Zapisz się na newsletter

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪

grudzień 2024

symptomy wyprzedzające

Symptomy wyprzedzające

Prowadzę dziennik w aplikacji, w której jednym klikiem mogę sprawdzić, co napisałem danego dnia w przeszłości. Na przykład jeżeli dodaję wpis 20 listopada 2024 roku, łatwo sprawdzam, co zanotowałem 20 listopada rok, dwa, trzy itd. wcześniej. A że prowadzę dziennik od ponad 10 lat, mam już pokaźną bazę wglądów w siebie kilka lat wstecz. Nie tylko jest to ciekawe, ale także daje mi bardzo wiele praktycznych informacji. Mam choćby możliwość dostrzeżenia symptomów wyprzedzających gorszy nastrój, a dzięki temu – zareagowania w porę!

Read More

Miesięcznik Dominik – grudzień 2024

Czytam wiele książek i artykułów, słucham podcastów i audiobooków oraz oglądam ciekawe video. Postanowiłem zbierać te najciekawsze i wysyłać Ci raz w miesiącu jako „miesięcznik”. — Intencjonalny newsletter Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań. — Teraz testuję (narzędzia, procesy, systemy) Nadal testuję zmianę w procesowy sposób. Przygotowałem dla siebie dokładnie opisany proces z wspomnianej już kilka razy książki „Pstryk” z pewnymi modyfikacjami z innych książek i sprawdzam ten proces w kolejnych obszarach. Zmiany związana z jedzeniem i ograniczoną liczbą równoległych projektów już są dość ugruntowane. Teraz pracuję nad zmianą roboczo nazwaną „nie garb się Dominik”. Przy okazji przygotowuję program takiej procesowej zmiany do Intencjonalnie.pl – będzie tam dostępny pewnie już w styczniu. Przeczytane i czytane książki z głównymi wnioskami Jakiś czas temu przesłuchałem rozmowy Sama Harrisa z Nickiem Bostromem o utopijnej wersji świata z AI. Rozmowa była oparta o najnowszą książkę Nicka Bostroma „Deep utopia”, która pokazuje możliwe wizje „solved world”, świata w którym rozwiązane są wszystkie problemy. Co wtedy robią ludzie jak nie trzeba pracować, zarabiać, nie trzeba tak naprawdę nic? Niezwykle prowokująca do myślenia książka. „101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia” przesłuchałem jako audiobook po angielsku i stwierdziłem, że […]

Read More
Jak uczyłem się lepszej komunikacji

#252 Jak uczyłem się lepiej komunikować?

Nie da się nie komunikować. Skoro nie da się tego uniknąć, może warto przyznać, że nauka komunikacji jest ważna? Do takiego wniosku doszedłem wiele lat temu i od tamtej pory, krok po kroku, dodaję nowe, elementarne umiejętności do swojej metaumiejętności komunikacji. Czasem są to rzeczy bardzo oczywiste, jak lepsze układanie tego, co chcę powiedzieć. Innym razem dotyczą mniej oczywistych aspektów, takich jak powiązanie sygnałów z ciała z emocjami. W tym odcinku podcastu opowiadam o tym, jak przez lata wyglądała moja nauka komunikacji, by ta stała się choć odrobinę lepsza. Na pewno nie jest to jeszcze zamknięty rozdział mojej edukacji. Zapraszam do słuchania i do dyskusji!

Read More

Osiem powodów, dlaczego nie definiujemy wizji życia

Lubię mieć wybrany kierunek, w którym dążę, swój obszar na mapie, do którego chcę dotrzeć. Wtedy z całego morza rzeczy, które robię codziennie, co tydzień, co miesiąc, dużo łatwiej mi wybrać to, co jest bardziej i mniej istotne. Zauważ, proszę, że napisałem „obszar na mapie”, a nie „miejsce na mapie”. Jest to bowiem pewne przybliżenie – kierunek wystarczająco sprecyzowany, żeby pomóc mi podejmować codzienne decyzje, i wystarczająco ogólny, żeby nie obciążać mnie potrzebą dokładnego definiowania. Ten wybrany kierunek nazywam wizją życia i uważam za jedno z najważniejszych narzędzi pomagających mi żyć intencjonalnie. Dostrzegam, że wiele osób nie określa swojej wizji życia. Tutaj opisuję osiem najczęstszych powodów, dlaczego tak się dzieje. Jestem ciekaw, czy któryś z nich dotyczy Ciebie. Definicja wizji życia na potrzeby artykułu W książce „The Practicing Mind” Thomasa M. Sternera jest bardzo dobra ilustracja wizji życia. Autor opisuje człowieka, który wchodzi do wody i chce przepłynąć na wyspę na środku jeziora. Jezioro jest duże, wyspa – odległa. Wizja pływaka to: „Będę na wyspie”. Chce tam dopłynąć efektywnie. Nie płynie więc cały czas z głową nad wodą, tylko zanurza głowę i płynie kraulem. Jedynie co jakiś czas sprawdza kierunek i ewentualnie delikatnie koryguje kurs. Dzięki temu skupia się na […]

Read More