Poznaj „Praktycznik”

Wraz z Anią wierzymy, że każdy zasługuje na pracę, która daje satysfakcję i jest zgodna z jego talentami. Właśnie dlatego powstał „Praktycznik”!
Talenty Gallupa® to dobry punkt startu do budowania ścieżki zawodowej. Korzystając z nich, możesz ułożyć dotychczasowe doświadczenie w spójną całość. Nasz e-book pomoże Ci połączyć Twoje talenty z obszarem pracy zawodowej, da Ci wiedzę i rozwiązania, które dostosujesz do siebie i sprawdzisz w praktyce. Przeprowadzimy Cię przez proces, z którego skorzystasz niezależnie od Twojego doświadczenia, roli i branży, w której działasz. „Praktycznik” da Ci przestrzeń, aby przyjrzeć się CO i DLACZEGO jest dla Ciebie ważne – z ćwiczeń skorzystasz także wtedy, jeśli nie szukasz zmiany zawodowej!

KUP „Praktycznik”

Wykorzystaj swoje talenty na drodze zawodowej

„Praktycznik” stworzyliśmy właśnie po to, aby pomóc w zmianach na drodze zawodowej. Odpowiadamy w nim na wiele pytań i podsuwamy praktyczne (nazwa „Praktycznik” zobowiązuje!) ćwiczenia, które pomagają przejść ten proces.

Szukasz pracy dopasowanej do Twoich talentów?

Czy nie jest za późno na zmianę zawodową? Bardzo często słyszę takie pytanie. I za każdym razem głośno odpowiadam „NIE”, nie jest za późno. Sam przez ostatnie 10 lat (kiedy to piszę mam 41 lat) kilka razy zmieniałem to co robię i jestem pewien, że nadal będę to robił. Przypuszczam, że to czym się będę zajmował za 10 lat jest jeszcze nie nazwane. Tak, kiedyś się tego bałem. Teraz przyjmuję to jako część rzeczywistości – także dlatego, że mam już spore doświadczenia w zmianie i wiem, jak do niej podchodzić. Z „Praktyczniku” wraz z Anią dzielimy się między innymi tymi doświadczeniami

Czy praca daje Ci satysfakcje?

Co daje Ci satysfakcję w pracy? Czasami rozmawiam z klientami, którzy chcą coś zmienić w tym, co robią, ale nie wiedzą w jakim kierunek, ani w jaki sposób. Jednym z pierwszych pytań, które im zadaję, jest to, co daje im satysfakcję w obecnej roli. Nawet jeżeli dużo rzeczy jest trudnych i nie lubią tego, co robią, to zwykle potrafimy zidentyfikować obszary, które jednak dają satysfakcję. A to pozwala nam zacząć nie od zera, ale od czegoś konkretnego. Dlatego umieściliśmy z Anią to ćwiczenie w „Praktyczniku”, w części o analizie przeszłości i tego co tu i teraz. To świetny początek do ruszenia do przodu.

Czy masz wątpliwości wobec zmiany pracy?

Czy talenty mogą pomóc znaleźć pracę? Tak, ale nie tak jak myślisz. Nie ma zestawień zawodów wraz z talentami, które powinno się mieć, aby je wykonywać. Ale analiza talentów, tego jak działamy, myślimy i odczuwamy, może pomóc określić, jaki rodzaj pracy będzie nam się podobał i w jakim rodzaju pracy będziemy skuteczni. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy dana rola potencjalnie nam pasuje, czy nie. Jak to zrobić? Wykonując np. takie ćwiczenie, jak opisane w poniższej grafice. W „Praktyczniku” znajdziesz ich dużo więcej.

Jak wykorzystać swoje doświadczenie w projektowaniu drogi zawodowej?

Kiedy zaczynam myśleć o zmianach w tym, co robię to zwykle bardziej skupiałam się na tym, co nowego chcę robić. Miałem też tak w przeszłości, kiedy zmieniałem swoje role na etacie. Często zapominałem, że wiele odpowiedzi leży w moich wcześniejszych doświadczeniach. Umiejętne przeanalizowanie przeszłości, wybranie rzeczy, które robiłem dobrze, które lubiłem robić, pomaga przygotować mi „filtr” do wyboru nowych możliwości.
Kilka pomysłów na to, jak przeanalizować swoją przeszłość zawodową opisaliśmy z Anią Bąk w karuzeli. Od siebie dodam jeszcze jeden pomysł – warto zidentyfikować nasze nieświadome kompetencje, które zbudowaliśmy w przeszłości. Nieświadome kompetencje (z modelu uczenia się), czyli takie rzeczy, które robimy zupełnie nie myśląc o tym, jak to robimy. Jak to możliwe? Wcześniej zrobiliśmy je już tyle razy, że stały się naszymi umiejętnościami, które robimy automatycznie.

Minikurs: Powrót do pracy w trzech prostych krokach

Poznaj darmowy minikurs mailowy stworzony z myślą o mamach wracających po urlopie macierzyńskim/wychowawczym na rynek pracy:

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Czeka Cię powrót do pracy po przerwie związanej z macierzyństwem? Zobacz, jak się przygotować!

„Urlop” macierzyński to czas, w którym znikasz z rynku pracy i obejmujesz na pełny etat rolę mamy. Czas powrotu to ważny krok na ścieżce zawodowej i często wiąże się z niepewnością, co dalej. Wracać do obecnej firmy, szukać innej roli a może całkiem zmienić branżę? To tylko część pytań, które możesz mieć w głowie. Masz o czym myśleć, więc w karuzeli podpowiadamy, jakie elementy warto sprawdzić i przedyskutować z pracodawcą, aby Twój powrót był lżejszy!

Jak świadomość swoich talentów może wspierać nas jako rodziców?

Czy talenty mogą pomóc w byciu rodzicem? Oczywiście, że tak. Jeżeli jesteście rodzicami, to proponuję Wam małe ćwiczenie. Pomyślcie o swoim dniu i zapiszcie listę aktywności, które codziennie wykonujecie w swojej roli jako rodzice. Warto skupić się na szukaniu czasowników. Im bardziej konkretne, tym lepiej – rozmawiam, wspieram, pocieszam, gotuję, zawożę, organizuję, pomagam w zadaniu, umawiam wizytę u lekarza itd.
Dla każdej z tych aktywności zastanówcie się, jak Wasze talenty w tym Was wspierają, a które utrudniają. Na podstawie tego można określić, z których talentów warto korzystać jeszcze bardziej, a które warto rozwijać (pracując nad ich świadomością, dodając do nich wiedzę i budując umiejętności, które pozwolą z nich lepiej korzystać).

Artykuł: Empatia potrzebna od zaraz –powrót mam z „urlopu” macierzyńskiego i wychowawczego

Przeczytaj artykuł o tym, jak dzięki empatii można ułatwić mamom-pracowniczkom powrót do firmy.

Podcast: #191 Powrót mam na rynek pracy po urlopie macierzyńskim

Posłuchaj doświadczeń innych kobiet, które przeszły przez drogę powrotu do pracy po przerwie związanej z rodzicielstwem.

Live podsumowujący minikurs

Dziękujemy Anni Stanclik za rozmowę!

Pracuj w zgodzie ze swoimi talentami – opinie o „Praktyczniku”

Tworząc razem z Anią Bąk „Praktycznik” mieliśmy w głowie osoby, którym chcieliśmy pomóc na drodze zawodowej – w znalezieniu swojej roli, wykorzystaniu własnego doświadczenia, przygotowaniu do rozmowy z przełożonymi o zmianach w swojej roli, zrozumieniu, co jest kluczowym obszarem kompetencji.
Z nadzieją, że stworzyliśmy praktyczny w użyciu e-book udostępniliśmy go klientkom i klientom. Z radością obserwowaliśmy, że korzystają z owoców naszej pracy. Każda opinia i informacja, w czym i jak „Praktycznik” pomógł, była i jest ogromną radością.
Kilkoma opiniami dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że i Wam „Praktycznik” pomoże!

Posłuchaj rozmów!

#87 Talenty w czasie rozmowy rekrutacyjnej – rozmowa z Anną Bąk
Dowiedz się, jak talenty możesz połączyć ze swoją pracą zawodową.
#152 Jak wykorzystać wiedzę o talentach we współpracy nad projektem – o współpracy nad praktycznik.pl
Ostatni rok i nasze zmiany zawodowe z wykorzystaniem talentów – rozmowa z Anną Bąk

Co jeszcze może Cię zainteresować?

Darmowy fragment „Praktycznika”
Talenty i mocne strony

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!