Zapisz się na newsletter

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Blog

W jaki sposób znajomość talentów wpływa na relacje z innymi?

Znajomość talentów w relacjach

Czy znajomość naszych talentów i ich rozwijanie mogą nam pomóc w relacjach? Oczywiście, że tak. Dla mnie jest to niemal pytanie retoryczne. Metoda rozwoju w oparciu o mocne strony powstała w środowisku pracy, ale jej efekty można w łatwy sposób przenieść poza to środowisko. Wiedza o tym, jakie mamy talenty i jak je wykorzystujemy, na pewno pomoże nam się lepiej komunikować z innymi, a jak do tego dołożymy znajomość talentów bliskich nam osób, to efekty będą jeszcze lepsze. Ta wiedza może pomóc w Waszych związkach, relacji z dziećmi, wspólnotach i grupach, których członkami jesteście. W jaki sposób? Kilka pomysłów opisałem poniżej.

Komunikacja to podstawa relacji

Zanim zacznę pisać o tym, jak talenty mogą pomóc w różnych relacjach, chciałbym podkreślić coś, co ja uważam za podstawę (pewnie jedną z kilku) dobrych relacji. Dla mnie taką podstawą jest komunikacja. Jeżeli umiemy się dobrze komunikować, to każda relacja będzie łatwiejsza. Niezależnie od tego, jak komunikują się w tych relacjach inne osoby. Umiejętność wyrażania myśli, pytania, opowiadania o emocjach, potrzebach, przekazywanie schematów myślenia – to wszystko dla mnie zamyka się w określeniu „komunikacja”.

Co do tego mają talenty? Jak już niejednokrotnie pisałem i mówiłem, talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, reagowania i działania. Talenty wpływają na to, jak robimy rzeczy, a przez to wpływają także na to, jak się komunikujemy!

Aktywator w komunikacji będzie miał potrzebę usłyszenia wniosków, pomysłów na działanie. Analityk będzie potrzebował zadać pytania, ale też, opowiadając o czymś, uwzględni swój tok myślenia. Osoba z talentem Komunikacja będzie umiała przekazywać trudne pomysły w jasny i prosty sposób, ale także będzie się irytowała, jeżeli ktoś będzie jej coś zawile tłumaczył. Widzicie już schemat? Każdy z nas ma talenty, które wpływają na to, jak się komunikujemy, oraz na to, jakie mamy potrzeby w komunikacji.

Zrozumienie tego, jak nasze talenty na to wpływają, jest kluczowe oraz bardzo pomocne w tym, aby się dobrze komunikować. A dobra komunikacja bardzo pozytywnie wpływa na nasze relacje. Co było do udowodnienia! (Żarcik ;) Chętnie o tym z Wami podyskutuję – zapraszam do komentowania!).

Talenty w różnych relacjach

Poniżej opisuję przykłady wpływu talentów na różne relacje. Są to przykłady czasami inspirowane życiem, czasami wymyślone przeze mnie. Zapewne każdy z Was mógłby podać własne.

Talenty w związku

Jestem aktywatorem, moja żona ma talent Rozwaga (Deliberative). Zanim nazwaliśmy nasze talenty na linii aktywator–rozwaga mieliśmy niejedną sprzeczkę. Ja miałem pomysł i od razu chciałem go realizować, a moja żona potrzebowała czasu, aby go przemyśleć, i nie lubiła być nim zaskakiwana. Moje natychmiastowe wprowadzanie pomysłów często sprawiało, że musiałem coś robić drugi raz lub inaczej. Zanim poczytaliśmy o naszych talentach, w tych obszarach zgrzytało. A teraz jesteśmy w stanie nazwać nasze zachowania, używając słownictwa z opisów talentów, i w ten sposób natychmiast pokazać sobie schematy działania.
Może najjaskrawszym przykładem są sytuacje, kiedy chcemy gdzieś jechać. Zdarzało mi się powiedzieć coś w stylu: „Jutro pojedziemy na wycieczkę, co ty na to?”. Reakcja mojej żony była zwykle taka: „Jak to jutro? Ale gdzie będziemy jedli, gdzie się zatrzymamy, co zrobimy z psem” itd. Ja się denerwowałem, że wymyślam coś fajnego, a ona nie chce jechać; ona się denerwowała, że mam jakiś pomysł i go nie przemyślałem, i ją tym zaskakuję. Kiedy dowiedzieliśmy się, że to mój aktywator i jej rozwaga się w tym stykają, zaczęliśmy o tym rozmawiać. Ona jest teraz w stanie powiedzieć, że „znów aktywator Ci się włącza!”, i zaproponować zaplanowanie tego wyjazdu, a ja uczę się szanować jej rozwagę i dawać takie pomysły wcześniej. Dzięki temu nasze wyjazdy są lepiej zaplanowane, od czasu do czasu gdzieś jedziemy i przede wszystkim takie sytuacje teraz rzadko są powodem do sprzeczki.

To tylko jeden z przykładów. Podobnych sytuacji jest wiele. Jestem pewien, że w każdym związku są sytuacje zapalne. Gdyby je przeanalizować pod kątem talentów, nazwać, które zachowania z których talentów wynikają i, używając słownictwa z tej metody, opowiedzieć sobie o potrzebach wynikających z danego talentu oraz wartościach wnoszonych przez dany talent, to jestem pewien, że komunikacja w związku byłaby dużo lepsza i łatwiejsza.

A tutaj dla przykładu wartości i potrzeby dwóch opisanych przeze mnie talentów.

Wartości wnoszone przez Aktywatora

Umiejętność katalizowania i nadania pędu

Potrzeby Aktywatora

Mniej dyskusji, więcej akcji

Wartości wnoszone przez osobę z Rozwagą

Dokładne i sumienne podejście

Potrzeby osoby z Rozwagą

Czas, aby wysłuchać i przemyśleć, zanim będę musiał się wypowiedzieć

Talenty w pracy

O talentach w relacjach w pracy można by pewnie napisać osobny wpis, o ile nawet nie całą książkę. Pomyślcie, jak wiele różnych konfiguracji relacji znajdziecie w miejscu pracy:

 • menedżer– podwładny
 • członkowie tego samego zespołu
 • kierownik projektu a członkowie zespołu projektowego
 • koledzy i koleżanki z różnych działów
 • osoba pracująca w recepcji i pracownicy
 • i wiele wiele innych

Teraz pomyślcie, jak wiele różnych typów komunikacji odbywa się w tych relacjach (niezależnie od relacji):

 • prośba o zrobienia zadania
 • delegowanie zadania
 • informacja o zmianie
 • przekazanie informacji zwrotnej
 • prośba o informację zwrotną
 • przekazywanie nowości
 • podsumowanie zrobionego zadania

A teraz, jak to wszystko złożymy razem, okazuje się, że komunikujemy się z wieloma osobami w różnych obszarach. Każda z tych osób ma inne potrzeby i sposób komunikacji, reagowania, wykonywania zadań. Wiedza o talentach w tych relacjach jest wręcz bezcenna.

Kilka przykładów:

 • Delegując zadanie osobie, która ma talent Strateg, warto zapytać tę osobę o to, jak ona by podeszła do tego zadania, jakie możliwości widzi, co dodatkowego można zrobić. To samo zadanie przekazane Aktywatorowi będzie przekazane skuteczniej, jeśli od razu uzgodnicie następny krok i miejsce, w którym można zacząć. A osobie mającej talent Empatia dużo skuteczniej przekażecie to zadanie, jeśli zapytacie, jak się z nim czuje, jaki to zadanie będzie miało wpływ na innych w zespole.
 • Przekazując komuś informację zwrotną i wiedząc, że ta osoba ma talent Odkrywczość (Ideation), przygotujmy się, że będzie miała mnóstwo pomysłów na to, co zrobić, i trzeba będzie z nią popracować nad wyborem najlepszego z nich. Osoba z talentem Analityk zada zapewne mnóstwo pytań, będzie chciała się dowiedzieć dokładnie o przyczynę danej informacji zwrotnej po to, aby ją dobrze zrozumieć. A osoba z talentem Elastyczność może chcieć wiedzieć, co w takim razie powinna dzisiaj, już teraz zmienić, aby popracować nad tą informacją, będzie chciała od razu czuć zmianę i, co więcej, nie będzie tą zmianą przestraszona.

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać, jak talenty mogą pomóc w relacjach w pracy. Założę się, że moglibyście podać mnóstwo innych przykładów zastosowania wiedzy o talentach w takich sytuacjach.

Talenty we wspólnocie lub innej grupie

Czy talenty mogą pomóc w innych relacjach, na przykład we wspólnotach albo w grupach (zespół piłkarki, kółko brydżowe, grono miłośników gier planszowych itd.). Oczywiście, że tak! I tutaj mają zastosowanie te same prawidłowości co we wcześniej opisanych przeze mnie okolicznościach. W każdej grupie mogą znaleźć się osoby, które mają potrzebę akcji, analizy, poczucia więzi itd. I bez wiedzy na ten temat, zwłaszcza na początku, zanim grupa się pozna, mogą z tego wynikać tarcia. Bo ja chcę już coś robić, a on mówi, że trzeba to przedyskutować. Bo ja chciałbym uwzględnić wszystkich członków grupy (Integrator? Współzależność?), a ona mówi, że nie, bo ważniejsze jest to, abyśmy zdążyli na czas (Osiąganie?).

Czy te przykłady w Was rezonują? A gdyby tak zrobić jedno spotkanie, podczas którego każdy opowie, jakie ma talenty, jakie potrzeby? I potem używać tego języka w czasie potencjalnych trudnych (ale i dobrych) sytuacji?

Talenty w czasie wakacji ze znajomymi

Jeszcze jeden obszar, który może nie przychodzi jako pierwszy do głowy w kontekście talentów, ale z doświadczenia wiem, że jest tutaj bardzo na miejscu. Pamiętajcie, że talenty mówią o tym, jak będziecie myśleć, reagować i działać. Niezależnie od tego, czy będzie to w pracy, czy nie.

Jakie to ma znaczenie w czasie wakacji ze znajomymi? Wyobraźcie sobie, że na wakacje jedzie osoba, która ma talent Osiąganie i Dyscyplina, oraz osoba, która ma talent Elastyczność. Jeżeli przed wakacjami nie uzgodnią oczekiwań, to może to się skończyć tym, że osoba z Osiąganiem i Dyscypliną będzie miała zaplanowany cały wyjazd, punk po punkcie. Będzie wiedziała, kiedy należy danego dnia wyjść, co zobaczyć, kiedy otwierają, kiedy zamykają muzea itp. A osoba z talentem Elastyczność będzie chciała reagować na to, co się dzieje danego dnia. Jest ładniejsza pogoda? To może zostaniemy dzisiaj na plaży? Wczoraj był trudny dzień? To może zamiast zwiedzania muzeum po prostu pochodzimy po mieście?

Czy to znaczy, że takie osoby nie mogą razem odpoczywać? Oczywiście, że mogą! Jeżeli będą znały swoje talenty i podejście, będą wiedziały, jak ustalać plany. Osoba z Elastycznością może być wdzięczna osobie z Osiąganiem za zaplanowanie wyjazdu, ale mogą też uzgodnić, że jak danego dnia okaże się, iż ma ochotę na coś innego, to po prostu będą odpoczywać osobno. Osoba z Osiąganiem także może skorzystać z obecności osoby z Elastycznością, dzięki której może czasami odkryją coś, co nie było opisane w planach, albo zostaną gdzieś dłużej i zobaczą wspaniały zachód słońca.

Grunt to, że dzięki talentom mogą mieć wspólny język, wspólne słownictwo do określenia potrzeb i do komunikacji.

Podsumowanie

Opisałem kilka sytuacji, w których talenty bardzo pomagają w relacjach. Głównie dzięki temu, że dając wspólne słownictwo, ułatwiają opisanie wnoszonych wartości i potrzeb. A dzięki temu każda sytuacja może być łatwiejsza.

Czy któryś z opisanych przeze mnie przykładów przypomina Wam jakieś sytuacje z Waszego życia? A może macie inne przykłady sytuacji, w których talenty pomagają w relacjach z innymi? Podzielcie się nimi, proszę. :)

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!