Podcast 006 – Jaki może być Twój sposób na bycie produktywnym?

P

Po wielu latach tworzenia swojego sposobu na produktywność pewnego dnia uznałem, że zbudowałem już coś na tyle dobrego, iż mogę się dzielić tym z innymi. Okazało się, że coś, co działa u mnie, wcale nie musi działać u innych. I gdybym nie trafił na test StrengthsFinder i w ogóle metodę rozwoju w oparciu o mocne strony, to pewnie do dzisiaj zastanawiałbym się, dlaczego to, co tak dobrze sprawdza się u mnie, nie jest skuteczne dla innych. Jaki może być Twój sposób na bycie produktywnym?

Każdy z nas jest inny. Dzięki uczeniu się o talentach jeszcze lepiej to zrozumiałem. Kierując się jedną z głównych prawd w kontekście metody rozwoju w oparciu o mocne strony (talenty definiują to, jak będziecie robić rzeczy, a nie to, co możecie robić lub kim być), zacząłem się zastanawiać, jak osoby z różnymi talentami mogą podchodzić do produktywności, aby było to dla nich jak najbardziej naturalne. I właśnie tym się dzielę z Wami w tym odcinku podcastu.

Wspominam też o czterech podstawowych zasadach produktywności, o których każdy, niezależnie od posiadanych talentów, powinien pamiętać:

Te podstawowe zasady to:

  • posiadanie jednej listy z zadaniami;
  • codzienne wybieranie najważniejszych zadań;
  • dzielenie większych zadań na mniejsze kroki;
  • przeglądanie sytemu co jakiś czas (idealnie, jeżeli jest to co tydzień).

Zapraszam Was do wysłuchania odcinka i komentowania. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, to zostawcie komentarz pod tym wpisem lub napiszcie do mnie za pomocą strony kontaktowej.

Grupa na FB

Działa już grupa „Z pasją o mocnych stronach” na FB. Jest w niej już kilkadziesiąt osób. W tej grupie możecie rozmawiać, dyskutować o:

  • talentach,
  • mocnych stronach,
  • produktywności,
  • wstawaniu wcześniej i cudownych porankach.

Jeżeli znajdziecie coś ciekawego w tych obszarach, podzielcie się z innymi, którzy także są tym zainteresowani. Warto się dzielić!

Zapraszam! Adres grupy to: https://www.facebook.com/groups/zpasjaomocnychstronach/

Grupa jest zamknięta, ale jeżeli poprosicie o dostęp, to postaram się jak najszybciej Was do niej dodać.

Ocena podcastu

Jeżeli chcecie mi trochę pomóc, możecie to zrobić, oceniając podcast w iTunes (lub Sticher). Każda Wasza ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny.

Aby zostawić ocenę w iTunes w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używacie), wyszukajcie podcast „Z pasją o mocnych stronach”, kliknijcie na okładkę mojego podcastu, znajdźcie zakładkę „Oceny i recenzje” i wybierzcie „Napisz recenzję”. I przedstawcie, proszę, szczerą opinię o podcaście. :)

Jeżeli słuchacie podcastu na Androidzie i korzystacie ze Stitchera, to wejdźcie na npp.run/stitcher, zjedźcie na dół strony do sekcji “Show ratings and reviews”. Tam też możecie zostawić szczerą ocenę podcastu.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc!

0 0 vote
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
3 miesięcy temu

Ja mam dyscyplinę i odpowiedzialność w top 10, wiec cieszę się, że te talenty pojawiły się w odcinku o produktywności, która jes dla mnie bardzo ważna. Wszystko się zgadza. Najbardziej odkrywcze jest dla mnie to, że ludzie mogą być tak samo produktywni wykorzystując zupełnie inne metody.

Noemi
Noemi
3 lat temu

Nie spodziewałam się, że omówisz Bliskość, wydawało mi się, że jest to talent nijak niezwiązany z produktywnością. A jednak! Dokładnie tak działam: dla mojej grupy oraz wspólnie z przyjaciółmi, to mnie motywuje i czyni zaangażowaną w zadania. Nic dziwnego, że (mając w grupie 5. talentów także Focus) najefektywniej działam na rzecz swoich społeczności i pojedynczych Naj ludzi… Nie wiem jednak, jak włączyć to w system produktywności – listy zadań itd. Chyba będę musiała wykupić dostęp do pozostałych talentów i zobaczyć, co jeszcze jest “na wierzchu”.

Mam pytanie, czy zechciałbyś dodać tagi do swoich wpisów? A w ramach tagów, szerzej omawiane przez Ciebie talenty? Łatwo by mi się nawigowało i poszukiwało informacji, które mnie interesują (czyli związane ze mną i bliskimi XD). Myślę, że inni też by skorzystali.

Dominik
Dominik
Reply to  Noemi
3 lat temu

Dzięki za komentarz.

Często spotykam się ze zdziwieniem, że dany talent może pomagać w produktywności. Tak jak właśnie Bliskość (Relator) lub Pryncypialność (Belief). Takie talenty rzadko kojarzą się jako “produktywne”. A one przecież określają jak podchodzimy do zadań, jak myślimy i reagujemy. Mają ogromny wpływ na wszelkie przejawy naszego działania. Na produktywność też.

Co do sposobu włączenia tego talentu do systemu produktywności to jednym z pomysłów byłoby wprost tagowanie lub opisywanie zadań w taki sposób aby bardzo widoczne było czy to zadanie jest dla bliskiej mi grupy, rodziny, itd. I w ten sposób filtrować zadania i na przykład od nich zaczynać. W Nozbe (i w Todoist) można to zrobić za pomocą etykiet. Można także włączyć bliską grupę do planowania i razem wybierać priorytetowe zadania (Accountability Partner albo Mastermind Group).

Co do tagowania masz rację. Aż się dziwię, że sam na to nie wpadłem. ;) Zapisuje na liście zadań do zrobienia dla przeszłych wpisów oraz dodaję do szablonu dla nowych wpisów i podcastów jako kolejny krok. :)

Miłego dnia!

Noemi
Noemi
Reply to  Dominik
3 lat temu

Oo. Włączyć bliską grupę w planowanie… W zasadzie to ja mam bliskiego przyjaciela, który “mnie ogarnia”. Sam jest bardzo zorganizowany i niemalże od niechcenia obmyśla mi strategię działania, a czasami nawet grafik na dzień (“jutro pojedziesz tu i tu” “pokaż mi dowód wpłaty za x”). Korzystam z tego zwłaszcza wtedy, kiedy to nie jest coś wiążącego się z moimi bliskimi albo celami życiowymi (Focus). Z Twoich słów wynikałoby, że jego pomoc jest przedłużeniem mojego sposobu… Potem często relacjonuję jemu/innym znajomym, co właśnie robię czy zrobiłam. Jest to dla mnie bardziej satysfakcjonujące niż wykreślenie zadania na papierze. Ależ to się zgadza!

Dominik
Dominik
Reply to  Noemi
3 lat temu

Dziękuję, że się tym podzieliłaś! I cieszę się, że to co napisałem pomogło w rozmyślaniach nad działaniem Twojego talentu Bliskość i Ukierunkowanie.

I dzięki temu ja także trochę lepiej rozumiem ten talent (który jest u mnie na 26 miejscu).

Recent Posts

Newsletter

Categories

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x