Zapisz się na newsletter

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Blog

Jak wykorzystać wiedzę o talentach, aby mówić o swoich potrzebach?

Talenty a potrzeby

Kiedy ktoś Was o coś pyta, wolelibyście, aby dał Wam czas na przemyślenie, czy może od razu macie odpowiedź? Wolicie zadania, które długo trwają, czy może lepiej się Wam pracuje, kiedy często zmieniacie to, nad czym pracujecie? Podejmując decyzje, potrzebujecie czasu, żeby się zastanowić, czy może bardziej zależy Wam na tym, aby móc od razu działać? Pracując nad zadaniem, wolicie wiedzieć, gdzie ono Was zaprowadzi, czy może bardziej jest Wam potrzebna wiedza, jak w przeszłości pracowano w tym obszarze i jakich sposobów już próbowano? Jesteśmy różni i mamy różne potrzeby. Tak, to truizm. Ale trzeba go powtarzać. O ileż lepiej by się nam wszystkim pracowało i współpracowało, gdyby nasi współpracownicy wiedzieli, jakie są nasze potrzeby, i dbali o to, żeby je wziąć pod uwagę. Dzięki talentom możecie takimi informacjami się dzielić, korzystając ze wspólnego języka i słownictwa. Jak odkryć swoje potrzeby i jak się nimi dzielić? Jak zwykle, zapraszam do dalszej części wpisu.

Talenty a potrzeby

Kiedyś policzę, ile razy o tym już pisałem. :) Mam na myśli definicję talentów. Ale nie sposób ruszyć dalej, nie przypominając, czym jest talent :)

Talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania i działania.

Z tym, jak talenty wpływają na nasz sposób myślenia, odczuwania i działania, wiąże się także to, jakie potrzeby z nich wynikają. Na przykład Analityk – jego talent to umiejętność docierania do źródeł zagadnienia, wyzwania czy problemu. Dzięki zadawaniu pytań i łączeniu faktów talent ten pomaga odpowiedzieć na podstawowe pytania typu: “dlaczego mam to robić?”, “jak to będziemy robić?”, “co chcemy osiągnąć?” itd. Aby móc przeprowadzić taką analizę, Analityk potrzebuje, aby były spełnione określone warunki. Dobrze jest, jeżeli ma możliwość zadania pytań, a idealnie, kiedy ma czas na ich przygotowanie. Analityk będzie skuteczniejszy, jeśli dostanie czas na przemyślenie odpowiedzi, powiązanie z wiedzą, którą ma, i wyciągnięcie wniosków. Stąd wprost można określić potrzeby Analityka:

 • możliwość zadania pytań,
 • czas na zastanowienie,
 • brak ponaglania.

W takich warunkach talent Analityka może być najskuteczniejszy. I tak samo można przeanalizować wszystkie talenty. Każdy z nich, aby mógł być w pełni wykorzystany, potrzebuje spełnionych pewnych warunków.

Jak odkrywać swoje potrzeby?

Przypuszczam, że intuicyjnie czujecie, jakie macie potrzeby w kontekście współpracy z innymi. Może umiecie określić je na ogólnym poziomie. Na przykład możecie powiedzieć, że nudzi Was rutyna, czyli macie potrzebę zmiany. Albo jesteście w stanie określić, czy wolicie działać szybko, czy raczej wolniej, ale po uprzednim zastanowieniu. I dobrze, że taką wiedzę już macie. Ale będziecie dużo skuteczniejsi, jeżeli takie potrzeby określicie dokładniej i będziecie wiedzieli, z czego one wynikają. Wtedy będziecie mogli nad nimi pracować, a przede wszystkim je komunikować. Jak można określić takie potrzeby?

Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Proponuję Wam, abyście znaleźli dla siebie możliwość spokojnego zastanowienia się. Zamknijcie się gdzieś na 30–40 minut, weźcie coś do pisania (koniecznie!) i zapiszcie odpowiedzi na te pytania:

 • Jakie odniosłam/odniosłem sukcesy w ostatnich 6–12 miesiącach?
 • Co się do nich przyczyniło?
 • Jakie talenty mi w tym pomogły?
 • Jakie okoliczności wykorzystania tych talentów pomogły mi w tych sytuacjach i co chciałabym/chciałbym, aby w przyszłości się powtórzyło?
 • Jakie czynności lub sytuacje ostatnio (kilka ostatnich tygodni) mocno mnie frustrowały?
 • Z jakiego powodu byłam/byłem w nich sfrustrowana/y?
 • Jakie potrzeby nie były spełnione? Co by było, gdyby w tych samych sytuacjach te potrzeby były spełnione?
 • Czy rezultaty były inne?
 • Jeżeli czasami nie udaje mi się osiągnąć zamierzonych celów, to co najczęściej jest powodem?

Spiszcie te odpowiedzi na kartce. Przeczytajcie je na spokojnie. Podkreślcie te fragmenty, które mówią o Waszych potrzebach. Wypiszcie je na osobnej kartce. Możliwe, że właśnie w ten sposób udało się Wam określić Wasze potrzeby.

Ja w ten sposób odkryłem kilka moich potrzeb. Jak popatrzyłem wstecz na ostatnie kilka miesięcy, to zauważyłem, że większość moich sukcesów skupia się wokół organizacji spotkań, warsztatów, inicjatyw. Jak przemyślałem, co się do tego przyczyniło, to okazało się, że im więcej wolności w działaniu miałem, łącznie z doborem współpracowników, tym lepiej działałem. Najlepszymi spotkaniami były te, podczas których musiałem wykazać się elastycznością i szybkością reakcji. Z tego wyszło mi, że moje potrzeby to dynamiczne środowisko, możliwość szybkiej zmiany, modyfikacji i wyboru współpracowników. A wynikały one z mojego talentu Organizatora (Arranger). To mi podpowiada, że jeżeli w przyszłości będę miał możliwość organizować tego typu spotkania, to będę się starał tak określić warunki, aby te potrzeby były spełnione.

Materiały, które mogą pomóc odkryć potrzeby

Najskuteczniejsze jest szukanie wiedzy o potrzebach w sobie i w swoich doświadczeniach. Jeżeli jednak na początku nie jest to dla Was łatwe lub nie wiecie, jak wystartować, to skorzystajcie z materiałów, które udostępniam na blogu (po zapisaniu się do newslettera). Dla każdego talentu opisane są tam potrzeby. Zwykle są to pojedyncze zdania, ale pozwalają one ruszyć z miejsca. Załóżmy, że jest osoba, której talenty to:

 • Analytical
 • Intellection,
 • Relator,
 • Learner,
 • Restorative.

Potrzeby takiej osoby, wynikające z talentów i opisane w materiałach, mogą być takie:

Czas do namysłu.
Czas na refleksję i medytację.
Czas i okoliczności do interakcji jeden na jeden.
Bycie wystawionym na nowe informacje/możliwości/doświadczenia. Możliwość rozwoju i dzielenia się nabytymi informacjami.
Problemy do rozwiązania.

Nie jest powiedziane, że osoba z danym talentem będzie miała dokładnie takie potrzeby. Ale kiedy zobaczy te określenia, to może zacząć zastanawiać się, czy rzeczywiście takie potrzeby ma, czy w czasie, kiedy jest “najlepszą wersją siebie”, te potrzeby są spełnione, a co się dzieje, gdy spełnione nie zostaną.

Wypisanie tych potrzeb może być świetnym początkiem do ich doprecyzowania.

Jak rozmawiać o potrzebach?

Wiedza o własnych potrzebach jest bezcenna i pozwala świadomie podchodzić do zadań i przedsięwzięć. Aby zwiększyć swoje szanse na ukończenie zadania lub sukces w tym, co robicie, warto zadbać o to, aby te potrzeby były spełnione.

Jednak jest jeszcze jeden obszar, gdzie wiedza o potrzebach bardzo się przydaje. Współpraca z innymi będzie dużo łatwiejsza, jeżeli inni będą wiedzieli, jakie macie potrzeby. I będą umieli z Wami w ten sposób pracować.

Jak mówić o własnych potrzebach? Jasne, że można swoim współpracownikom powiedzieć wprost: “To są moje potrzeby, jak są spełnione, pracuję lepiej i wydajniej”. Jednak nie wszyscy dobrze przyjmują tego typu komunikat. Warto zadbać o najlepsze jego przekazanie, np. tak, jak podajemy dobrą informację zwrotną.

Dobra informacja zwrotna powinna zawierać trzy elementy:

 • jasno określone fakty (fakty! a nie interpretacje czy opinie),
 • konsekwencje wynikające z tych faktów,
 • oczekiwania.

Trzymając się przykładu Analityka, którego potrzebą jest czas do namysłu, taki komunikat mógłby wyglądać następująco:

Mamy do podjęcia decyzję w projekcie XYZ. Jeżeli będę miał możliwość przeanalizować sytuację dokładnie, to będę mógł nam przedstawić dokładną analizę i dzięki temu może będzie łatwiej podjąć decyzję. Trudno mi się działa w sytuacji, kiedy ktoś mi mówi, że mam zdecydować bez namysłu i bez wystarczającej analizy. Czy w związku z tym, mógłbym cię prosić o danie mi trochę czasu na przeanalizowanie tej sytuacji? Myślę, że 2–3 godziny mi wystarczą (dzień, kilka dni – w zależności od sytuacji).

W ten sposób osoba, z którą współpracujecie, ma możliwość usłyszenia, co zyskuje, kiedy Wasze potrzeby będą spełnione. W ten sam sposób możecie zapytać o czyjeś potrzeby. Opowiedzcie o faktach, które widzicie, o konsekwencjach z nich wynikających i zapytajcie, jakie ktoś ma oczekiwania w tej sytuacji, aby móc dobrze pracować.

Podsumowanie

Nie jesteśmy uczeni mówienia o swoich potrzebach. Chyba nie jesteśmy też uczeni ich określania. Wyobraźcie sobie, o ile Wam samym byłoby łatwiej działać, gdybyście wiedzieli, kiedy i jakie potrzeby macie. A o ile łatwiej byłoby pracować w zespołach, w których wszyscy określiliby, jakie mają potrzeby, i mieli przestrzeń na ich zakomunikowanie? O ileż mniej byłoby frustrujących i trudnych sytuacji.

Jakie potrzeby odkryliście, pracując z talentami?

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!