Cztery kroki, pozwalające zapamiętać więcej z czytanych książek

C

This post is also available in: angielski

Jak dużo pamiętasz z książek, które czytasz? Założę się, że zapamiętujesz mniej, niż chciałbyś/chciałabyś. Za każdym razem, kiedy czytam książkę kolejny raz, jestem zdziwiony, jak niewiele pamiętam z wcześniejszej lektury. Zacząłem szukać sposobu, aby być w stanie zapamiętać więcej z książek, które czytam. Na podstawie kilku pomysłów znalezionych w internecie oraz swoich prób stworzyłem własne podejście do czytania, które pozwala mi zachować w pamięci dużo więcej przeczytanych informacji. W tym poście opisuję dla Was, na czym polega moje podejście.

Wyzwanie

Głównym wyzwaniem podczas czytania książek jest ilość informacji w nich zawarta. Nie ma możliwości, aby zapamiętać wszystko, nie mając pamięci fotograficznej. Każda zawiera wiele faktów, cytatów, odniesień do innych książek, artykułów, informacji o różnych modelach. Często zdarzało mi się, iż myślałem, że chcę coś zapamiętać, a kiedy trafiałem na następny interesujący fragment, zapominałem o tym poprzednim.

Cztery kroki pozwalające zapamiętać więcej

Wypracowałem dla siebie sposób czytania książek, aby zapamiętać więcej informacji. Podejście to składa się z czterech kroków, opisanych poniżej.

Krok 1 – zaznaczanie interesujących fragmentów książki w wizualny sposób

Przeanalizowałem, jakiego typu informacje najczęściej chcę zapamiętać. Jest ich kilka rodzajów:

 • interesujący pomysł, który chcę kiedyś wypróbować;
 • cytat;
 • książka/film/artykuł wspomniane w tekście;
 • koncept, który chcę lepiej przeanalizować;
 • strona, którą chcę odwiedzić;
 • nowy pomysł na podstawie tego, co przeczytałem.

Dla każdego rodzaju informacji stworzyłem ikonę. Za każdym razem, jak natrafiam na fragment, który mnie zainteresował i który chcę zapamiętać, oznaczam go odpowiednią ikoną. Przyklejam też w tym miejscu małą kartkę samoprzylepną (post-it), tak aby potem łatwo znaleźć miejsce, które mnie zainteresowało. Poniżej możecie zobaczyć używane przeze mnie ikony.Icons I use to take notes in the book

A tak wygląda książka z wklejonymi kartkami i ikonami:

The book with the notes

Krok 2 – stwórz notatkę dla każdego zaznaczonego fragmentu

Po przeczytaniu całej książki przeglądam zaznaczone framgenty. Dla każdego z nich tworzę notatkę, używając index card. Każda notatka ma:

 • ikonę, reprezentującą kategorię notatki;
 • fragment z książki, który zaznaczyłem;
 • rysunek, jeżeli mi jakiś przychodzi do głowy.

Czasami dodaję także własny komentarz, który opisuje, dlaczego dany fragment był interesujący, jak chcę użyć danej informacji, jakie mam pomysły z tym związane itd.

Index cards in the right order

Po zakończeniu tego procesu mam zwykle kilkanaście/kilkadziesiąt kartek z notatkami (jedna notatka na jednej kartce).

Index cards in the right order

Mogę je przejrzeć w dowolnym momencie. Dodatkowo mam możliwość poukładania ich w innym porządku niż ten, w którym występowały w książce. Układając je, biorę pod uwagę:

 • Kategorię – grupuję notatki z podobnych kategorii.
 • Cytaty umieszczam obok siebie.
 • Notatki, które informują o odniesieniach do książek, artykułów itd. także umieszczam obok siebie.

Skanowanie notatek

Lubię mieć stały dostęp do swoich notatek. Dlatego kiedy notatki są gotowe i ułożone w odpowiednim porządku, skanuję je. Używam aplikacji Scanbot. Po zeskanowaniu ich, wrzucam je do OneDrive (usługa chmury, której używam), dzięki temu mam do nich dostęp cały czas. Kiedy potrzebuję je przejrzeć, po prostu otwieram plik PDF z notatkami.

Pod tym linkiem możecie zobaczyć moje notatki z książki “Essentialism”

Krok 3 – stworzenie plakatu z notatek

Ten krok sprawia mi najwięcej radości! Układam notatki w taki sposób, aby tworzyły strukturę, która wizualnie oddaje to, co w książce było dla mnie najważniejsze. Ponieważ jest to już trzeci raz, kiedy przeglądam notatki, w większości już je pamiętam :)

Gdy jestem zadowolony z tego, jak ułożone są notatki, tworzę z nich plakat. Plakat jest czymś, co najczęściej przeglądam. To moja najważniejsza „notatka”. Zawieram na nim najistotniejsze informacje z książki. A sprawia mi to radość, bo lubię rysować i bawić się tym, jak taki plakat będzie wyglądał ostatecznie :)

Finalną wersję plakatu dla książki “The 12 Week Year: Get More Done in 12 Weeks than Others Do in 12 Months” możecie zobaczyć poniżej:

The poster for the book "The 12 week year"

Krok 4 – połączenie informacji z obecnie czytanej książki z innymi przeczytanymi książkami

Wiele książek przedstawia podobne pomysły i informacje, ale z różnych punktów widzenia. Lubię łączyć ze sobą te informacje, aby mieć pełniejsze spojrzenie na dany temat. Kiedy zauważam, że dana książka jest w jakiś sposób połączona z innymi przeczytanymi przeze mnie tekstami, tworzę dla niej notatkę w OneNote. Tam spisuję wszystkie pomysły, które są wspólne w tych książkach. Jako wynik tej czynności mam notatkę, zawierającą przegląd różnych podejść do tego samego zagadnienia.

I jeżeli liczyliście – to już czwarty raz, kiedy przeglądam notatki z książki. Do tego czasu na pewno mam je już utrwalone! :)

Podsumowanie

Opisałem Ci mój sposób, aby pamiętać więcej z książek, które czytam. Polega on głównie na przeglądaniu notatek i dodawania do nich obrazków, połączeń i innych powiązań. Czy to działa? Tak. Dla mnie nawet bardzo. Czy jest efektywne? Ocena zależy już do Ciebie. Wiem, że robiąc to wszystko, zapamiętuję więcej i że mogę przywołać informacje z książek przeczytanych jakiś czas temu. I co jest najważniejsze, kiedy czytam nową książkę, łatwiej jest mi połączyć przeczytane informacje z tymi, które mam już zapamiętane. Dzięki temu zdobywam wiedzę bardziej ugruntowaną i opartą na różnych źródłach :)

5 3 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Ziembicki
Bartłomiej Ziembicki
1 rok temu

Link do notatek z Esencjalisty nie działa :(

Edzia
Edzia
1 rok temu

Świetny sposób! Najgorzej to zmusić się do tego, żeby w końcu usiąść i te zaznaczone fragmenty przejrzeć i zrobić z nich notatki ;)
Btw. jak się czyta książki na czytniku (ja odkąd go mam, to właściwie tylko e-booki czytam), to wszystkie zaznaczone fragmenty można od razu mieć w jednym pliku, bardzo przydatna funkcja :)

Rafał
Rafał
2 lat temu

Bardzo ciekawe podejście do efektywnego czytania książek. Ja zdecydowaną większość książek czytam na Kindle. Jest tam też jest możliwość zaznaczania fragmentów książek, dodawania zakładek i nawet sporządzania notatek, lecz niestety jest to dużo bardziej czasochłonne i mniej intuicyjne niż w przypadku książek papierowych. Tak więc niestety nie korzystam z tego rozwiązania. Później niestety po przeczytaniu książki sporo pomysłów, czy też ciekawych cytatów, rozwiązań ulatuje z głowy. Pozostaje w związku z tym konieczność… ponownego przeczytania książki (cóż za marnotrawstwo czasu z mojej strony).
Zainspirowałeś mnie jednak i muszę zacząć sporządzać te notatki.
A może masz jakiś ciekawy i sprawdzony pomysł dla użytkowników czytników na zapamiętanie więcej z czytanych książek?

Ewelina Rusin
Ewelina Rusin
2 lat temu

Świetny wpis Panie Dominiku! :) Spodobał mi się pomysł robienia sketchnotek. Jako że mam w tej chwili na biurku kilka przeczytanych książek (z mnóstwem zakreślonych fragmentów, notatek i pomysłów na to jak mogę tę wiedzę wykorzystać w praktyce), natomiast potrzebuję właśnie jakiegoś sposobu, żeby zebrać to wszystko i najlepiej przedstawić to graficznie, tak żebym mogła do tego w każdej chwili wrócić.

Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina

Dominik
Dominik
Reply to  Ewelina Rusin
2 lat temu

bardzo się cieszę, że jest pomocny. Ja w ten sposób czytam książki już od kilku lat i jest to dla mnie bardzo skuteczny sposób zapamiętywania treści. :)

Edyta
Edyta
3 lat temu

Dziękuję Ci za ten wpis :) Mam w domu wiele książek-poradników lub innych, nazwijmy je podręcznikami. Do tej pory mnie przytłaczają, mimo że sama je kupiłam i mają wiedzę, jaką chcę zdobyć. Zaczynam czytać i już przy drugim rozdziale nie pamiętam co było dla mnie ważne w pierwszym. Książka więc ląduje znów na półce lub szafce i straszy mnie przypominając, że zaczęłam a nie skończyłam. Spróbuję Twojej metody. Wiem, że będzie to pracochłonne, ale na pewno przyniesie efekty :)

Dominik
Dominik
Reply to  Edyta
3 lat temu

Cieszę się, że zainspirowałem :) Po przeczytaniu kilkunastu książek w ten sposób jestem pewien, że dzięki temu pamiętam więcej.

Powodzenia!

Recent Posts

Newsletter

Categories

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x