Znów wprowadzam zmiany do tego jak pracuję. Zaczynam podejrzewać, że ta zmiana to będzie pewna stała. W tym odcinku opowiadam trochę o tym, na czym ta zmiana polega, dlaczego zmieniam i jak się do tego przygotowuję. Przede wszystkim jednak mówię o tym, co pozwala mi te zmiany przeprowadzać oraz co mnie do nich zasila. Praca dla mnie jest środkiem do osiągnięcia celu, a nie celem samym w sobie. Może nawet bardziej niż środkiem do celu, to czymś co wspiera moją wizję życia. Zapraszam do rozmowy i zadania sobie kilku pytań, które padają w odcinku.
Podcast: Play in new window | Download | Embed
Linki
- Infakt – oferty pracy
- Intencjonalne espresso #41 – 1 sierpnia 2024 (NPS i kiedy polecamy firmę znajomym) – dla osób z dostępem do Intencjonalnie.pl
- #242 Nowy początek przed pięćdziesiątką – rozmowa z Danielem Krzyżanowskim
Intencjonalny newsletter
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Streszczenie
Różne sposoby pracy
Przez ostatnie 1,5 roku trzy dni w tygodniu pracowałem na etacie w InFakcie. Od września wracam do pracy tylko w swojej firmie. Pojawiło mi się sporo przemyśleń o zmianach pracy w kontekście wieku – mam 44 lata.
Pracowałem już w bardzo różny sposób.
Od trzeciego roku studiów pracowałem na etacie, potem był okres pracy na etacie i rozkręcania własnego biznesu, później w pełni pracowałem solo, następnie znów miałem chwilowy skok na etat łączony z własnym biznesem, teraz znów wracam na swoje.
Każdy z tych sposobów pracy ma swoje plusy i minusy. Przeskakując między tymi sposobami, mogę na bieżąco sobie przypominać, co mi daje jedno, a co mi daje drugie. Teraz chcę pracować na swoim, bo mam w pełni wpływ na to, jak zarządzam swoim czasem. To jest też niebezpieczne, bo mogę zawalić cały czas właśnie pracą.
Polecenia
Wychodzę z InFaktu z dużym uśmiechem. To był cudowny czas – świetni ludzie, dobre doświadczenie. Bardzo ten czas mi pomógł przypomnieć sobie jakie rzeczy są dostępne dla zespołów.
Na ostatnim Intencjonalnym espresso mówiliśmy o wskaźniku NPS, firmy wykorzystują go wewnętrznie, by wiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo, że poleci się ich organizacje innym osobom do pracy.
Zauważyłem, że inaczej podchodzę do poleceń, gdy chodzi o bliskie mi osoby, a inaczej, gdy mowa o kimś obcym lub dalszych znajomych. Jednak inFakt polecam z czystym sumieniem.
Zmiany w pracy mają wpływ na mnie tu i teraz, ale też na to, co ode mnie słyszycie i widzicie.
Z jakiegoś powodu zdecydowałem się na współpracę z inFaktem. Chciałem przypomnieć sobie pewne rzeczy w praktyce, wyjść z teorii. Zmęczyła mnie też sprzedaż i nieprzewidywalność tego, co robię.
Powrót na swoje
Teraz – wracając do pracy we własnej firmie – wiem, co mnie męczyło i bardzo pracuję, by poukładać sobie te moją pracę w przewidywalny sposób. Chciałbym mieć dużo pracy twórczej – z pisaniem, nagrywaniem podcastów i video.
Jak patrzę na moje plany na wrzesień to poniedziałki mam na prace z klientami indywidualnym, wtorek i piątek to praca twórcza, a pozostałe dni to praca warsztatowa. Mam dużo nadziei z tym związanych.
Wiem, że potrzebuję powrót do rutyn, ale znowu potrzebuję też elastyczności. Łatwo się mówi, że coś będę robił, ale gdy przychodzą maile, pytania od klientów, nie wiem, jak będzie w następnym miesiącu, to trudniej powiedzieć „nie”. Jest jakaś gonitwa myśli, zamartwianie – pomaga na to medytacja.
Chciałabym mieć przestrzeń na eksperymentowanie w ramach tej mojej pracy. Teraz najczęściej testuję różne metody na skupienie się – mam już opisane koło 20 metod. To jest taki płynny temat u mnie, bo z jednej strony chciałbym mieć rutyny i przewidywalność, a z drugiej stony chcę mieć przestrzeń na spontaniczność.
Media społecznościowe
Mam ogromną zagwozdkę, co robić z mediami społecznościowymi. W ramach mojego najważniejszego projektu chcę rozwinąć intencjonalnie do tysiąca osób oraz rozwinąć newsletera do 20 tysięcy osób. To mi da trochę wolności od mediów społecznościowych i przestrzeń na tworzenie. Intencjonalnie rozwinięte do pewnego poziomu da mi taki dochód, że będę mógł mieć 2-3 warsztaty w miesiącu, a resztę czasu będę mógł poświęcić na tworzenie.
Newsletter jest dla mnie alternatywą do mediów społecznościowych. Youtube jest dla mnie inny, ale Instagram, Tik-Tok itd. są tak tworzone, żeby wciągać. Dziele się swoimi doświadczeniami, przekazuje ciekawostki, ale to też jest takie miejsce na sprzedaż i marketing. Z jednej strony dużo mówię o tym, by zarządzać swoim skupieniem, a z drugiej strony sam tworzę treści do mediów społecznościowych, które grają o czyjąś uwagę.
Do tego są różne podejścia. Mogę tworzyć coś, co ma mieć dużą wartość i nie wciągało. No i to jest prawdziwe, ale ktoś przegląda to i nie robi tych bardziej wartościowych dla siebie rzeczy – nie spędza czasu z bliskimi osobami, nie odpoczywa, nie zajmuję się projektami. Dla mnie to relaks, który nie odbudowuje tych głównych zasobów.
Gdybym miał większą bazę tych osób, które czytają mój newsletter to miałbym miejsce, w którym daję im wartość, a jednocześnie mógłbym tam dać znać, że tworzę coś nowego, by sobie sprawdzili.
Wiek a zmiany
Odzywają się do mnie takie rzeczy, które słyszałem będąc dzieckiem. „W pewnym wieku trzeba zacząć szanować pracę”, „W pewnym wieku zmiana pracy nie przystoi”. Zastanawiam się, jak być Dominikiem, który jednocześnie pokazuję, że ma doświadczenie i zachowuję tę umiejętność eksperymentowania i sprawdzania. Ten twórczy ferment jest dla mnie bardzo ważny, żeby cały czas być adekwatnym. Dużo energii poświęcam na to, żeby zauważać zastane wzorce, by sprawdzać, czy nadal są one właściwe, a jednocześnie to jest męczące. Zastanawiam się na ile starczy mi też energii. Rozmawiałem ostatnio ze znajomym, że nie raz zazdrościmy osobom, które mają raz obraną drogę i ciągle nią podążają.
Tak już zamykając – wiem, że to jest bardzo ważny wątek i niezbędne są do niego dobre zasoby.
Relacje – by mieć wspierające relacje.
Zdrowie – sen, odżywianie, dbanie.
Dbanie o umysł – medytacja, czytanie, wystawianie się na ideę inne niż moje.
Kultywowanie ciekawości – stwarzanie na nią przestrzeni.
Podsumowanie
Jestem ciekawy, co sobie bierzecie z tego odcinka.
- Chciałbym przekazać, że niezależnie od wieku można powiedzieć „sprawdzam” i zmieniać.
- Warto uświadomić sobie, co jest dobrego i trudnego w naszym sposobie pracy.
- Warto dbać o swoje zasoby.
Poznaj również
Poznaj społeczność ludzi, którzy chcą żyć w zgodzie ze sobą. Skorzystaj ze wsparcia w świadomym, mądrym i produktywnym działaniu. Bierz udział w wyzwaniach, live’ach i minikursach. Dziel się swoimi przemyśleniami i inspiruj innymi osobami.