Blog

Jak talenty mogą pomóc w pracy zdalnej?

Ostatnio dużo zajmuję się pracą zdalną. Pomagam w organizacji środowiska pracy, uczeniu się dobrych praktyk, wypracowaniu sposobów komunikacji. Zauważyłem, że pracując z zespołami i pojedynczymi osobami, często odwołuję się do ich talentów i mocnych stron. Bardzo pomagają w byciu lepiej zorganizowanym w takim trybie pracy. Poniższy wpis jest właśnie o tym.

Co to jest praca zdalna?

Kiedyś nazywało się to telepracą. I chyba nawet dalej tak jest nazywane w kodeksie pracy. Dla mnie praca zdalna to każda praca, której wyniki dostarczamy dla kogoś, kto jest w innej lokalizacji, lub wykonywana z kimś, kto znajduje się w innym miejscu. Czyli jest to zarówno działalność freelancera, który pracuje dla klientów poza ich biurem, jak i pracownika wykonującego swoje zadania poza budynkiem, gdzie znajduje się biuro firmy.

Wyzwania związane z pracą zdalną

Z założenia praca zdalna to praca w innej lokalizacji niż klient i pozostali pracownicy. W związku z tym pojawiają się liczne wyzwania. Największe z nich według mnie to:

  • odpowiedzialność za organizację własnego dnia – rytm dnia
  • jasno zdefiniowane oczekiwania
  • podtrzymywanie relacji ze współpracownikami
  • zatarcie granicy między pracą a czasem prywatnym

Wyzwań jest zapewne dużo więcej, ale te wydają mi się najważniejsze.

Zajmijmy się nimi po kolei.

Jak talenty mogą pomóc z wyzwaniami w pracy zdalnej?

Poniżej dla każdego z wyzwań podaję kilka przykładów tego, jak niektóre talenty mogą z nimi pomóc. Głównym pytaniem, które możecie zadać dla każdego z wyzwań, jest:

Które z moich talentów pomogą mi z tym wyzwaniem?

Pozwoli Wam to świadomie zastanowić się nad każdym z talentów i zdefiniować konkretne akcje z nimi związane. Tak jak kiedyś opisywałem [w artykule o modelu “Name It, Claim It, Aim It”.](TODO link)

Ustalenie rytmu dnia

O której zaczniecie pracę? Kiedy będziecie mieć przerwę na jedzenie? Będziecie ćwiczyć przed pracą czy może w ciągu dnia zrobicie sobie na to przerwę? W pracy zdalnej ustalenie tego jest po Waszej stronie.

Aktywator (Activator)

Osoby mające talent Aktywator lubią od razu zabierać się do działania. Jak takie podejście może pomóc w ustaleniu rytmu dnia?

Wyobrażam sobie dwa scenariusze:

  • Ponieważ takie osoby lubią działać, wydaje mi się, że mogłyby ustalić rytm dnia, po prostu próbując różnych podejść. Mogą eksperymentować z różnymi rytmami. Przez kilka dni pracować od 7 do 15, potem kilka dni dzielić czas pracy na krótsze okresy, a potem jeszcze próbować pracować z kawiarni. Potem dopiero podsumować i sprawdzić, który rytm najlepiej działa.
  • Drugi pomysł odnosi się do wyboru zadań w ciągu dnia. Ponieważ te osoby lubią działać, mogą chcieć zacząć dzień od zadań, w których jest coś konkretnego do zrobienia, tak aby od razu mogły zacząć pracę. A dopiero potem wybierać te, które wymagają komunikacji.

Rozwaga (Deliberative)

Rozwaga to talent, który pomaga zauważyć ryzyka, przeanalizować je i ograniczyć. Jak ten talent może pomóc w ustaleniu rytmu dnia? Wydaje mi się, że osoba z tym talentem zastanowi się, kiedy jest najbardziej produktywna, kiedy domownicy będą w domu lub poza nim, w którym miejscu będzie się jej najlepiej pracować, kiedy zrobić przerwę na posiłek. To i więcej będzie przemyślane, zanim zabierze się do pracy. I dzięki temu liczba nieprzewidzianych przerw i przerywników będzie mocno ograniczona.

Jasne definiowanie oczekiwań

Aby dobrze pracować zdalnie, warto mieć jak najlepiej zdefiniowane oczekiwania. Nasze i w stosunku do nas. Jasno, czyli konkretnie, mierzalnie, z informacją o dacie dostarczenia.

Zgodność (Harmony)

Ludzie z tym talentem szukają porozumienia, nie lubią konfliktów. To może być dla nich motywacją do jasnego uzgodnienia oczekiwań. Mogą tego nawet użyć w rozmowie z osobami, z którymi te oczekiwania uzgadniają. Mogą opowiedzieć o swoich potrzebach, uznać potrzeby drugiej strony i wprost powiedzieć, że jasne ustalenia teraz ograniczą niepotrzebne dyskusje i potencjalne konflikty potem. Mogą od razu opowiedzieć o swoich obawach właśnie po to, aby w późniejszym czasie nie były one problemem. Mogą też na bieżąco zauważać pojawiające się nieporozumienia w związku z różnymi oczekiwaniami i od razu je rozwiązywać.

Kontekst (Context)

Ten talent pozwala patrzeć na przeszłość, uczyć się z niej i w ten sposób wybierać najlepsze działania. Osoba mająca talent Kontekst, ustalając oczekiwania co do swojej pracy w trybie zdalnym, może wykorzystać swoje doświadczenia z przeszłości. Jeżeli już tak pracowała, może wybrać to, co działało, i to, co się nie sprawdziło. Jeżeli nigdy nie pracowała w ten sposób, być może zna osoby, które mają takie doświadczenia, i je o to zapyta. A jeżeli nie ma takich znajomych, to poszuka opinii innych i z nich skorzysta. Na przykład w tym wywiadzie o pracy w Nozbe.

Podtrzymywanie relacji ze współpracownikami

Jednym z większych wyzwań w pracy zdalnej jest podtrzymywanie relacji z współpracownikami i klientami. NIe ma automatu do kawy, przy którym wszyscy się spotykają, aby porozmawiać na różne tematy.

Wizjoner (Futuristic)

Talent Wizjoner pozwala osobom patrzeć w przyszłość i inspirować innych swoimi wizjami. Wyobrażam sobie, że osoby z tym talentem będą mocno udzielać się w narzędziach typu Slack lub innych narzędziach do grupowej komunikacji. Będą pokazywały pozostałym, gdzie dążą jako zespół, jak będzie wyglądać finalna wersja danego produktu czy projektu. Będą też świadome tego, że im więcej czasu zainwestują w dane relacje z wybranymi osobami, tym lepiej będzie się im pracowało w systemie pracy zdalnej. Być może będzie to motywowało te osoby do częstszej komunikacji.

Rozwijanie innych (Developer)

Osoby z tym talentem dostrzegają potencjał u innych oraz pomagają go rozwinąć. Z samej definicji tego talentu widać, że ci ludzie będą chcieli się komunikować z innymi. Aby móc dostrzec potencjał i go rozwijać, komunikacja jest niezbędna. Przypuszczam, że te osoby będą miałą wewnętrzną potrzebę poznać swoich współpracowników i mieć z nimi częstszy kontakt.

Zatarcie granicy między pracą a czasem prywatnym

Kiedy pracuje się z domu, jest on jednocześnie miejscem życia i pracy. Nie jest trudno o zatarcie granic między czasem pracy i prywatnym. Ludzie pracujący zdalnie często zwracają na to uwagę.

Czar (Woo)

Czar to talent do poznawania nowych osób. Osoby z tym talentem mają wręcz potrzebę wychodzenia i poznawania nowych osób. W pracy zdalnej nie ma aż tylu okazji do poznawania nowych ludzi. Dlatego te osoby w naturalny sposób będą chciały wychodzić z domu. A dzięki temu niemal samoistnie będą ograniczały czas pracy w domu i chciały ją kończyć. Ten talent może im pomóc wyznaczać jasne granice między pracą a czasem prywatnym.

Bliskość (Relator)

Talent Bliskość pomaga tym, którzy go mają, tworzyć bliskie relacje z wybranymi osobami. Dzięki tym bliskim relacjom w ich życiu będą ludzie pomagający im dostrzegać, kiedy pracują za dużo. Może też ich potrzeba spędzania czasu z bliskimi sprawi, że sami z siebie będą monitorować, ile pracują zawodowo, przez co będą wiedzieli, kiedy już nadszedł czas na zakończenie pracy.

Podsumowanie

Mam duże doświadczenie w pracy zdalnej. Z jednej strony często zdarzało mi się, i wciąż zdarza, pracować zdalnie. W wybrane dni pracuję z domu. Z drugiej strony współpracuję z ludźmi, którzy pracują zdalnie. Z mojego doświadczenia wynika, że patrzenie i na tę sferę życia za pomocą talentów bardzo pomaga. Powyżej opisałem kilka przykładów, jak konkretne talenty mogą pomóc w konkretnych wyzwaniach związanych z pracą zdalną. Jestem ogromnie ciekawy, jak Wasze talenty pomagają Wam w takiej pracy. Napiszcie o tym, proszę, w komentarzach.

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!