Wiesz już jakie są Twoje silne strony. Co dalej?

W

Zrobiłeś/zrobiłaś test StrengthsFinder, znasz już swoje silne strony. W pełni zgadzasz się z wynikami, a może wręcz przeciwnie – uważasz, że to nie Ty, że nie masz takich silnych stron. Obserwuję wiele reakcji po zobaczeniu wyników testu. Ale zwykle potem pojawia się pytanie: “co dalej?”. Jak możesz wykorzystać wiedzę o silnych stronach? Chcę dać Ci kilka podpowiedzi.

Znam już swoje silne strony. Co mogę zrobić z tą wiedzą?

 • Przeczytać raporty dostępne na stronie z wynikami.
  Po zrobieniu testu masz dostęp do trzech raportów. Każdy z nich warto przeczytać i wyciągnąć z niego wnioski i pomysły na konkretne akcje, które pomogą Ci rozwinąć i lepiej wykorzystywać Twoje silne strony.

  • Signature Themes Report – pełen opis Twoich pięciu głównych silnych stron. Polecam przy każdym opisie silnej strony podkreślić te zdania, które odnoszą się do Ciebie. Możesz wtedy zobaczyć, jak bardzo odnajdujesz się w tych opisach.
  • Strengths Insight Guide – spersonalizowany, dokładniejszy opis Twoich silnych stron.
  • Strengths Insight and Action-Planning Guide – pomysły na konkretne akcje, które pozwolą rozwinąć Ci każdą z Twoich silnych stron.
 • Zaprosić coacha do współpracy.
  Jednym ze sposobów poznania lepiej, czym dla Ciebie są Twoje silne strony, jest praca z coachem. Z mojego doświadczenia wiem, że coach zwykle zada takie pytania, których samemu się sobie nie zadaje. Może też pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoje silne strony i pokazać, jak wykorzystać je w najlepszy sposób.
 • Posłuchać materiałów dostępnych na kanałach Youtube.
  Gallup publikuje wiele materiałów o silnych stronach. Wśród nich są filmy na YouTube. Polecam zwłaszcza serię “Gallup Theme Thursday”. Jest to seria wywiadów z ludźmi, którzy mają poszczególne silne strony. Można z nich nauczyć się, jak pracować z silnymi stronami, jak sprawić, że będą bardziej dojrzałe, i dowiedzieć się, jak współgrają z innymi silnymi stronami.
 • Porozmawiać z bliskimi osobami, jak one postrzegają Twoje silne strony.
  Świetnym sposobem, żeby rozwinąć swoje silne strony jest opowiedzieć o nich swoim bliskim (rodzinie lub przyjaciołom). Jest duża szansa, że dowiesz się wtedy, w jakim nasileniu masz dane silne strony, jak bardzo są u Ciebie widoczne. Czy są postrzegane jako pozytywne, czy jako negatywne. I może dowiesz się wtedy, jak możesz je jeszcze bardziej lub inaczej wykorzystywać.
 • Opowiedzieć o nich swoim współpracownikom i przełożonemu.
  Ostatnim pomysłem jest porozmawianie o Twoich silnych stronach z Twoimi współpracownikami. Podobnie jak w poprzednim punkcie prawdopodobnie dowiesz się, jak są postrzegane Twoje silne strony. Może dzięki temu, że się nimi podzielisz z innymi będziesz bardziej zrozumiany. Może Twój przełożony, wiedząc jakie masz silne strony, będzie mógł dać Ci zadania, w których będziesz mógł/mogła te silne strony wykorzystywać. A dzięki temu praca będzie przyjemniejsza, łatwiejsza, a przy okazji bardziej wydajna.

Podsumowanie

Opisałem kilka pomysłów na to, co możesz zrobić po wykonaniu testu. Zachęcam, abyś nie zatrzymywał/zatrzymywała się tylko na poznaniu własnych silnych stron, ale wykorzystał/wykorzystała tę wiedzę, by się rozwijać. Pracując nad silnymi stronami, możesz osiągnąć zaskakujące wyniki. Wystarczy na nich świadomie się skupić.

Pomysł na następny krok

Wybierz proszę jeden z 5 powyższych punktów. Poświęć trochę czasu na pracę nad silnymi stronami w wybrany sposób. Zapewniam Cię, że nie pożałujesz :)

 

Zdjęcie: Fabrizio SciamiCC BY

0 0 vote
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
5 miesięcy temu

Nie wiem, czy czytasz nowe komentarze pod starymi postami – wlasnie zrobilam test, ale nigdzie nie ma raportu “Strengths Insight and Action-Planning Guide”. Wiesz moze, czy Galoup z niego zrezygnowal? Jestem rozczarowana, bo wydaje mi sie, ze to byloby bardzo przydatne narzedzie.

Żaneta Jażdżyk
Żaneta Jażdżyk
4 lat temu

Wiedziałam co robię, że zostawiłam ten test na sobotę xD Gdybym zrobiła go wcześniej nie wyrobiłabym się z wszystkim, co miałam zaplanowane na ten tydzień :D Właśnie siedzę na kanale Youtube, o którym wspomniałeś (dzięki!) i czuję, że dziś spędzę cały dzień na analizie moich wyników! :D Zaczęłam od pierwszej mocnej strony – Input, i dosłownie nie mogę się nadziwić, jak bardzo rozumiem człowieka, który wypowiada się na temat tej cechy ze swojego punktu widzenia :D Miło usłyszeć, że nie tylko ja byłam tak postrzelona w dzieciństwie, by czytać encyklopedię xD
Ten test naprawdę daje inne spojrzenie na dotychczasowe życie! Że też tak długo zbierałam się z jego zrobieniem.
Tymczasem idę chłonąć wiedzę dalej :D

Dominik
Dominik
Reply to  Żaneta Jażdżyk
4 lat temu

Cieszę się, że odnajdujesz się w tych opisach :) Gallup proponuje metodę Name It, Claim It i AIm it.
Pierwsza część do dowiedzenie się, co oznaczają dane talenty, druga to uświadomienie sobie jak to działało do tej pory w Twoim życiy a trzeci to wykorzystanie danego talentu do osiągnięcia celu lub rozwiązaniu jakiegoś problemu.

Jesteś teraz na kroku pierwszym :) Powodzenia w pozostałych bo o to w tym wszystkim chodzi. Żeby produktywnie wykorzystywać swoje talenty żeby osiągać więcej!

Recent Posts

Newsletter

Categories

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x