Dlaczego praca w obszarze mocnych stron pozytywnie wpływa na wydajność zespołu?

D

Jedną z zalet StrengthsFindera, metody rozwoju w oparciu o mocne strony opracowanej przez Instytut Gallupa, jest praktyczne podejście i zastosowanie w codziennym życiu. Pozwala ona nie tylko poznać własne talenty, ale być bardziej produktywnymi i efektywnymi. Materiały dostarczone przez Instystut Gallupa służące do pracy z mocnymi stronami skupiają się właśnie na tych obszarach. W jaki sposób praca z mocnymi stronami wpływa na wydajność zespołu? Piszę w tym poście.

Badania nad wydajnością zespołów

Instytut Gallupa znany jest ze swoich programów badawczych i ich rzetelności. Oczywiście zajął się także tematem pracy w obszarze mocnych stron i ich wpływu na wydajność zespołu. Poniżej opisuję kilka wyników ich badań.

Według badań Instytutu Gallupa ludzie, którzy skupiają się na używaniu swoich mocnych stron:

  • z trzykrotnie większym prawdopodobieństwem uznają, że ich życie ma świetną jakość
  • z sześciokrotnie większym prawdopodobieństwem będą zaangażowani w pracę

Dane cytowane z książki T. Ratha “Strengths Finder 2.0”.

Compared with those who do not get to focus on what they do best, people who have the opportunity to use their strengths are six times as likely to be engaged in their jobs and more than three times as likely to report having an excellent quality of life

Co z tego wynika? Jeżeli ludzie uważają, że mają świetne życie, i jeżeli są zaangażowani w pracę, to naturalne jest, że będą bardziej efektywnymi pracownikami. Będą pracownikami, którzy są bardziej proaktywni, angażują się w pracę zespołu, proponują nowe rozwiązania itd.

Kolejne badania wskazują wpływ skupiania się na mocnych stronach na wydajność w pracy. I tak:

  • ludzie, którzy nauczyli się używać swoich mocnych stron na co dzień, są o 7,8% bardziej produktywni
  • zespoły, które mają okazję poznać swoje mocne strony i wykorzystują je na co dzień, są o 8.9% bardziej produktywne

Dane cytowane za: J. Asplund i N.Blacksmith z artykułu “Strengthening Your Company’s Performance”, opublikowanym w Gallup Business Journal.

A study of 1,874 individual employees, most of them in sales functions, found that productivity improved by 7.8% after a strengths intervention. And in another study of 469 business units in organizations ranging from retail stores to large manufacturing facilities, units with managers who received strengths feedback showed 8.9% greater profitability.

Badania a rzeczywistość

Nie miałem okazji przeprowadzić tak dokładnych badań jak Instytut Gallupa i nie dysponuję tak dokładnymi statystykami. Ale mam okazję pracować z zespołami, pokazując im, na czym polega praca w oparciu o mocne strony. Dzięki temu widzę, w jaki sposób ta wiedza wpływa na codzienną pracę. Jest kilka obszarów, gdzie ten wpływ widać bardzo wyraźnie. Te obszary to:

  • komunikacja
  • definiowanie właściwej roli
  • zrozumienie, jak działam, i mniejszy stres
  • szybszy start w projekcie
  • retencja

Komunikacja

Już kilkakrotnie pisałem o tym, jak wiedza o talentach pozwala usprawnić komunikację. Dużo łatwiej rozmawia się z kimś, o kim wiemy, jakie ma potrzeby w kontekście komunikacji. Jeżeli wiemy o drugiej osobie, że ma potrzebę przeanalizowania wszystkich za i przeciw (Analityk), to będziemy z nią rozmawiać inaczej niż z kimś, kto ma potrzebę natychmiastowego działania (Aktywator) lub nie lubi rutyny i długotrwałych zadań (Elastyczność). Wiedza o tych potrzebach pozwala skrócić czas docierania się zespołu, uniknąć napięć wynikających z różnych potrzeb w komunikacji. A to wszystko bezpośrednio przekłada się na wzrost produktywności.

Odnalezienie właściwej roli w zespole

Wiedza o talentach pozwala określić, czy w obecnej roli dana osoba ma możliwość wykorzystywać swoje talenty, a przez to być maksymalnie efektywna i produktywna, jednocześnie pracując w dobry dla siebie sposób. Jeżeli tak właśnie jest, to świetnie! Można próbować wtedy zastanowić się, jak jeszcze bardziej rozwijać i wykorzystywać talenty w tej roli. Jednak jeżeli okazuje się, że pracownik w danej roli w mniejszym stopniu wykorzystuje swoje talenty, a w większym zarządza swoimi słabościami, to jest to jasny znak, żeby poszukać dla niego roli, w której mógłby wykorzystać swoje talenty. W jaki sposób? To szerszy temat zasługujący na osobny wpis. Warto zacząć od opisania, jakie role są obecne i potrzebne w zespole, i zastanowić się, czy dany pracownik nie mógłby być bardziej produktywny i lepiej rozwijać się w jednej z nich. Ludzie pracujący w obszarze swoich talentów są bardziej efektywni, łatwiej się z nimi współpracuje i są dużo bardziej zaangażowani w swoją pracę. A to przekłada się na wyniki zespołu i w rezultacie firmy.

Zrozumienie, jak działam, a przez to mniejszy stres związany z pracą

Ten efekt jest mocno powiązany z poprzednim punktem. Chodzi o to, że często jest tak, iż ludzie działają w jakiś sposób, nawet nie zdając sobie sprawy, z czego to wynika. A jeżeli nie wiedzą, z czego to wynika, to nie bardzo mają na to wpływ. Nie mają łatwego sposobu na ograniczenie negatywnych skutków działania (brak wiedzy o niedojrzałości talentu) lub nie wiedzą, jak maksymalizować pozytywne aspekty talentu (blaski vs cienie talentu). Pokazanie im, jakie są ich talenty, pomoc w ich rozwinięciu, pośrednio pozytywnie wpływa na cały zespół.

Szybszy start w projekcie

Zaczyna się nowy projekt. Spotykają się w nim ludzie, którzy jeszcze ze sobą nie pracowali. Zwykle poznanie się nawzajem, wyczucie, jak kto pracuje, jakie ma potrzeby, zajmuje kilka tygodni. O ile szybciej te procesy mogłyby przebiegać, gdyby członkowie zespołu znali swoje talenty, a przez to wiedzieli, jakie mają potrzeby, w czym są mocni, kto w czym może pomóc. I jeszcze raz powtórzę: wiedza o talentach daje właśnie takie możliwości! Szybszy start projektu, szybsze poznanie się ludzi bezpośrednio wpływa na wynik projektu (i to można wprost przeliczyć na wynik finansowy).

Retencja

Ostatnim punktem, który wynika z pozostałych, jest wpływ wiedzy o talentach własnych i współpracowników na większą retencję zatrudnionych osób (mniejsza rotacja). Z czego to wynika? Jeżeli pracownik może pracować w obszarze swoich mocnych stron, bo ma dobraną dobrze rolę, to może na co dzień wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje. A to wprost wpływa na jego samopoczucie, motywację i zaangażowanie. Jeśli pracujemy zgodnie z tym, jakie są nasze naturalne sposoby reagowania, działania i myślenia, jest nam po prostu łatwiej. Zwiększone jest też zaangażowanie w pracę. Znając talenty współpracowników, dużo łatwiejsza i przyjemniejsza jest komunikacja w zespole. To wszystko wpływa na zadowolenie z pracy. Jeżeli tylko spełnione są podstawowe potrzeby pracowników (np. rynkowe wynagrodzenie), to pracownicy, którzy mają szansę działać w obszarze swoich mocnych stron i je rozwijać, będą chcieli zostać w organizacji, która im to zapewnia.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać Ci kilka obszarów, na które bezpośrednio wpływa skupienie się na talentach i mocnych stronach pracowników i zespołów. Pokazując zespołom, jak mogą na co dzień wykorzystywać swoje mocne strony, bardzo im pomagasz w lepszej, wydajniejszej pracy. I pracuje im się po prostu lepiej i przyjemniej. Przynajmniej takie są moje doświadczenia z pracy z takimi zespołami.

Czy Ty masz szansę wykorzystywać swoje mocne strony na co dzień w pracy?

0 0 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!