Podcast 021 – Słownik talentów – Rozwaga (Deliberative)

P

Słownik Talentów – Rozwaga (Deliberative)

Witajcie w trzecim odcinku serii “Słownik talentów”, poświęconemu talentowi Rozwaga (Deliberative). W tym odcinku usłyszycie informacje o tym talencie oraz wywiad z osobą, która ten talent ma w swoim Top 5. W tym odcinku moim gościem jest Maciej Płonczyński. Z Maciejem rozmawialiśmy o różnych aspektach tego talentu a nawet o tym jak ten talent pomaga w lataniu na paralotni. Zapraszam do słuchania!

Co to jest Słownik Talentów?

Warto zatrzymać się nad każdym z talentów z osobna, aby móc z talentów korzystać produktywnie, rozwijać je, dojrzewać i budować mocne strony. Każdy z nich ma swoje jasne i ciemne strony, wartości i potrzeby, obszary dojrzałości i niedojrzałości. Poznanie ich pomaga z nich korzystać w lepszy dla nas sposób.

Seria „Słownik talentów” jest poświęcona talentom. Każdy odcinek podcastu to wprowadzenie do talentu oraz rozmowa z osobą, która ma dany talenty. Dzięki temu możecie usłyszeć jak talenty „uwidaczniają się” na co dzień. Zachęcam Was do przesłuchania odcinków o własnych talentach, ale także o talentach Waszych bliskich oraz współpracowników.

Linki

Patronite

Podoba się Wam mój podcast? Chcielibyście abym publikował nowe odcinki częściej? Teraz możecie mi w tym pomóc! Zapraszam Was na mój profil w serwisie Patronite, gdzie możecie wesprzeć mój podcast.

Więcej szczegółów możecie przeczytać na tej stronie: http://npp.run/patronite

Patroni tego podcastu to:

Patroni pomagają za pośrednictwem portalu patronite.pl.

 

Transkrypt podcastu

Transkrypt odcinka jest dostępny tutaj. Jeżeli wolicie czytać niż słuchać to zapraszam!

Grupa na FB

Działa już grupa „Z pasją o mocnych stronach” na FB. Jest w niej już kilkaset osób. W tej grupie możecie rozmawiać, dyskutować o:

  • talentach,
  • mocnych stronach,
  • produktywności,
  • wstawaniu wcześniej i cudownych porankach

Jeżeli znajdziecie coś ciekawego w tych obszarach, podzielcie się z innymi, którzy także są tym zainteresowani. Warto się dzielić!
Zapraszam! Adres grupy to: https://www.facebook.com/groups/zpasjaomocnychstronach/
Grupa jest zamknięta, ale jeżeli poprosicie o dostęp, to dodam Was jak najszybciej będzie to możliwe.

Ocena podcastu

Jeżeli chcecie mi trochę pomóc, możecie to zrobić, oceniając podcast w iTunes (lub Sticher). Każda Wasza ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny.

Aby zostawić ocenę w iTunes w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używacie) wyszukajcie podcast „Z pasją o mocnych stronach”, kliknijcie na okładkę mojego podcastu, znajdźcie zakładkę „Oceny i recenzje” i wybierzcie „Napisz recenzję”. I przedstawcie, proszę, szczerą opinię o podcaście. :)

Jeżeli słuchacie podcastu na Androidzie i korzystacie ze Stitchera, to wejdźcie na npp.run/stitcher, zjedźcie na dół strony do sekcji “Show ratings and reviews”. Tam też możecie zostawić szczerą ocenę podcastu.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc!

5 1 vote
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Syl
Syl
28 dni temu

Zgadzam się z tym, co napisała Lea, że pewne talenty ​objawiają się już w tych najmłodszych latach. Też niedawno zrobiłam test CliftonStrengths34 i na pierwszym miejscu była własnie rozwaga. Tak samo “za młodu” słyszałam, że jestem dosyć poważna i rozsądna jak na swój wiek. Niestety pesymizm był u mnie nieodłączna częścią tego talentu. Oczywiście dostrzeganie ryzyka czy niedociągnięć jakiś planów/projektów ma swoje korzyści. Kiedy jednak dochodzi do działania, to blokada bywa dosyć potężna. Bywała nawet hamulcem przed jakimkolwiek działaniem, bo przecież ” i tak się nie uda, ” nic z tego nie będzie”.
Co do dalszych talentów z mojego top5 są nimi: empatia, zgodność, intelekt i indywidualizacja. O ile znajdę coś z tych talentów u siebie (np. w sposobie w jakim działam) to jednak ten zestaw wywołał lekką konsternacje co z tym można zrobić :)

Lea
Lea
1 miesiąc temu

Maciej bardzo dokładnie opowiedział o swoim talencie. Ciekawe jest też to, że osoby posiadające talent rozwaga są z nim od zawsze. Tego nie można się nauczyć, nad tym trzeba już tylko pracować. O tym, że jestem rozważna, rozsądna i bardzo dojrzała emocjonalnie (jak na swój wiek) usłyszałam ponad 20 lat temu (jeszcze w szkole podstawowej). Test zrobiłam dopiero pół roku temu. Myślę, że dobry psycholog czy pedagog przez obserwację np. dziecka, potrafi zauważyć bardzo „dominujące talenty”, może delikatne wsparcie od najmłodszych lat dałoby lepsze efekty w przyszłości.
Uważam, że rozwaga jest trochę pesymistycznym talentem i na wielką spontaniczność dużych szans też nie ma. Jednak wszystko zależy od pozostałych talentów i włożonej pracy w ich rozwijanie.
Moje talenty:
1. Zgodność
2. Rozwaga
3. Bliskość
4. Uczenie się
5. Analityk
Połączenie wszystkiego razem daje mieszankę wybuchową, a podjęcie ostatecznej decyzji, po intensywnym przeanalizowaniu wszystkiego graniczy z cudem ;-)
Pozdrawiam

Ania
Ania
10 miesięcy temu

Bardzo, bardzo, bardzo rezonuje we mnie to, co powiedział Maciej. Mam rozwagę na 2 miejscu. Z talentami znam się od 4 miesięcy. Słuchałam tego podcastu już ze trzy razy. Wcześniej myślałam, że jestem pesymistką, dziś uwielbiam swoją rozwagę za to, że mam wrodzoną analizę ryzyka. Myślę, że pozwoliło mi to wiele razy uniknąć wpadek na wielu polach. Widzę to choćby w pracy, gdzie nowy szef nie przeprowadza takiej analizy i kilka razy wtopił dość mocno dany projekt.
Obecnie pracuję nad tym, jak odpowiednio komunikować zagrożenia, które rozwaga podsuwa mi, gdy słyszę o nowym projekcie, by właśnie nie być postrzegana jako pesymistka.
Negatywną stroną mojej rozwagi jest to, że często hamuje mnie w działaniach. Czasem może wolałabym podchodzić bardziej spontanicznie do pewnych rzeczy.
Pozdrawiam Cię serdecznie Dominiku :)
Bardzo ciekawa jestem II serii z tym talentem :)

Recent Posts

Newsletter

Categories

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x