Podcast 006 – Jaki może być Twój sposób na bycie produktywnym?

P

Po wielu latach tworzenia swojego sposobu na produktywność pewnego dnia uznałem, że zbudowałem już coś na tyle dobrego, iż mogę się dzielić tym z innymi. Okazało się, że coś, co działa u mnie, wcale nie musi działać u innych. I gdybym nie trafił na test StrengthsFinder i w ogóle metodę rozwoju w oparciu o mocne strony, to pewnie do dzisiaj zastanawiałbym się, dlaczego to, co tak dobrze sprawdza się u mnie, nie jest skuteczne dla innych. Jaki może być Twój sposób na bycie produktywnym?

Każdy z nas jest inny. Dzięki uczeniu się o talentach jeszcze lepiej to zrozumiałem. Kierując się jedną z głównych prawd w kontekście metody rozwoju w oparciu o mocne strony (talenty definiują to, jak będziecie robić rzeczy, a nie to, co możecie robić lub kim być), zacząłem się zastanawiać, jak osoby z różnymi talentami mogą podchodzić do produktywności, aby było to dla nich jak najbardziej naturalne. I właśnie tym się dzielę z Wami w tym odcinku podcastu.

Wspominam też o czterech podstawowych zasadach produktywności, o których każdy, niezależnie od posiadanych talentów, powinien pamiętać:

Te podstawowe zasady to:

  • posiadanie jednej listy z zadaniami;
  • codzienne wybieranie najważniejszych zadań;
  • dzielenie większych zadań na mniejsze kroki;
  • przeglądanie sytemu co jakiś czas (idealnie, jeżeli jest to co tydzień).

Zapraszam Was do wysłuchania odcinka i komentowania. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, to zostawcie komentarz pod tym wpisem lub napiszcie do mnie za pomocą strony kontaktowej.

Grupa na FB

Działa już grupa „Z pasją o mocnych stronach” na FB. Jest w niej już kilkadziesiąt osób. W tej grupie możecie rozmawiać, dyskutować o:

  • talentach,
  • mocnych stronach,
  • produktywności,
  • wstawaniu wcześniej i cudownych porankach.

Jeżeli znajdziecie coś ciekawego w tych obszarach, podzielcie się z innymi, którzy także są tym zainteresowani. Warto się dzielić!

Zapraszam! Adres grupy to: https://www.facebook.com/groups/zpasjaomocnychstronach/

Grupa jest zamknięta, ale jeżeli poprosicie o dostęp, to postaram się jak najszybciej Was do niej dodać.

Ocena podcastu

Jeżeli chcecie mi trochę pomóc, możecie to zrobić, oceniając podcast w iTunes (lub Sticher). Każda Wasza ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny.

Aby zostawić ocenę w iTunes w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używacie), wyszukajcie podcast „Z pasją o mocnych stronach”, kliknijcie na okładkę mojego podcastu, znajdźcie zakładkę „Oceny i recenzje” i wybierzcie „Napisz recenzję”. I przedstawcie, proszę, szczerą opinię o podcaście. :)

Jeżeli słuchacie podcastu na Androidzie i korzystacie ze Stitchera, to wejdźcie na npp.run/stitcher, zjedźcie na dół strony do sekcji “Show ratings and reviews”. Tam też możecie zostawić szczerą ocenę podcastu.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc!

O autorze

6
Dodaj komentarz

avatar
2000
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
dominikMariaDominikNoemi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Gość
Maria

Ja mam dyscyplinę i odpowiedzialność w top 10, wiec cieszę się, że te talenty pojawiły się w odcinku o produktywności, która jes dla mnie bardzo ważna. Wszystko się zgadza. Najbardziej odkrywcze jest dla mnie to, że ludzie mogą być tak samo produktywni wykorzystując zupełnie inne metody.

Noemi
Gość
Noemi

Nie spodziewałam się, że omówisz Bliskość, wydawało mi się, że jest to talent nijak niezwiązany z produktywnością. A jednak! Dokładnie tak działam: dla mojej grupy oraz wspólnie z przyjaciółmi, to mnie motywuje i czyni zaangażowaną w zadania. Nic dziwnego, że (mając w grupie 5. talentów także Focus) najefektywniej działam na rzecz swoich społeczności i pojedynczych Naj ludzi… Nie wiem jednak, jak włączyć to w system produktywności – listy zadań itd. Chyba będę musiała wykupić dostęp do pozostałych talentów i zobaczyć, co jeszcze jest “na wierzchu”.

Mam pytanie, czy zechciałbyś dodać tagi do swoich wpisów? A w ramach tagów, szerzej omawiane przez Ciebie talenty? Łatwo by mi się nawigowało i poszukiwało informacji, które mnie interesują (czyli związane ze mną i bliskimi XD). Myślę, że inni też by skorzystali.

Dominik
Gość
Dominik

Dzięki za komentarz.

Często spotykam się ze zdziwieniem, że dany talent może pomagać w produktywności. Tak jak właśnie Bliskość (Relator) lub Pryncypialność (Belief). Takie talenty rzadko kojarzą się jako “produktywne”. A one przecież określają jak podchodzimy do zadań, jak myślimy i reagujemy. Mają ogromny wpływ na wszelkie przejawy naszego działania. Na produktywność też.

Co do sposobu włączenia tego talentu do systemu produktywności to jednym z pomysłów byłoby wprost tagowanie lub opisywanie zadań w taki sposób aby bardzo widoczne było czy to zadanie jest dla bliskiej mi grupy, rodziny, itd. I w ten sposób filtrować zadania i na przykład od nich zaczynać. W Nozbe (i w Todoist) można to zrobić za pomocą etykiet. Można także włączyć bliską grupę do planowania i razem wybierać priorytetowe zadania (Accountability Partner albo Mastermind Group).

Co do tagowania masz rację. Aż się dziwię, że sam na to nie wpadłem. ;) Zapisuje na liście zadań do zrobienia dla przeszłych wpisów oraz dodaję do szablonu dla nowych wpisów i podcastów jako kolejny krok. :)

Miłego dnia!

Noemi
Gość
Noemi

Oo. Włączyć bliską grupę w planowanie… W zasadzie to ja mam bliskiego przyjaciela, który “mnie ogarnia”. Sam jest bardzo zorganizowany i niemalże od niechcenia obmyśla mi strategię działania, a czasami nawet grafik na dzień (“jutro pojedziesz tu i tu” “pokaż mi dowód wpłaty za x”). Korzystam z tego zwłaszcza wtedy, kiedy to nie jest coś wiążącego się z moimi bliskimi albo celami życiowymi (Focus). Z Twoich słów wynikałoby, że jego pomoc jest przedłużeniem mojego sposobu… Potem często relacjonuję jemu/innym znajomym, co właśnie robię czy zrobiłam. Jest to dla mnie bardziej satysfakcjonujące niż wykreślenie zadania na papierze. Ależ to się zgadza!

Dominik
Gość
Dominik

Dziękuję, że się tym podzieliłaś! I cieszę się, że to co napisałem pomogło w rozmyślaniach nad działaniem Twojego talentu Bliskość i Ukierunkowanie.

I dzięki temu ja także trochę lepiej rozumiem ten talent (który jest u mnie na 26 miejscu).

Recent Posts

Newsletter

Categories