fbpx

Dlaczego warto skupić się na silnych stronach?

D

This post is also available in: angielski

Dwa lata temu w firmie, gdzie pracuję, zorganizowano szkolenie, podczas którego pokazywano nam zalety wykorzystania silnych stron w pracy. Pracownicy szwedzkiej firmy, która zajmuje się takimi szkoleniami na co dzień, przylecieli do nas, by poprowadzić serię warsztatów. To było moje pierwsze spotkanie z konceptem mówiącym, że warto skupiać się na tym, w czym jesteśmy dobrzy, a nie na tym, co nam słabiej wychodzi. Dla mnie to był szok! Ktoś nam mówił, że dużo bardziej wartościowe jest rozwijanie się w tych obszarach, w których już jesteśmy dobrzy. W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się, jakie są nasze najmocniejsze strony. Rozmawialiśmy z naszymi kolegami o tym, jak są one widoczne na co dzień w pracy, w naszym zachowaniu. W ten sposób rozpoczęła się moja fascynacja rozwojem w oparciu o silne strony.

Niestety po dwóch lub trzech warsztatach program został wstrzymany. Ale wiedza i ciekawość pozostały. Kilka miesięcy temu jeden z moich kolegów wrócił do pomysłu pracy ze swoim zespołem w oparciu o silne strony. Razem z członkami zespołu zrobił test StrengthsFinder stworzony przez Gallupa. Po jego przeprowadzeniu, każdy otrzymuje listę swoich pięciu głównych silnych stron. Ale to nie była jedyna rzecz, którą zrobili. Wykonali dodatkowy krok – stworzyli mapę silnych stron całego zespołu. Tym razem naprawdę wciągnął mnie ten proces. Zacząłem czytać o programie Gallupa oraz o Donaldzie Cliftonie (jego twórcy). Zrobiłem test, z którego dowiedziałem się, jakie są moje silne strony. Zacząłem je analizować. Następnym krokiem, który zrobiłem, było zapisanie się na kurs certyfikacyjny trenerów Gallupa. Spotkałem tam dwóch niesamowitych coachów, którzy prowadzili szkolenie, oraz ponad dwadzieścia osób z całego świata zafascynowanych rozwojem w oparciu o silne strony. Tydzień kursu był dla mnie wręcz rewolucyjny. Nauczyłem się niesamowicie dużo i wróciłem jeszcze bardziej przekonany, że jest to podejście, którego chcę się nauczyć i które zamierzam stosować w życiu osobistym i w pracy.

Możecie zapytać, co jest tak wyjątkowego w tym nastawieniu, w pomyśle, aby skupić się na silnych stronach. W swoim życiu doświadczyłem innego podejścia. Na przykład jeszcze w szkole podstawowej. Zawsze byłem dobry z matematyki i ogólnie z nauk ścisłych. Jednocześnie miałem bardzo średnie oceny z muzyki, plastyki, prac technicznych i tego typu przedmiotów. Ponieważ z matematyki miałem zwykle piątki, nikt nie mówił mi, żebym jeszcze bardziej przykładał się do nauki. Niestety, kazano mi skupiać się na tym, z czego moje oceny były gorsze. Wiem, że gdybym wtedy poświęcił więcej czasu na przedmioty ścisłe, teraz miałbym z tego dużo więcej korzyści. Pewnie byłbym znacznie lepszym programistą niż byłem. To jeden z wielu powodów, który sprawia, że tak mnie fascynuje pomysł skupiania się na silnych stronach. To przy ich wykorzystaniu mogę osiągnąć najwięcej. Uwielbiam tę myśl!
Wciąż jestem w trakcie uczenia się i rozumienia moich silnych stron, które zidentyfikowałem dzięki testowi StrengthsFinder. Wiem, że to będzie długi proces. Zrozumienie silnych stron to dopiero pierwszy krok. Drugi to znalezienie przykładów w moim życiu, doświadczeniach, w jaki sposób wykorzystuję swoje silne strony, jak są one widoczne. Trzecim krokiem będzie ich świadome wykorzystywanie. Te trzy kroki są opisane przez Gallupa jako “Name it, Claim it, Aim it”. W tym jest zawarty cały sens pracy i rozwoju w oparciu o silne strony.

  • Zrozumienie swoich silnych stron (Name it)
  • Uświadomienie sobie, jak i kiedy są one przeze mnie wykorzystywane (Claim it)
  • Użycie ich w świadomy sposób (Aim it)

Obecnie jestem w trakcie procesu certyfikowania się w byciu coachem w rozwoju w oparciu o silne strony. Ten proces zakłada, że odbędę coaching z kilkoma osobami, które potem mnie ocenią. W czasie sesji wiele z tych osób jest bardzo podekscytowanych konceptem pracy z silnymi stronami. Kiedy zaczynamy o nich rozmawiać, razem znajdujemy wiele przykładów, jak ważną rolę odgrywają w ich życiu. Niesamowitym jest móc obserwować, jak pozytywne dla ludzi jest skupianie się na silnych stronach. Jak pozytywne jest to, że nie muszą skupiać się na tym, w czym nie są najmocniejsi, bo nie tam leżą ich największe możliwości. Wszyscy mamy silne strony, które świadomie użyte pozwolą nam osiągać to, czego chcemy, w najlepszy dla nas sposób.
Na koniec zostawię Was z osobistą refleksją. Naprawdę wierzę w to, że skupiając się na moich silnych stronach mogę sprawić, że będę lepszą wersją samego siebie. I próbuję to robić. To jest myśl, którą chcę się dzielić!
Czy jesteś zainteresowany/zainteresowana rozwojem w oparciu o silne strony? Daj mi znać! Chętnie z Tobą o tym porozmawiam i podzielę się moimi doświadczeniami!

O autorze

2
Dodaj komentarz

avatar
2000
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DominikMagda Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magda
Gość
Magda

Cześć, Dominik! :)
Zastanawiając się nad sensem testu Gallupa i Twoim postem doszłam do wniosku, że super, fajnie jest skupić się na swoich mocnych stronach (bo faktycznie pewnie tak możemy osiągnąć najwięcej; to ma sens), ale trzeba podchodzić do tego z rozsądkiem. Wydaje mi się, że to może pójść w złym kierunku. No bo przecież czy osoba, która świetnie radzi sobie z matematyką ma przestać uczyć się poprawnej polszczyzny? Co z rozwojem swoich słabych stron?
Co z uporem? Ostatnio przeczytałam książkę Angeli Duckworth: https://www.amazon.com/Grit-Passion-Perseverance-Angela-Duckworth/dp/1501111108 i szczerze mówiąc mam wątpliwości.

P.S. Świetny blog! :)

Magda

Dominik
Gość
Dominik

Cześć Magda! :)

Dzięki za świetne pytanie. Zdecydowanie jestem za podchodzeniem do wszystkiego z rozsądkiem. Także do pracy nad mocnymi stronami ;)

Według twórców tej metody, nie chodzi w niej o to aby całkowicie zapomnieć o swoich słabszych stronach. Ale o to aby zarządzając swoimi słabościami skupić się nad mocnymi stronami. Talent to wrodzony i powtarzalny sposób działania, myślenia i reagowania. I jeżeli ten talent masz to będzie on widoczny dużo częściej w Twoim życiu niż te talenty, które masz w mniejszym stopniu. Dlatego warto najpierw pracować nad talentami – praca w tym zakresie ma szanse przynieść dużo większe korzyści. Zwłaszcza, kiedy nauczymy się wykorzystywać talenty w dojrzały sposób. Praca nad rozwojem talentów wymaga ogromnego uporu i wiele, wiele wysiłku. Po prostu praca w tym obszarze przyniesie większy zysk ;)

A zarządzać słabościami można na kilka sposobów (szukając partnera, patrząc czy inne talenty nie mogą pomóc lub budując system wsparcia).
Pisałem o tym także tutaj: https://nearperfectperformance.com/pl/2016/06/kiedy-brak-talentu-jest-slaboscia/

Co o tym myślisz?

Ostatnie wpisy

Newsletter

Patronite

Kategorie