Długo uważałem, że tylko pojedyncze osoby są kreatywne. Zresztą podobnie miałem kiedyś ze zrozumieniem talentu – też myślałem, że tylko wyjątkowe osoby są utalentowane. A teraz wiem, że tak nie jest. Kreatywność rozumiem dużo szerzej niż tylko ładne rysowanie, malowanie, śpiewanie czy pisanie. Opisałem to ostatnio w swoim newsletterze, pokazując, w jakich obszarach zauważam u siebie przejawy kreatywności, i zapytałem czytelników o przykłady. Dostałem wiele ciekawych odpowiedzi, którymi dzielę się tutaj za ich zgodą.
Pytanie do Was
Zanim zacznę pisać o moim podejściu do kreatywności, zapytam Was – czy możecie o sobie powiedzieć, że jesteście kreatywnymi osobami?
Jestem ciekawy Waszej odpowiedzi teraz i po przeczytaniu tego tekstu.
Moje przykłady kreatywności
Tak jak wspomniałem we wstępie, długo, bardzo długo, ponad 35 lat uważałem się za osobę mało kreatywną. Myślę, że było to nawet mocniejsze – nie wierzyłem, że w ogóle jestem kreatywny. Natomiast przez cały ten czas podziwiałem osoby, o których uważałem, że mają tę cechę. Uważałem to właśnie za cechę, a nie umiejętność.
Teraz chyba najbliżej jest mi do twierdzenia, że kreatywność to umiejętność zauważania, w jakim obszarze coś tworzymy, i właśnie tworzenia.
Kiedy w ten sposób popatrzyłem na siebie, to odkryłem wiele obszarów, w których jestem kreatywny!
Ja odkryłem u siebie kreatywność w kontekście pisania (nawet ten artykuł jest przejawem mojej kreatywności), nagrywania podcastów i tworzenia kursów. Ale wcześniej, kiedy pracowałem jako programista, też byłem kreatywny! Przecież pisanie kodu to tworzenie czegoś od nowa, kreatywne podejście do problemu, który mamy do rozwiązania.
Potem pomyślałem o tym, w jakich obszarach dostrzegam kreatywność u ludzi wokół mnie, i zorientowałem się, że przykładów kreatywnego działania jest bardzo dużo! Nawet je sobie wypisałem.
Kiedy sobie to uświadomiłem, usiadłem i pomyślałem o jeszcze innych obszarach, w których ludzie są kreatywni. Oto kilka przykładowych, które przyszły mi do głowy:
- wymyślanie zabaw dla dzieci,
- planowanie wyjazdów dla rodziny,
- optymalizacja procesów/procedur,
- wymyślanie rozwiązań pojawiających się problemów,
- organizacja urodzin dla bliskich osób,
- usprawnianie procesu obsługi klienta,
- tworzenie nowej strony internetowej,
- układanie harmonogramu pracy dla pracowników,
- reorganizacja pracy biura,
- wybór aplikacji, która będzie używana w zespole,
- wszelkie burze mózgów,
- porządkowanie,
- gotowanie.
Jak widzicie, lista jest długa i wiem, że to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej.
Przykłady od czytelników newslettera
Tak bardzo mi się spodobało odkrycie, że istnieje wiele rodzajów kreatywności, że poprosiłem czytelników mojego newslettera o przesłanie mi przykładów, gdzie oni dostrzegają ją u siebie. Ich odpowiedzi mnie zachwyciły, dlatego niektóre z nich cytuję poniżej.
Aleksandra
Lista obszarów kreatywności od Oli:
- przy tańcu można być bardzo kreatywnym – można tańczyć, wymyślając figury z różnych tańców;
- tworzenie notatek;
- wymyślanie dowcipów;
- wszelkie lifehacks.
Joanna
Joanna połączyła kreatywność z talentami – opisała, które talenty pomagają jej w różnych obszarach kreatywności. Dostrzega tę cechę przy:
- projektowaniu nowych usług dla klientów (ideation);
- wyczuwaniu potrzeb ludzi i dobieraniu sposobów ich zaspokojenia (individualization/ideation);
- wymyślaniu nowych obszarów do nauki dla klientów (learner/individualization/ideation);
- projektowaniu ścieżki klienta (łatwo wchodzę w czyjeś buty);
- łączeniu kropek (Sklejam wiedzę/zastosowanie z pierwotnie niezwiązanych obszarów; przykład: Rafał Mazur w swoim najnowszym programie mówi, żeby się nagradzać co minutę lub po każdej czynności, a gdzieś przeczytałam, że Gates i Musk dzielą dzień na bodajże 6-minutowe odcinki/projekty, i skojarzyłam, że ich hiperproduktywność może wynikać z tego, że każdy zakończony odcinek jest takim „checkiem”, nagrodą, która ich wzmacnia – nagrodą jest tu sam fakt skończenia „checku”. Do tego Ty mówiłeś, że ważne jest optyczne przedstawienie osiąganego postępu w drodze do celu, więc wystarczy, że na liście zadań stawiasz „check”, i to już utrzymuje Cię na drodze do celu. Witam w meandrach mojej głowy. Czasami trudno mi w klarowny sposób ludziom przekładać słowami „systemy” z niej; to wszystko można zastosować, ucząc ludzi czegokolwiek);
- zaspokajaniu potrzeb chwili, dnia codziennego przez zupełnie niezaprojektowane do tego przedmioty (oddzielam funkcję/potrzebę od przypisanego jej przedmiotu);
- uczeniu ludzi – wymyślaniu metod i narzędzi.
Anna
Ania napisała:
Do Twojej listy obszarów dodałabym wszelkiego rodzaju prace manualne: rękodzieło, robótki ręczne, majsterkowanie, małe i większe przeróbki budowlane, zwłaszcza kiedy wiążą się z twórczym i nieoczywistym wykorzystaniem istniejących materiałów/resztek/półfabrykatów.
Beata
Beata odpowiedziała:
Ja uwielbiam szukać usprawnień w codziennej pracy, więc jeżeli mogę coś zrobić szybciej w Excelu, to szukam na to tricku.
Diana
Diana przesłała taką listę obszarów, w których według niej przejawia się kreatywność:
Kreatywność przejawia się w gotowaniu, pieczeniu, tańcu, urządzaniu domu, ogrodu, w stylu ubierania, czesania, makijażu. Na pewno też w tym, co mówią znajomi i przyjaciele, że ze mną zawsze dużo się śmieją – poczucie humoru, wymyślanie żartów i niespodzianek, kojarzenie abstrakcyjnych faktów to też kreatywność. Do listy obszarów kreatywnych na pewno dodałabym jeszcze cały taniec godowy: od flirtowania do sztuki kochania, a także wymyślanie spersonalizowanych prezentów.
Ania
I na koniec lista obszarów postrzeganych jako przejawy kreatywności od Ani:
- wymyślanie nowych produktów,
- wymyślanie prezentów dopasowanych do konkretnej osoby,
- dobieranie ubrań do siebie,
- tworzenie memów,
- sprzątanie (można to robić na wiele sposobów),
- urozmaicanie monotonnych zadań,
- opracowywanie trasy,
- tworzenie list zadań, checklist.
Podsumowanie
Jak Wam się podoba takie podejście do kreatywności? Z rozmów ze znajomymi widzę, że tak ujęty temat sprawia, że dużo częściej określają się jako osoby kreatywne albo twórcy, a to jest uwalniające, daje przestrzeń do wymyślenia się na nowo, otaczania się stworzonymi rzeczami, pomysłami i planami. Uwielbiam to sprzężenie zwrotne.
A w jakich obszarach Wy jesteście kreatywni?