fbpx

Mapa talentów w zespole

M

Zrobienie testu StrenghtsFinder otwiera ogrom możliwości do pracy z członkami zespołu. Możesz pracować z każdym z nich osobno, pomóc im budować mocne strony poprzez sprawianie, aby ich talenty były dojrzałe oraz poprzez pokazywanie im blasków i cieni ich talentów. Możesz pomóc im znaleźć najlepsze dla nich role w zespole.
Możesz także popatrzeć na zespół jako całość i pracować z nim w obszarze silnych stron. Bardzo pomocna w tej pracy jest mapa talentów w zespole. We wpisie pokazuję, jak ją stworzyć oraz jakie wnioski z takiej mapy można wyciągać.

Czym jest mapa talentów w zespole?

Mapa talentów w zespole to nic innego jak prosta tabelka, w której umieszczone są informacje o pięciu głównych talentach wszystkich członków zespołu. W kolumnach są opisane są wszystkie dostępne talenty. W rzędach umieszczasz informacje o poszczególnych osobach. Talenty w kolumnach podzielone są według domeny, do której dany talent należy.

  • Wykonywanie – talenty pomagające wykonywać i kończyć zadania, projekty
  • Wpływanie – talenty pomagające w komunikacji, wpływaniu na innych
  • Budowanie relacji – talenty pomocne w budowaniu i podtrzymywaniu relacji
  • Myślenie strategiczne – talenty pomocne w podejmowaniu decyzji

Podział ten jest o tyle istotny, że przy analizie pomaga zobaczyć, z jakiej grupy jest najwięcej/najmniej talentów w zespole. O samych domenach talentów na pewno będę jeszcze pisał.

Na poniższym zrzucie ekranu możesz zobaczyć przykładową mapę talentów w zespole.
Mapa talentów zespołu

Mapa talentów w zespole – jak ją stworzyć?

Stworzenie mapy talentów zespołu jest bardzo proste. Możesz to zrobić nawet na kartce papieru. Ja robię to jednak, korzystając z szablonu w Excelu. Przygotowałem taki szablon także dla Ciebie – możesz go pobrać stąd.

Kiedy otworzysz ten szablon, masz gotowy plik Excela, w którym możesz wprowadzić dane o członkach swojego zespołu. W rzędach wpisujesz imię i nazwisko danej osoby, a potem w odpowiednich kolumnach, patrząc na raport tego pracownika, wpisujesz cyfry od 1 do 5.

Przygotowany przeze mnie szablon daje Ci dwie dodatkowe informacje. Po prawej stronie masz informację, w której domenie dany pracownik ma ile talentów. Jeżeli w jednej domenie ma 3 lub więcej, to wtedy ta komórka będzie miała czerwone tło.

Poniżej mapy talentów w zespole masz dostępne statystyki procentowe mówiące Ci, ile % członków zespołu ma dany talent. Na czerwono podświetlone jest 5 talentów, które są najliczniej reprezentowane.

Co możesz wyczytać z mapy talentów zespołu?

Mając gotową mapę talentów w zespole, możesz zastanowić się nad kilkoma obszarami. Nigdy nie będą to zero-jedynkowe odpowiedzi, ale mogą ci dać one wiele punktów zaczepienia do rozmów z zespołem, swoimi przełożonymi, procesu rekrutacji itd.

Na co zwrócić uwagę, analizując mapę talentów zespołu:

  • Najliczniej reprezentowane talenty w zespole. Sprawdź, które talenty najczęściej występują w zespole. Udostępniony szablon pokazuje Ci tę informację automatycznie. Do czego może Ci się przydać ta informacja? Zacznij analizę talentów w zespole od tych najczęstszych. Sprawdź, jak mogą się objawiać na co dzień. Najczęściej występują, więc też najczęściej będziesz się spotykać z ich przejawami.
  • Domeny, w których jest najwięcej talentów. Zastanów się, które domeny talentów są najliczniej reprezentowane. Jeżeli będzie to domena „Budowanie relacji”, to będziesz mieć wskazówkę, że Twój zespół, będzie miał łatwość budowania relacji. Jeżeli będzie to domena „Wykonywanie”, to ten zespół będzie umiał się skupić na kończeniu zadań.
  • Domeny, w których jest najmniej talentów. Popatrz również na te domeny, w których Twój zespół ma najmniej talentów. Będzie to dla Ciebie dobra wskazówka, że w tych obszarach musisz więcej pracować z zespołem. Na przykład jeżeli w Twoim zespole nie ma talentów w domenie „Wpływanie”, to dobrym pomysłem jest zastanowić się razem z pracownikami, kto i jak będzie odpowiedzialny za komunikację zespołu z otoczeniem. Jeżeli w zespole jest tylko jedna osoba, która ma te talenty, to jest ona świetnym kandydatem do pełnienia takiej roli!
  • Osoby, których większość talentów jest w jednej domenie. Sprawdź, czy są osoby, które mają talenty tylko w jednej domenie (albo większość w jednej domenie). Będą one świetne w tym jednym obszarze. Może trzeba będzie im pomóc wymyślić, jak korzystać z ich talentów w pozostałych obszarach. Na przykład osoba, która ma wszystkie talenty w domenie „Myślenie strategiczne”, może zastanowić się, jak wykorzystać te talenty, aby budować relacje i wpływać na innych, a nie tylko do podejmować decyzje.
  • Sprawdź grupy talentów podobnie się objawiających. Niektóre talenty można zgrupować razem, na podstawie tego, jak przejawiają się ich zachowania. Na przykład Analityk, Rozwaga, Naprawianie zwykle przejawiają się zadawaniem pytań, dochodzeniem do źródła problemów itp. Jeżeli w Twoim zespole nie ma nikogo z tymi talentami, to zastanów się, kto będzie pytał, czy na pewno podejmujecie dobre decyzje, kto będzie sprawdzał, czy wybrana przez Was droga jest właściwa.

Opisane powyżej zagadnienia to tylko niektóre możliwe obszary do przeanalizowania za pomocą mapy talentów. Zapewne z każdej mapy talentów można wyczytać dużo więcej informacji. Od powyższych obszarów możesz zacząć analizę takiej mapy. A potem, w zależności od wniosków, rodzaju zespołu i celów postawionych przed tym zespołem, możesz przeprowadzić dalszą analizę.

Pamiętaj proszę, że taka analiza nie zastąpi rozmowy z członkami zespołu. Pomoże Ci się ona przygotować do rozmowy i pracy z zespołem. Ale to tylko wskazówki. W zespole może być wiele innych czynników wpływających na to, jak on pracuje. Mapa talentów pomoże w ich analizie, ale jej nie zastąpi.

Podsumowanie

Mając wyniki testów StrengthsFinder członków zespołu, w bardzo prosty sposób stworzysz mapę ich talentów. Mam nadzieję, że udało mi się pokazać Ci, że taka mapa może być bardzo pomocna w pracy z zespołem i talentami ludzi z tego zespołu. Dałem Ci kilka przykładów obszarów, które można przeanalizować. Spróbuj, nic nie ryzykujesz :)
Czy masz pomysł jakiego typu analizy można jeszcze przeprowadzać, mając taką mapę? Jeżeli tak, podziel się proszę tym z nami :)

Szablon do tworzenia mapy zespołu.

O autorze

6
Dodaj komentarz

avatar
2000
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
DominikMaciej PłonczyńskiMaciek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej Płonczyński
Gość
Maciej Płonczyński

Dominiku, czy są jakieś statystyki Gallupa nt. występowania typów talentów (wykonywanie, wpływanie, budowanie relacji, myślenie strategiczne) w społeczeństwie?

Dominik
Gość
Dominik

Niestety nie. Można trochę wywnioskować z raportów na temat częstotliwości poszczególnych talentów. Gallup takie raporty udostępnia. Ale to praca dla kogoś z większym zacięciem analitycznym niż ja ;)

Maciej Płonczyński
Gość
Maciej Płonczyński

Dzięki. Szkoda, bo takie dane byłyby bardzo ciekawe.

Czy te raporty są dostępne publicznie? Ewentualnie mógłbyś podesłać link do nich?

Pozdrawiam,
Maciek
(socjolog podsycany Ideation :) )

Dominik
Gość
Dominik

Wyszukaj sobie słowo „częstotliwość” w naszej grupie na FB :)
https://www.facebook.com/groups/zpasjaomocnychstronach/search/?query=cz%C4%99stotliwo%C5%9B%C4%87

Maciek
Gość
Maciek

Dzięki! Ostatnio kilka osób w firmie zrobiło sobie test, więc xls jak znalazł ;-)

Dominik
Gość
Dominik

proszę:) Owocnego używania.

Ostatnie wpisy

Newsletter

Patronite

Kategorie