Gula

G

Pamiętam to z przeszłości. Wystarczyło, że pomyślałem, że ktoś mnie nie rozumie i pojawiała się „gula” w gardle. W głowie kreśliłem dziesiątki scenariuszy. Większość była o tym, jak „pokrzywdzony” jestem.

Już się nauczyłem i kiedy czuję, że coś jest niejasne i potencjalnie kładzie się cieniem na relacji, to jak najszybciej o tym rozmawiam. Gula natychmiast znika.

#1422

Każdorazowy

K

To co robię ma wpływ na moją przyszłość. Trudność polega na tym, że wpływ na moją przyszłość mają nie tyle codzienne wybory, ale każdy wybór. A dokładniej to każdy powtarzany wybór. Na przykład, to czy będę sprawny, czy nie, zależy od tego co robię teraz, co zrobię za chwilę i czy te wybory powtórzę w ciągu dnia, jutro i w kolejne dni. Ciągłe myślenie o każdym kolejnym wyborze jest męczące, dlatego inwestuję swój czas w budowanie dobrych nawyków.

Oczywiście to wszystko ma znaczenia, zakładając, że istniej wolna wola i nie żyjemy w deterministycznym świecie. ;)

Płacz

P

Czasami czuję, że jest mi blisko płaczu, takiego oczyszczającego i przynoszącego ulgę. To taki dziwny stan, kiedy się chce płakać, ale się nie płacze. Wtedy włączam „dyżurne wyciskacze łez”. Zawsze na mnie działają video z zapisem zawodów sportowych, gdzie po walce wygrywa ktoś, kto nie był typowany do zwycięstwa. Mam też kilka ulubionych scen z filmów i z seriali. Zwykle pomaga, przychodzą łzy i potem ulga.

Odpowied(ź)zialność

O

Słuchałem rozmowy Dariusza Bugalskiego z profesorem Bogdanem de Barbaro. Wiele wątków mnie tam zatrzymało. Jeden z nich zwrócił moją uwagę na to, że w słowie „odpowiedzialność” jest ukryte słowo „odpowiedź”. Jeszcze bardziej jest to widoczne w angielskim słowie „responsibility” – tam jest ukryte słowo „response” (odpowiedź) oraz „ability” (możliwość). Bardzo przypomina mi to, żeby rozsądniej mówić TAK i brać na siebie odpowiedzialność intencjonalnie, sprawdzając czy mam możliwość tego czegoś się podjąć. Chcę tylko intencjonalnie mówić TAK.

Pierwszy klocek domino

P

Co tydzień przeglądam listę rzeczy, które występują zwykle przed pogorszeniem nastroje. Nazywam te rzeczy listą symptomów pogarszającego się nastroju. Na liście jest dziesięć elementów.
Zauważyłem, że ten gorszy nastrój i tak w większości zaczyna się od jednego powtarzalnego elementu. Sekwencję uruchamia zaniedbanie snu. To daje mi jasną wskazówkę o co przede wszystkim dbać.

Recent Posts

Categories