Blog

Kiedy odniosę sukces w pracy nad talentami?

Jeden z moich Patronów zapytał mnie ostatnio, czym jest sukces, a czym klęska w kontekście talentów. Pomyślałem, że to interesujące i ważne pytanie, ponieważ dobra odpowiedź na nie pozwala bardziej intencjonalnie pracować nad talentami. W tym wpisie możecie przeczytać, jak ja postrzegam sukces i porażkę w tym kontekście. Zapraszam do lektury i dyskusji.

W jakim celu robimy test StrengthsFinder?

Simon Sinek w swojej książce “Start with why” pisze, że warto zaczynać od pytania “dlaczego?”. W tym przypadku, pytając o to, co oznaczają sukces i porażka w kontekście talentów, także warto zadać sobie to pytanie.

Dlaczego zrobiłeś/aś test StrengthsFinder?

Odpowiedź jest tutaj kluczowa. Część osób odpowiada, że chciała dowiedzieć się, jakie ma talenty, dowiedzieć się czegoś o sobie. Oczywiście, nie ma w tym nic złego. Ale trzeba pamiętać, że twórcy tego testu nie po to go stworzyli. Test StrengthsFinder powstał jako bardzo praktyczne narzędzie służące do pracy nad sobą i do rozwoju. Celem poznania talentów jest taka praca nad nimi, abyśmy byli bardziej efektywni i produktywni, w dobrym tych słów znaczeniu.

Jak ten cel osiągnąć?

Cel to bycie bardziej efektywnym i produktywnym? Jak ten cel osiągnąć? Poprzez budowanie mocnych stron oraz sprawianie, aby nasze talenty były bardziej dojrzałe. A to, jak już wiemy (mam nadzieję :)), jest ciągłą pracą.

Mocne strony budujemy poprzez zdobywanie wiedzy w obszarze danego talentu, nabywanie konkretnych umiejętności oraz przez praktykowanie połączenia jednego z drugim.

Budowanie mocnych stron jest sposobem na dojrzewanie talentu. Tak jak obserwacja jego przejawów w naszym życiu, w działaniu, myśleniu i reagowaniu. Z tych obserwacji możemy wyciągać wnioski i na ich podstawie pracować nad rozwojem talentów.

Jak w tym kontekście można zdefiniować sukces?

Mając tak zdefiniowany cel, już w miarę łatwo określić, co jest sukcesem, a co porażką w kontekście talentów.

Sukces to poznanie swojego talentu, sprawianie, aby był coraz bardziej dojrzały, oraz budowanie mocnych stron w oparciu o ten talent.

Sukcesem jest zobaczenie potencjału związanego z talentem i niezatrzymywanie się w pracy nad nim.

A co jest porażką?

Porażką w kontekście talentów będzie poznanie talentów i nierobienie niczego z tą wiedzą. Mamy dostępne świetne narzędzie, mamy informacje, jakie posiadamy talenty. Nicniezrobienie z tym jest rezygnacją z bardziej świadomego i dojrzałego korzystania z talentów, z tego, w czym naturalnie jesteśmy dobrzy. Każdy może rozwijać swoje talenty, niezależnie od tego, w jakim stopniu są one dojrzałe. I to akurat jest świetna wiadomość. :)

Przykłady

Zastanawiałem się, jak mogę to, co opisałem powyżej, pokazać w jakiś bardziej przystępny sposób. I pomyślałem, że napiszę, jak to wygląda z mojej perspektywy dla kilku wybranych talentów.

Empatia

Empatia często jest uważana za “miękki” talent. Mało biznesowy, mało użyteczny. A tak naprawdę, kiedy jest dojrzała, daje super moc. Sukces w kontekście Empatii (dla mnie) to zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwolą produktywnie korzystać z Empatii na co dzień. To na przykład nauczenie się, jak w praktyce, w życiu codziennym, stosować NVC, czyli umieć obserwować sytuacje, nazywać emocje (moje, innych), werbalizować potrzeby (także moje) oraz wypowiadać prośby. Opanowane NVC to super moc! Sukcesem będzie nauczenie się nazywania emocji, nawet wtedy, kiedy jestem w trudnej sytuacji. Kiedy mi się to uda, to osiągnę sukces w kontekście Empatii.

Strateg

Świetnie jest umieć móc niemal natychmiast określić możliwe scenariusze postępowania w każdej sytuacji. A Strateg to talent, który to umożliwia. Jak wygląda sukces w kontekście Stratega? Umiejętność określenia scenariuszy nie równa się umiejętności ich weryfikowania. Dojrzały talent Stratega wie, jak ocenić konkretne opcje, jak zweryfikować, czy warto z nich skorzystać, czy można wytrwać w tym, co się do tej robiło. Zdobycie wiedzy, która to umożliwia, i przekucie jej na działanie to sukces Stratega.

Elastyczność

Świetnym sposobem zrozumienia, jak wygląda dojrzały talent Elastyczność, jest wyobrażenie sobie sali pogotowia, gdzie trwa ostry dyżur. Umiejętność oceny stopnia krytyczności przypadków, szybkiego reagowania na nie i błyskawicznego zmieniania tego, czym się zajmujemy w danym czasie, to super moc osoby z talentem Elastyczność. Wykorzystanie go do tego, aby móc obsłużyć wiele szybko zmieniających się okoliczności, to świetny cel rozwoju. Jeżeli osoba, która ma ten talent, zdobędzie wiedzę, jak szybko oceniać “krytyczność” sprawy, wpływ na całość oraz jak skupiać się na jednej rzeczy na raz, ale nie na długi czas, to wtedy osiągnie sukces!

Podsumowanie

Pokazałem Wam kilka przypadków opisujących sukces w kontekście talentów. Dla każdej osoby, dla każdego talentu można określić, co będzie sukcesem. Bardzo Was do tego zachęcam.

Zacznijcie od Waszego pierwszego talentu. Odpowiedzcie sobie na dwa pytania:

  • Jak wyobrażam sobie sukces tego talentu?
  • Jaką wiedzę mogę zdobyć już teraz, aby ten sukces zacząć budować?

Zachęcam do dzielenia się Waszymi pomysłami w komentarzach!

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!