Czasami prowadzę zespołowe warsztaty, podczas których pracujemy nad poznaniem mocnych stron. Często dostaję pytania, co robimy w czasie takich warsztatów oraz czego nowego można się dowiedzieć na takim spotkaniu. Ponieważ takich pytań dostałem już kilka, postanowiłem odpowiedzieć na nie we wpisie. Wydaje mi się, że ten opis może być także przydatny dla osób, które nie będą brały udziału w takich warsztatach. Mogą one zobaczyć, jak krok po kroku lepiej poznać swoje talenty. Zapraszam do przeczytania!
Z jakich części składa się warsztat i jak długo trwa?
Warsztaty, które prowadzę, zawsze są dostosowane do potrzeb danej grupy. Niemniej jest kilka elementów, które powtarzają się najczęściej. Takie jak:
– Dlaczego zajmujemy się talentami i mocnymi stronami? Skąd się wzięła ta metoda i co nam daje?
– Talent a mocna strona – jak budować mocne strony, wiedząc, jakie mamy talenty?
– Moje osobiste talenty – zrozumienie, jakie każda osoba ma talenty, jak je można rozwijać i jak z nimi pracować.
– Talenty w zespole – jakie talenty są obecne w zespole, jak można je wykorzystać i jak budować partnerstwa?
– Dynamika talentów w zespole – tworzenie i interpretowanie mapy zespołu.
– Mocne strony w praktyce – rozmowy i typowe zadania (akcje) z wykorzystaniem mocnych stron.
Ile trwają takie warsztaty?
Czas trwania warsztatów zależy od liczebności grupy. Dla grupy do 16 osób, aby zrealizować wszystkie powyższe tematy, należy zarezerwować cały dzień (8 godzin z przerwami).
Opis poszczególnych części warsztatów
Każda z części warsztatów skupia się na trochę innej tematyce. Tym, co je łączy, jest aktywna praca wszystkich uczestników warsztatów. Niewielka część warsztatów to teoria, większość to albo praca osobista, albo w różnych grupach. Jak to wygląda w szczegółach?
Dlaczego zajmujemy się talentami i mocnymi stronami?
Nie jest oczywiste, dlaczego warto zajmować się talentami i mocnymi stronami. Warsztaty zaczynamy od opowiedzenia sobie, skąd pochodzi metoda, przedyskutowania potencjalnych pozytywnych skutków pracy w oparciu o mocne strony i pokazania potencjalnych zagrożeń. Gallup udostępnia też wyniki badań pokazujących powiązanie pomiędzy pracą w oparciu o mocne strony, zaagnażowaniem ludzi oraz wpływem tego na zysk firmy. Zwykle wychodzi z tego ciekawa dyskusja.
Talent a mocna strona
Zwykle na początku nie jest jasne, jaka jest różnica między talentem a mocną stroną. Razem z uczestnikami rozmawiamy o tym, czym jest talent, jak z talentu zbudować mocną stronę. Częściowo dotykamy tematów omówionych we wpisie „Czym są silne strony?”. Dzięki temu cały zespół ma takie samo rozumienie tych terminów, co bardzo pomaga w dalszej części warsztatów.
Moje osobiste talenty
Aby pracować z talentami i mocnymi stronami, niezbędne jest rozumienie własnych talentów i świadomość tego, które mocne strony mamy już zbudowane. I na tym skupiamy się w tej części warsztatów. Posługujemy się tutaj metodą “Name It, Claim It, Aim It”. Zaczynamy od zrozumienia opisu talentu z raportu dostępnego po zrobieniu testu. Następnie każda osoba zastanawia się, jak te talenty były widoczne do tej pory w jej życiu. Kończymy, pokazując, jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce.
Talenty w zespole
Wiedząc, jakie są nasze talenty i jak je wykorzystujemy, możemy rozmawiać o talentach w zespole. Za pomocą kilku ćwiczeń i aktywności dzielimy się naszymi talentami z kolegami i koleżankami z zespołu. Dzięki temu budujemy w sobie świadomość, kto ma jakie talenty. Jednocześnie uświadamiamy sobie, jak różnie ludzie podchodzą do zadań, komunikacji, problemów itd. Ciekawe jest widzieć, jak nagle, dzięki wiedzy o talentach, ludzie zaczynają rozumieć reakcje swoich współpracowników.
Dynamika talentów w zespole
Wiedząc, jakie są talenty w zespole, możemy zająć się dynamiką talentów w jego obrębie. Do tego celu tworzymy mapę zespołu (jak na obrazku poniżej), w której pokazane są talenty każdego z członków zespołu z podziałem na cztery domeny: Wykonywanie (Executing), Wpływanie (Influencing), Budowanie relacji (Relationship Building), Myślenie strategiczne (Strategic Thinking). Mając taką mapę, zastanawiamy się, gdzie są najmocniejsze punkty zespołu. Rozmawiamy także o tym, jak każdy jego członek odnajduje się ze swoimi talentami w zespole i jakie ma unikalne talenty na tle zespołu. Wiedza ta pozwala jeszcze bardziej świadomie organizować pracę zespołu, wykorzystując jego mocne strony. Pomaga także członkom zespołu świadomie szukać partnerów, którzy mogą pomóc w określonych sytuacjach.
Mocne strony w praktyce
Ostatnim częstym elementem warsztatów są praktyczne ćwiczenia z wykorzystania talentów w codziennej pracy. Określamy sobie typowe sytuacje powtarzające się na co dzień, typu delogowanie zadań czy dawanie informacji zwrotnej. Wybieramy dwa profile z zespołu i zastanawiamy się, jak te dwie osoby odnajdą się w tych sytuacjach. Mając na przykład osobę, która ma talent Indywidualizacji, oraz osobę, która ma talent Bezstronność, zastanawiamy się, jak będzie wyglądało między nimi przekazywanie informacji zwrotnej, na co należy zwrócić uwagę, jakie potrzeby każda z osób będzie miała w tej sytuacji.
To ćwiczenie jest świetnym zamknięciem, ponieważ zostawia uczestników z bardzo praktycznym narzędziem do wykorzystania po warsztatach.
Podsumowanie
Powyższy opis przedstawia przykładowe elementy warsztatów. Dzięki tym ćwiczeniom i tematom uczestnicy warsztatu uczą się doceniać swoje talenty i mocne strony, dostrzegają talenty innych członków zespołu, dostrzegają potencjalne partnerstwa oraz świadomie uczą się myśleć, wykorzystując wiedzę o talentach. To, co opisałem, może być także pomocne osobom, które nie pracują w zespołach. Świadome myślenie o talentach w rozmowie z partnerem, kolegą, przyjacielem zawsze będzie pomocne.
Pytanie: który z elementów takich warsztatów najbardziej Was zainteresował?