Skąd wiesz co w tym co robisz Ci służy, a co działa na Twoją niekorzyść? Jak unikać błędów i wychodzić ze ślepych uliczek? Co robić, żeby małymi krokami przybliżać się do tego co dla Ciebie ważne? Nie znam lepszego narzędzia niż przyglądanie się sobie w uporządkowany sposób i wyciąganie wniosków z tego co widzę. W tym odcinku opowiadam o dwunastu sposobach przyglądania się temu co robię i wdrażania wniosków w życie. Zapraszam do dzielenie sią Twoimi sposobami na patrzenie na to co robisz.
Podcast: Play in new window | Download | Embed
Linki
- Day one
- Rize.io
- Future me
- Ali Abdaal, Feel-Good Productivity
- Greg McKeown, Esencjalista
- Stephen Hanselman, Ryan Holiday, Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia
- Twój przegląd tygodnia – minikurs
- Huberman Lab
- Steph Ango
- #136 Kim jestem i jak opisuję swoją filozofię osobistą
- #179 Partner i Partnerka produktywności w różnych momentach życia – rozmowa z Karoliną Latos
- #164 Myję szyby w dzień esencjalisty
- Zapis czasu – log
- 36 pytań, aby kogoś poznać
Intencjonalny newsletter
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Streszczenie odcinka
Dlaczego warto przyglądać się sobie?
Nie znam lepszej metody niż uczenie się od siebie samego. Przyglądam się sobie i znajduję rzeczy, które chcę robić dalej i te, które chcę zmienić. To mi pozwala nie narzekać w swoim życiu. Mogę nazwać to, co mi się nie podoba i podjąć akcje albo przyjąć to, że nic nie mogę z tym zrobić (to mi daję spokój).
Zachęcam Cię do działania z tymi rzeczami w formie eksperymentów i sprawdzania, co działa dla Ciebie, a co nie działa. Wybierz jedną rzecz, którą przetestujesz.
Eksperymentowanie
Za każdym razem, gdy trafia do mnie nowy pomysł to zastanawiam się, jak mogę wdrożyć to do swojego działania. Zastanawiam się kosztem, czego to wdrażam albo podejmuję decyzje, że nie będę się czymś zajmować.
Dziennik
To jest codzienne patrzenie, co się dzieje w moim życiu. To może być jedno zdanie, czasami zdjęcie ręcznie napisanej notatki. Ważną pracą z dziennikiem jest wyciąganie regularnie wniosków.
Korzystam też tutaj z aplikacji day one. Mogę w niej zobaczyć, co robiłem tego samego dnia rok temu, czy dwa lata temu. Czy powtarzam cały czas te same schematy i pora to zmienić?
Przegląd tygodnia
Regularnie robiony przegląd tygodnia to sprawdzenie, co robiliśmy w poprzednim tygodniu, co nasz czeka w nadchodzącym tygodniu i wyciągnięcie z tego wniosku.
W ramach tego przeglądu można też przeglądać właśnie swój dziennik.
Filozofia osobista
Wszystko co trafia do mnie z książek, podcastów, artykułów itd. filtruję i zapisuję, jak to się przekłada na moje codzienne działanie. W te sposób tworzę swoją filozofię osobistą. Aktualizuję ją co parę miesięcy. Przy każdym kolejnym zapisie sprawdzam, co się u mnie zmieniło, dlaczego uważam coś za ważną część mojego życia i dlaczego inne rzeczy zmieniłem.
Partnerstwo produktywności
Spotkanie z drugim człowiekiem jest doskonałą okazją, żeby mówiąc na głos, usłyszeć co się właściwie mówi, zobaczyć własne trudności albo to, co wspiera. Chodzi o werbalizacje myśli.
Samo partnerstwo produktywności to jest cotygodniowe spotkanie z jedna wybraną osobą. Mówię tam, co zrobię, potem się spowiadam z tego, co zrobiłem. Słucham też drugiej osoby. Mam dzięki temu dodatkową motywacje, żeby działać.
Zapis wszystkiego, co robisz
Nie znam człowieka, który po tym ćwiczeniu nie zmieniłby tego, co robi. Chodzi o zapisywanie przez tydzień lub dwa wszystkiego, co się robi (w blokach półgodzinnych). Bardzo szybko widać, ile czasu przeznaczam na konkretne aktywności. Ja robię ten zapis co 1,5 roku.
Na co dzień korzystam z aplikacji rize, która w tle spisuje to, co robię w komputerze. Dzięki temu szybko mogę reagować.
5 list dziennie
- 5 rzeczy, za które jestem wdzięczny.
- Główny plan dzisiaj.
- Czego się boję i na co się gniewam.
- Rzeczy, na które chcę uważać.
- To do czego dążę / Co chcę osiągnąć na koniec dnia.
Robię to od dłuższego czasu i zauważam, że mój poranny poziom stresu się zmniejsza. Zajmuję mi to dosłownie 3 minuty.
Future me
Robię to raz w roku. Wysyłam do siebie mail w przyszłość. Co jest dla mnie ważne? Co mam nadzieje, że za rok będę mógł o sobie powiedzieć? To jest ogromna okazji, by przyjrzeć się temu, czy pracuję w tym, co rok wcześniej uważałem za ważne i istotne. Wzbudza to we mnie sporo refleksji.
Dzień esencjalisty
Zwykle raz na dwa miesiące organizuję dla siebie czas, gdzie wyłączam wszystkie dystraktory. Mam tylko dla siebie notatnik i długopis. Piszę co mi przychodzi do głowy. Patrzę przez okno. Po pewnym czasie znów piszę. Jestem niedostępny dla wszystkich osób. Danie sobie przestrzeni na nudę sprawia, że przychodzą nowe pomysły do głowy.
Dziennik stoika
To jest tylko przykład, bo jest wiele takich dzienników, gdzie jest na każdy dzień pytanie do refleksji.
Zestawy pytań
Zachęcam do zadawania sobie takich pytań z inną osobą. Werbalizujemy nasze myśli, ale też pogłębiamy relacje.
36 pytań, które zwiększają bliskość. Trzy zestawy, po 12 pytań:
- Co by stanowiło dla Ciebie idealny dzień?
- Co najbardziej cenisz w przyjaźni?
- Co dla Ciebie znaczy przyjaźń?
- Kiedy ostatnio płakałeś przy kimś innym?
40 pytań do zadania sobie co roku i 40 pytań do zadania sobie raz na dekadę.
- Co zrobiłeś w tym roku, a nie robiłeś tego wcześniej?
- Czy ktoś bliski umarł Ci w tym roku?
- Jakie miasta/państwa odwiedziłeś w tym roku?
Poznaj również
Poznaj społeczność ludzi, którzy chcą żyć w zgodzie ze sobą. Skorzystaj ze wsparcia w świadomym, mądrym i produktywnym działaniu. Bierz udział w wyzwaniach, live’ach i minikursach. Dziel się swoimi przemyśleniami i inspiruj innymi osobami.