Znajdź partnerów w zespole – silne strony w zespole

Z

Jaki wpływ mają silne strony na produktywność zespołu? Często słyszę takie pytanie. Oczywiście jest ono w pełni zasadne. Dobrze jest znać swoje silne strony, ciekawie jest usłyszeć, jakie silne strony mają koleżanki i koledzy w zespole. Ale co dalej? Jak ta wiedza przekłada się na konkretne rezultaty? Dobrze zadać sobie pytanie: czy warto inwestować w tworzenie zespołu pracującego w obszarze silnych stron? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania.

W czasie pisania okazało się, że wyszedł tekst dłuższy – dużo dłuższy :) niż zwykle. Dlatego podzieliłem go na trzy części. To jest trzecia z nich. Jeżeli nie czytałeś pierwszej i drugiej, to gorąco polecam najpierw zapoznać się z nimi, a potem wrócić do tego wpisu. Pierwszą część możesz znaleźć pod tym linkiem. Drugą możesz znaleźć tutaj.

W pierwszej części opisałem, jak silne strony mogą być pomocne w znalezieniu właściwej roli w zespole. W drugiej opowiadałem, jak silne strony mogą być pomocne, kiedy do zespołu przychodzi nowy menadżer, który nie zna pracowników. W tej części znajdziesz przykład wykorzystania silnych stron do znalezienia partnera do wykonania zadań.

Przykład 3: szukania partnerstw

W zespole jest wiele osób. Wszyscy zrobili test StrengthsFinder i odkryli swoje mocne strony. Przyjrzyjmy się dwóm pracownikom. Jeden z nich pośród swoich pierwszych pięciu silnych stron ma Achiver(Osiąganie), a drugi Futuristic(Wizjoner). Czy Ci ludzie, znając swoje silne strony, mogą je świadomie wykorzystać, aby sobie pomóc? Oczywiście :)

Zacznijmy od krótkiego opisania tych silnych stron:

Achiver

Krótki opis dostarczany przez Gallupa brzmi:

People exceptionally talented in the Achiever theme work hard and possess a great deal of
stamina. They take immense satisfaction in being busy and productive.

Można to przetłumaczyć jako:

Ludzie szczególnie utalentowani w Osiąganiu charakteryzują się wytrwałością, pozwalającą im ciężko pracować. Bycie zajętym i produktywnym dostarcza im wiele satysfakcji.

Futuristic

Wg Gallupa ludzie z tą silną stroną mają poniższe cechy:

People exceptionally talented in the Futuristic theme are inspired by the future and what
could be. They energize others with their visions of the future.

Ten opis z kolei można przetłumaczyć jako:

Ludzie szczególnie utalentowani w Wizjonerstwie są zainspirowani możliwościami, jakie przynosi przyszłość. Swoją wizją przyszłości zarażają innych.

Jak Achiver i Futuristic mogą sobie pomóc?

Jest wiele obszarów, w których takie dwie osoby mogą sobie pomóc. Osoba z silną stroną Wizjoner ma łatwość patrzenia w przyszłość, poza horyzont; wymyślania, co może być. Ludzie z silną stroną Achiver skupieni są zwykle na tym, co teraz. Patrzą na swoje konkretne zadania, na to, co jest na ich liście zadań i co może być oznaczone jako zrobione. Mamy więc dwójkę ludzi patrzących z dwóch różnych perspektyw.

Pomyślcie, jak pomocne może być dla osoby z silną stroną Achiver pokazanie możliwości, pomoc w zdefiniowaniu, co może osiągnąć, i uświadomienie możliwości. Wizjoner może im w tym pomóc. Achiver, mając wizję przyszłości, prawdopodobnie będzie już umiał zdefiniować sobie pośrednie kroki, które doprowadzą go do tej wizji. Ludzie z tą silną stroną często są bardzo dobrzy w dekomponowaniu dużych zadań na mniejsze podzadania (wtedy mogą je po kolei odznaczać jako zrobione).

Czy Achiver może pomóc Wizjonerowi? Oczywiście, że tak. Wizjoner, patrząc w przyszłość, widzi to, co możliwe. Często jest na tym tak skupiony, że nie dostrzega, co trzeba zrobić, aby dojść do tej wizji. Achiver może w tym bardzo pomóc. Kiedy osoba z silną stroną Futuristic opowie o swojej wizji, Achiver będzie mógł pomóc rozbić ten duży cel na mniejsze kroki, zdefiniować kamienie milowe i przygotować „plan projektu”.

Podsumowanie

Powyższy przykład może wydawać się banalny, ale ja raz po raz widzę, jak dobrze to działa w praktyce. Mając silną stronę Achiver, nie zdajemy sobie sprawy, jak to jest jej nie mieć i jak cenne talenty mamy. I tak jest dla każdej innej silnej strony. Dlatego tak ważne jest, by opowiedzieć sobie w zespole, jakie mamy silne strony, co lubimy robić i w czym one nam pomagają. Dzięki temu będziemy wiedzieli, kogo możemy poprosić o pomoc, gdy będziemy jej potrzebować. Inni będą wiedzieć, w czym Ty możesz im pomóc. Prowadząc warsztaty z zespołami, często widzę, jak odkrywcza jest ta myśl dla ludzi.

Pytanie

Czy są jakieś pary, które chcielibyście, abym dokładniej opisał? Jeżeli tak, to dajcie znać :)

Zakończenie serii

We each have great talents, and the more we know about them, the more we can understand what makes us special and how we can use our talents to do things exceptionally well.

Każdy z nas ma wspaniałe talenty. Im więcej o nich wiemy, tym bardziej rozumiemy, co czyni nas wyjątkowymi, i jak możemy wykorzystać nasze talenty, aby działać niezwykle dobrze.

Bardzo lubię ten cytat z Gallupa. Pokazuje, o co tak naprawdę chodzi w tej metodzie. I im bardziej to rozumiemy, im bardziej świadomie korzystamy z naszych talentów, także w zespołach, tym więcej możemy osiągnąć. Badania pokazują, że zespoły, które pracują w oparciu o silne strony (strength based teams) są bardziej wydajne, ich praca przynosi większy dochód. A przy tym wszystkim praca w tych zespołach jest po prostu łatwiejsza i przyjemniejsza. Życzę Wam pracy w takich zespołach!

0 0 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!