W sześciu zdaniach

Kontekst planowania

K

Planowanie jest od tego, żeby się przygotować. Pamiętam, że jednym z większych błędów, które popełniałem było patrzenie tylko przez pryzmat tego co chcę zrobić. Zapominałem o kontekście i tym co już jest zaplanowane. Dlatego teraz, najpierw patrzę na jaki okres planuję. Potem dla tego okresu wypisuję wszystkie istotne wydarzenia. Dopiero potem zabieram się za planowanie, uwzględniając realia.

Sam jestem sobie winien

S

Przy całej mojej umiejętności planowania zdarza mi się zaplanować za dużo na dzień. Kiedy pracuję od 8 do 18 i potem jeszcze mam kilka rzeczy do zrobienia, to wiem, że przesadziłem. Nie zdarza mi się to często, ale jednak miewam takie dni. Wtedy nie winię nikogo za to, że tak jest. Nawet mało na to narzekam. Sam nawarzyłem piwa i teraz sam je wypiję. Upewniam się, że wyciągam z tego dnia odpowiednie wnioski na przyszłość.

Przysmaki

P

Uśmiecham się. Stoję przed ladą ze słodyczami. Wybieram przysmaki dla bliskich mi osób. Przypominam sobie co lubią. Podoba mi się, że wiem co im kupić. Mikroszczęście.

Część tworzenia

C

Pisząc artykuły zawsze zaczynam od pytania, co czytelniczki i czytelnicy z niego wyniosą – to samo pytania zadaję sobie dla podcastów i każdej innej formy tworzenia. Czasami mam taką myśl, że to co akurat tworzę będzie bardziej popularne, a coś innego pewnie trochę mniej. Bardzo często okazuje się, że się myliłem. Coś co byłem pewne, że będzie miało dużo odsłon, wcale nie jest tak często czytane. Działa to też w drugą stronę – rzeczy, które wydają mi się bardziej niszowe, okazują się wzbudzać dużą ciekawość. Dlatego niezależnie od tego jakie mam przeczucia co do zainteresowania, zawsze tworzę najlepiej jak umiem.

Tolerowanie niepewności

T

Tolerowanie niepewności jest dla mnie trudne. Jak dla wielu osób! Podobno jako gatunek często, kiedy nie wiemy co nas czeka, wymyślamy historie i potem traktujemy je jako prawdziwe. Ja mam inny sposób na niepewność. Tworzę scenariusze – od najlepszych do najgorszych – zastanawiam się, co w każdym z nich bym zrobił. Zalążek planu, nawet dla najgorszej sytuacji, uspakaja mnie.

Recent Posts

Categories