W sześciu zdaniach

Jak vs dlaczego

J

Czasami w dyskusji okazuje się, że mam z kimś bardzo różne punkty widzenia. Czasami wtedy pytam dlaczego ta osoba ma taki, a nie inny punkt widzenia. Adam Grant w swojej książce „Think again”, pokazał że w takich przypadkach czasami lepsze jest pytanie „jak”. Zadaję pytanie „jak by wyglądało to co proponujesz w praktyce?” Okazuje się, że wtedy wychodzą różne nieścisłości w myśleniu. Uczę się też zadawać pytanie „jak” sobie.

Szybkie opinie

S

Usłyszałem dzisiaj na swój temat opinię, która wyrażona została na podstawie tego co widać na zewnątrz. Poczułem się niesprawiedliwie oceniony. Potem pomyślałem, że i mi się zdarza tak robić. Czasami wyciągam wnioski i buduję całą narrację o innych, tylko na podstawie tego co widzę. A przecież za tym co widoczne jest cała historia, która może zupełnie zmienić to co myślę o kimś. Jestem wdzięczny za tę szybko wyrażoną opinię na mój temat – dzięki temu przypomniałem sobie, żeby samemu tak nie robić.

Dysonans poznawczy

D

Dając radę innym, w obszarze w którym ja też działam, zwiększam szansę, że sam tej rady posłucham. Jest to zasługa dysonansu poznawczego. Kiedy komuś dam radę, a później sam jej nie stosuję, to wywołuje to we mnie napięcie. Jaki z tego wniosek? Szukam grup osób robiących podobne do mnie rzeczy i dzielę się swoją wiedzą. Zwiększam swoje szanse wprowadzenia tej wiedzy w życiu u siebie.

Najważniejsze projekty

N

W ogromie zadań czasami łatwo jest mi zabrać się za coś co wydaje się łatwe i szybkie. Bo daje mi to natychmiastowe poczucie sprawczości. Ale nie posuwa mnie w kierunku tego co najważniejsze. Dlatego mam bardzo krótką listę najważniejszych projektów. Zapisuję ją w łatwo dostępnym miejscu. Często sprawdzam, czy to co robię na co dzień, przyśpiesza realizację tego co najważniejsze.

Błędy poznawcze

B

Czytam kolejną książkę o błędach poznawczych. Ciekawie jest wiedzieć w jakie pułapki myślenia wpadam. Jednocześnie jest to lekko dołujące. Jest ich tak wiele, że nie mam możliwości uniknąć większości z nich. Mam na to rozwiązanie. Wybieram trzy błędy poznawcze, które będę najbardziej uważnie obserwował.

Recent Posts

Newsletter

Categories