Wiele lat temu, gdy nauczyciel muzyki (4 klasa podstawówki) powiedział mi “Dominik, ty już nigdy więcej nie śpiewaj” wbiłem sobie do głowy, że nie jestem kreatywny. Dopiero kilka lat temu odkryłem, że to nie tak, że a to nie tylko śpiewanie, pisanie, granie w teatrze. Kreatywnym można być na wiele sposobów. Dzięki internetowi i pisaniu newslettera poznałem Martę Wrońską, psycholożkę twórczości. Kiedy zaczęliśmy korespondować wiedziałem, że bardzo chcę z Martą porozmawiać w podcaście. I udało się! W rozmowie usłyszycie, czy można nie być kreatywnym, czym kreatywność jest, jak ją rozwijać i jeszcze o kilku innych tematach. Serdecznie Was zapraszam do posłuchania!
Linki
- Edward Nęcka i inni, Trening twórczości
- Edward Nęcka, Psychologia twórczości
- Adam Grant, Think Again: The Power of Knowing What You Don’t Know
- Adam Grant, Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat
- Anders Ericsson i Robert Pool, Droga na szczyt. Jak ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzowską biegłość w dowolnej dziedzinie
- James Gleick, Genius: The Life and Science of Richard Feynman
- Richard Feynman, Pan raczy żartować, panie Feynman!
- Richard Feynman, A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka
- Walter Isaacson, Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję
- Film: Dlaczego jesteśmy kreatywni?
- Czym jest kreatywność? Notatka wizualna z podcastu przygotowana przez Martę
Niektóre linki mogą być linkami afiliacyjnymi. Dla Was cena książki pozostaje bez zmian, a ja dostaję % od jej ceny, jeżeli kupicie tę książkę, korzystając z mojego linku. Dziękuję!
Artykuły opisujące badania, o których opowiada Marta:
- Vlad Petre Glaveanu: Revisiting the “Art Bias” in Lay Conceptions of Creativity
- Yoed N. Kenett, David Anaki, Miriam Faust: Investigating the structure of semantic networks in low and high creative persons
- Artykuł w recenzji (o analizie książek kucharskich): Deichmann, D., & Baer, M. A recipe for success? Critical acclaim and the one-hit-wonder effect—evidence from the U.K. cookbook market Academy of Management Journal (1stround revise-and-resubmit).
Gdzie znaleźć Martę?
Praktycznik
Cztery domeny talentów | kurs on-line
Newsletter Z pasją o mocnych stronach – ZAPISY
Kurs „Nazwij / Poznaj / Wykorzystaj Swoje Mocne Strony” w sprzedaży!
Grupa na FB
Działa już grupa „Z pasją o mocnych stronach” na FB. Jest w niej już kilkaset osób. W tej grupie możecie rozmawiać, dyskutować o:
- talentach,
- mocnych stronach,
- produktywności,
- wstawaniu wcześniej i cudownych porankach
Jeżeli znajdziecie coś ciekawego w tych obszarach, podzielcie się z innymi, którzy także są tym zainteresowani. Warto się dzielić! Zapraszam! Adres grupy to: https://www.facebook.com/groups/zpasjaomocnychstronach/ Grupa jest zamknięta, ale jeżeli poprosicie o dostęp, to dodam Was jak najszybciej będzie to możliwe.
Ocena podcastu
Jeżeli chcecie mi trochę pomóc, możecie to zrobić, oceniając podcast w iTunes (lub Sticher). Każda Wasza ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny. Aby zostawić ocenę w iTunes w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używacie) wyszukajcie podcast „Z pasją o mocnych stronach”, kliknijcie na okładkę mojego podcastu, znajdźcie zakładkę „Oceny i recenzje” i wybierzcie „Napisz recenzję”. I przedstawcie, proszę, szczerą opinię o podcaście. :) Jeżeli słuchacie podcastu na Androidzie i korzystacie ze Stitchera, to wejdźcie na npp.run/stitcher, zjedźcie na dół strony do sekcji “Show ratings and reviews”. Tam też możecie zostawić szczerą ocenę podcastu. Z góry dziękuję za Waszą pomoc!