Szablon do planu 12-tygodniowego

S

Wpis o planowaniu na 12 tygodni cieszył się Waszym zainteresowaniem. Wiele osób pytało mnie o szczegóły, o narzędzia, których używam, i o to, jak śledzę wykonanie 12-tygodniowych planów. Ja używam do tego Goalscape oraz OneNote. Aby pomóc Wam wystartować, przygotowałem szablon do planu 12-tygodniowego, który pozwoli Wam stworzyć Wasz plan na 12 tygodni oraz śledzić jego wykonanie. Przygotowałem go w dwóch wersjach – jako plik Excel (dla tych, którzy nie używają Goalscape) oraz szablon dla Goalscape.

Informacje o planowaniu 12-tygodniowym

Jeżeli nie czytałeś/aś o planowaniu 12-tygodniowym, to zanim przejdziesz do dalszej części tego wpisu, zachęcam do przeczytania tych postów:

Szablon do planu w pliku Excel

Szablon umożliwia:

 • Zapisanie celu, który chcesz osiągnąć w ciągu następnych 12 tygodni
 • Rozpisanie go na taktyki, które będą wykonywane w każdym tygodniu
 • Śledzenie postępu wykonania dla każdego tygodnia oraz ogólnie dla całych 12 tygodni
[info-box type=”general”]Linki do ściągnięcia plików znajdują się na końcu tego wpisu[/info-box]

Jak zacząć pracę z szablonem

Aby zacząć pracę z szablonem, musisz wykonać kilka kroków związanych z planowaniem 12 tygodni.

 • W pierwszym kroku wpisz swój cel na 12 tygodni – zrób to w komórce A5. Cel powinien być opisany za pomocą metody SMART – w przykładzie wybrałem jako cel „W ciągu najbliższych 12 tygodni przeczytam 10 książek z klasyką”.
  Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym
 • Następny krok, który należy wykonać, to rozbicie celu 12-tygodniowego na akcje wykonywane w każdym tygodniu. Przykładowe rozbicie celu na poszczególne dni możesz zobaczyć na zrzucie ekranu.
  Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym
 • Kolejny krok to rozpoczęcie realizacji planu. Twoim zadaniem jest:
  • W każdym tygodniu zaznaczyć numer aktualnego tygodnia – komórka B2
  • Przy zrealizowanej taktyce wpisać w polu status „1”
   Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym

Śledzenie postępów

W trakcie 12 tygodni, jeżeli na bieżąco będziesz wprowadzał/a informacje o postępach, to będziesz widział/a, w jakim stopniu już zrealizowałeś/aś swój cel.

Dla przykładu: zakładając, że jest tydzień 4 i realizowałeś/aś prawie wszystkie taktyki (tak jak zaznaczone jest to na zrzucie ekranu), Twój status realizacji całości celu oraz status dla danego tygodnia będzie na bieżąco widoczny.

szablon4

Tak jak pisałem w poście o 12 tygodniach, jeżeli realizujesz ponad 80% wybranych taktyk, to masz ogromne szanse osiągnąć swój cel. Dlatego też tygodnie, w których zrealizujesz mniej niż 80% taktyk, będą podświetlone na czerwono. Jeżeli całościowy postęp jest mniejszy niż 80% „Status realizacji” także będzie podświetlony na czerwono.

Szablon do planu w Goalscape

Podobnie jak w przypadku szablonu dla Excela, szablon Goalscape umożliwia wpisanie celu na 12 tygodni, dodanie taktyk oraz śledzenie na bieżąco postępów.

Jak używać szablonu w Goalscape

Zacznij od zaimportowania szablonu do Goalscape.
Aby to zrobić, pobierz szablon i załaduj tak jak pokazane jest to na obrazku.

[info-box type=”general”]Pliki do ściągnięcia znajdują się na końcu tego wpisu [/info-box]

Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym

Po załadowaniu szablonu zobaczysz taki cel:
Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym

Tak jak w przypadku szablonu w Excelu, Twoim zadaniem jest uzupełnienie:

 • celu na 12 tygodni – możesz to zrobić, klikając na środek celu w Goalscape i modyfikując tekst w prawym górnym rogu
  Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym
 • taktyk na każdy tydzień – robisz to, klikając prawym przyciskiem myszki na wybranym tygodniu i wybierając opcję „Dodaj cel podrzędny”, modyfikując cel „Wpisz taktyki tutaj” (podobnie jak główny cel) lub dodając „Cel tego samego poziomu” dla wpisanych już taktyk (prawy klik na wpisanej już taktyce).
  Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym

Po wpisaniu celu głównego i wszystkich taktyk mapa będzie wyglądać podobnie do tej, którą stworzyłem dla przykładowego celu „W ciągu najbliższych 12 tygodni przeczytam 10 książek z klasyką”.

Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym

Śledzenie postępów w Goalscape

Za każdym razem, jak zrobisz którąś z taktyk, zaznacz ją jako gotową. Jeżeli taktyka nie jest jeszcze wykonana w całości, zaznacz, ile już zrobiłeś/aś. Przykładowy stan wykonania taktyk po 4 tygodniach jest widoczny na obrazku.
Szablon do pracy z planem 12 tygodniowym

Podobnie jak w przypadku szablonu w Excelu, celujesz w wykonanie 80% taktyk. Wtedy masz ogromne szanse na osiągnięcie swojego celu!

Podsumowanie

Mam nadzieje, że opisane przeze mnie szablony będą dla Ciebie pomocne. Goalscape używam na co dzień i dokładnie w taki sposób z nim pracuję. Szablon w Excelu stworzyłem dla Ciebie. Nie ma powodu, aby nieużywanie Goalscape powstrzymało Cię od realizowania celów 12-tygodniowych!

Dajcie proszę znać, jak Wam idzie realizacja Waszych celów.

Pliki do ściągnięcia

Szablon w postaci pliku Excel

Szablon w postaci pliku do zaimportowanie do Goalscape.

P.S. Jeżeli znajdziecie jakikolwiek błąd w szablonie w Excelu, proszę dajcie mi znać. Będę je na bieżąco usuwał.

P.S.1. Przykład z czytaniem książek jest jednym z celów, które udało mi się zrealizować przy pomocy planowania 12-tygodniowego

Zdjęcie dzięki: https://unsplash.com/@faceline

0 0 vote
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
7 miesięcy temu

Hej! Tu wyświetla się kod :[tab][tab-item title=”Excel”]Szablon w postaci pliku Excel. [/tab-item] [tab-item

Przemysław
Przemysław
1 rok temu

Szablon GoalScope jest niedostępny :(

Tomek Jo
Tomek Jo
2 lat temu

Cześć. Dzięki za xlsa.
Uwagi jakie bym miał do narzędzia. Brakuje miejsca do wpisania dat kiedy kończy się dany tydzień (wypełniane automatycznie z możliwością edycji, na podstawie daty startu). Chciałbym zobaczyć do kiedy plan jest realizowany, czy po drodze nie mam np. urlopu ;). Dodałbym miejsce na wpisanie nagrody lub 13 tygodnia, z % realizacji całości. Co zrobić z narzędziem, jak projekt “rozplanowuje się” na 10 tygodni, albo na 14? Bo taki po prostu jest jego zakres. No i duży temat, co jeśli na starcie nie znasz jeszcze wszystkich zadań (taktyk). Może być, że do tego planu trzeba podejść bardziej agile’owo. Po za tym fajne, napiszę, czy wytrwałem. Bo narzędzia, narzędziami ale pytanie ile osób skorzystało, ile wytrwało do końca, ile zrealizowało swój plan. Pozdrawiam.

Dominik
Dominik
Reply to  Tomek Jo
2 lat temu

@tomekjo:disqus dzięki za informacje zwrotne. Mogę Ci podesłać wersję z odblokowanymi polami. Może miałbyś ochote dodać te zmiany? Wrzucę tutaj potem jako Twoją wersję. Co Ty na to? :)

aga
aga
2 lat temu

Czesc:) Wlasnie zaczynamy korzystac z szablonu, wielkie dzieki, Ja i moj chlopak jestesmy mega podekscytowani zorganizowaniem sobie wreszcie celow w taki sposob jak
sie powinno:)
Aga

Dominik
Dominik
Reply to  aga
2 lat temu

Z całego serca życzę powodzenia! Jakbym mógł jakoś pomóc to dajcie znać. Może można na podstawie Waszych pytań dopisać jakieś FAQ? :)

Żaneta Jażdżyk
Żaneta Jażdżyk
4 lat temu

Skusiłeś mnie :) Założyłam konto w Goalscape i zaimportowałam szablon ;) Zobaczymy :) Liczę, że w piątek będę miała trochę czasu, żeby poeksperymentować z tym narzędziem.
Szkoda tylko, że w darmowej wersji mogę mieć tylko jeden cel… A trochę mi jednak szkoda inwestować w kolejne narzędzie :P

Dominik
Dominik
Reply to  Żaneta Jażdżyk
4 lat temu

Zależy do czego będziesz używała tego narzędzia. Jak się fajnie wymyśli organizację celów w Goalscape to czasami może wystarczyć jeden cel z wieloma podcelami ;)

Ja wykorzystuję Goalscape do pracy z moimi klientami, stąd mam wersję Ultimate.

Daj znać jak Ci się z niego korzysta ;)

Recent Posts

Newsletter

Categories

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x