fbpx

Przestaw ikonę

P
Uważności

Czasami ze zdziwieniem zauważam, że mam w ręku telefon z uruchomioną aplikacją. Wiem, że działam wtedy na automacie. Robię wtedy prostą rzecz – zmieniam ułożenie aplikacji, np. w miejsce ikonki Instagramu daję ikonę aplikacji Kindle. Spowalnia mnie to przy korzystaniu z telefonu. Mam czas zauważyć co robię i zastanowić się dlaczego to robię. W efekcie uważniej korzystam z technologii.

Tolerancja i akceptacja

T

Tolerować to szanować czyjeś poglądy i zachowania pomimo, że nie zgadzamy się z nimi. Akceptować to przyjmować i sprzyjać czyimś poglądom i zachowaniom. Dopóki nie rozumiałem różnicy między tolerancją i akceptacją, to bardzo często się frustrowałem. Od kiedy jestem świadomy różnicy, częściej spokojnie podchodzę do innych, ich poglądów i zachowań. To jest ok, że nie akceptuję tego co robią inni. Mam jeszcze do wyboru czy chcę to tolerować czy nie.

Jedna łyżka na raz

J

Uważność można ćwiczyć na wiele sposobów. Na przykład jedząc, kiedy nabieram na sztuciec kolejną porcję jedzenia, dopiero jak przełknę poprzednią porcję. Wydaje się proste, ale jest trudne. Zwłaszcza dla kogoś, kto przez wiele lat musiał zdążyć zjeść obiad na stołówce w czasie przerwy między lekcjami. Taki sposób jedzenia wymaga ode mnie dużego skupienia. Przy okazji jeszcze bardziej doświadczam smaku tego co jem.

Sukces

S

Zauważam ostatnio coraz więcej osób robiących podobne rzeczy co ja. Z jednej strony po prostu jest więcej certyfikowanych trenerów, z drugiej im więcej z czymś pracuję tym bardziej to dostrzegam. Jest to znany błąd poznawczy, w który wpadam. Mój sukces polega na tym, że zauważyłem kiedy zacząłem się tym martwić i zmieniłem sposób myślenia. Każdy wnosi do działania swoją osobowość. Jest tylko jeden Dominik.

Kup i sprzedaj kozę

K

W starym dowcipie żydowskim, rabin radzi jak rozwiązać problem małej ilości miejsca w domu – sugeruje żeby kupić kozę, poczuć jak jest ciasno i głośno z dodatkowym domownikiem, potem sprzedać kozę i poczuć ulgę, że mamy więcej miejsca. Trochę czuję się jak w tym dowcipie. Nic mnie nie bolało, i nawet tego nie zauważałem. Zachorowałem i źle się czułem. Wyzdrowiałem, i cieszę się z tego, że dobrze się czuję. Cieszę się z tego, czego wcześniej w ogóle nie zauważałem.

Ostatnie wpisy

Newsletter

Patronite

Kategorie