Pokazanie siebie

P

Każdy i każda jest liderem/liderką poprzez bycie tym kim jest. Zatrzymało mnie to zdanie. W oryginale brzmiało ono tak „Everyone is a leader by being who they are.”

Po pierwsze zgadzam się z nim – najbardziej podążałem za tymi liderami i liderkami, którzy czułem, że są sobą. Po drugie zauważam, że trudność jest już w pierwszym kroku – świadomość kim się jest i otwartość pokazania takim siebie innym. Sam się tego długo uczyłem.

Empatia jako umiejętność

E

Można być empatycznym. Można się tego uczyć. Kiedy chcę pokazać, że jest przestrzeń na emocje, robię kilka prostych rzeczy.
Organizuję przestrzeń, żeby spokojnie posiedzieć. Słucham i zadaję pytania o to, co usłyszę. Pokazuję, że emocje drugiej osoby są dla mnie ważne.

Konflikt czy konfrontacja

K

Nie lubię konfliktów. Do tego stopnia ich nie lubię, że nawet jak jest jakiś konflikt, to nazywam go konfrontacją. Jest mi wtedy łatwiej coś z nim zrobić.

A przecież konflikt sam w sobie, nie jest czymś jednoznacznie złym. Dobrze obsłużony konflikt, który jest sygnałem, że poprzednie ustalenia przestają działać, może doprowadzić do wypracowania nowych, służących wszystkim stronom, zasad. Idąc za myślą, którą wyczytałem (znów) u Adama Granta, może brak konfliktu, nie oznacza pokoju, a apatię?

Lepsze, czyli jakie

L

Kiedy pracuję z klientami nad poprawą ich notatek, zadaję im na początku proste pytanie. Brzmi ono tak: po czym poznacie, że Wasze notatki będą lepsze? Okazuje się, że często to pytanie jest trudne. A bez odpowiedzi na nie, trudno wybrać nad czym pracować. Może też się okazać, że ta praca w ogóle nie jest potrzebna! Chwila refleksji przed pracą pomaga sprawić, że ta praca będzie efektywna.

Tryb naukowca

T

Adam Grant opisuje w swojej książce „Leniwy umysł” różne „tryby” dyskusji w które można wejść. Wspomina o trybie polityka, kaznodziei i prokuratora – którzy chcą przekonać do czegoś i udowodnić swoją rację. W kontrze do tego wskazuje na tryb naukowca. W tym trybie dowiedzenie się, że się myliło, jest czymś dobrym. Dzięki temu wiemy, że mylimy się mniej i możemy zacząć pracować nad nową teorią i nowym zrozumieniem danego zagadnienia.
Chciałbym częściej umieć wchodzić w dyskusjach w tryb naukowca.

Recent Posts

Categories