjęta decyzja pozwala przyśpieszyć jej podejmowanie za każdym przyszłym razem. Nie zastanawiam się, czy umawiać całodniową pracę na piątek czy nie. Po prostu nie robię tego, aż do czasu kiedy tę decyzję zmienię. Mam kilka obszarów, w których tak robię.

Deszcz

D

Wychodzę na poranny spacer z psem. Sprawdzam jak jest na zewnątrz i widzę, że pada deszcz. Pierwsza myśl – ech, znów zmokniemy, ale głupio, że pada. Druga myśl – nie masz wpływu na deszcz, to dlaczego się wkurzasz? Efektem drugiej myśli, jest włączenie dobrej książki, odpowiednie ubranie się i wyjście z uśmiechem na spacer, na który wychodzę niezależnie od pogody. To był dobry spacer.

Pozbawienie

P

Jedzenie po dwóch dniach nie spożywania posiłków smakuje wyjątkowo. Zimna woda, po długim spacerze w gorącu, ma unikalny smak. Spotkanie z przyjaciółmi, po czasie kwarantanny jest wspaniałym doświadczeniem. Niezwykle mnie ciekawi, że zauważam te rzeczy bardziej, kiedy przez pewien czas jestem ich pozbawiony. Cudownie byłoby umieć się cieszyć nimi na co dzień, bez doświadczenia straty. Czytam o adaptacji hedonistycznej i uczę się jak ją obsługiwać.

Wskazówka

W

Przez tydzień nie miałem w domu psa. Przywiozłem ją wczoraj. Jak za dotknięciem różdżki, wróciły nawyki związane z psem. Nawyki to potężny mechanizm. Wraca wskazówka wykształconego nawyku i automatycznie wraca zachowania. Rozważnie wybieram jakie nawyki buduję.

Kluczowe

K

Znam teorię. Dokładnie wiem jakie kroki warto wykonać, aby coś zrobić. I tak często na tym poprzestaję. Kluczowy jest ten pierwszy krok, pierwsza akcja, pierwsze wykonane zadanie. One zwykle otwierają oczy i pokazują możliwości działania. Pomagam sobie łącząc opis następnego kroku z bardzo jasnym opisem efektu jaki chcę osiągnąć.

Recent Posts

Newsletter

Categories