Wiesz już jakie są Twoje silne strony. Co dalej?

W

Zrobiłeś/zrobiłaś test StrengthsFinder, znasz już swoje silne strony. W pełni zgadzasz się z wynikami, a może wręcz przeciwnie – uważasz, że to nie Ty, że nie masz takich silnych stron. Obserwuję wiele reakcji po zobaczeniu wyników testu. Ale zwykle potem pojawia się pytanie: “co dalej?”. Jak możesz wykorzystać wiedzę o silnych stronach? Chcę dać Ci kilka podpowiedzi.

Znam już swoje silne strony. Co mogę zrobić z tą wiedzą?

 • Przeczytać raporty dostępne na stronie z wynikami.
  Po zrobieniu testu masz dostęp do trzech raportów. Każdy z nich warto przeczytać i wyciągnąć z niego wnioski i pomysły na konkretne akcje, które pomogą Ci rozwinąć i lepiej wykorzystywać Twoje silne strony.

  • Signature Themes Report – pełen opis Twoich pięciu głównych silnych stron. Polecam przy każdym opisie silnej strony podkreślić te zdania, które odnoszą się do Ciebie. Możesz wtedy zobaczyć, jak bardzo odnajdujesz się w tych opisach.
  • Strengths Insight Guide – spersonalizowany, dokładniejszy opis Twoich silnych stron.
  • Strengths Insight and Action-Planning Guide – pomysły na konkretne akcje, które pozwolą rozwinąć Ci każdą z Twoich silnych stron.
 • Zaprosić coacha do współpracy.
  Jednym ze sposobów poznania lepiej, czym dla Ciebie są Twoje silne strony, jest praca z coachem. Z mojego doświadczenia wiem, że coach zwykle zada takie pytania, których samemu się sobie nie zadaje. Może też pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoje silne strony i pokazać, jak wykorzystać je w najlepszy sposób.
 • Posłuchać materiałów dostępnych na kanałach Youtube.
  Gallup publikuje wiele materiałów o silnych stronach. Wśród nich są filmy na YouTube. Polecam zwłaszcza serię “Gallup Theme Thursday”. Jest to seria wywiadów z ludźmi, którzy mają poszczególne silne strony. Można z nich nauczyć się, jak pracować z silnymi stronami, jak sprawić, że będą bardziej dojrzałe, i dowiedzieć się, jak współgrają z innymi silnymi stronami.
 • Porozmawiać z bliskimi osobami, jak one postrzegają Twoje silne strony.
  Świetnym sposobem, żeby rozwinąć swoje silne strony jest opowiedzieć o nich swoim bliskim (rodzinie lub przyjaciołom). Jest duża szansa, że dowiesz się wtedy, w jakim nasileniu masz dane silne strony, jak bardzo są u Ciebie widoczne. Czy są postrzegane jako pozytywne, czy jako negatywne. I może dowiesz się wtedy, jak możesz je jeszcze bardziej lub inaczej wykorzystywać.
 • Opowiedzieć o nich swoim współpracownikom i przełożonemu.
  Ostatnim pomysłem jest porozmawianie o Twoich silnych stronach z Twoimi współpracownikami. Podobnie jak w poprzednim punkcie prawdopodobnie dowiesz się, jak są postrzegane Twoje silne strony. Może dzięki temu, że się nimi podzielisz z innymi będziesz bardziej zrozumiany. Może Twój przełożony, wiedząc jakie masz silne strony, będzie mógł dać Ci zadania, w których będziesz mógł/mogła te silne strony wykorzystywać. A dzięki temu praca będzie przyjemniejsza, łatwiejsza, a przy okazji bardziej wydajna.

Podsumowanie

Opisałem kilka pomysłów na to, co możesz zrobić po wykonaniu testu. Zachęcam, abyś nie zatrzymywał/zatrzymywała się tylko na poznaniu własnych silnych stron, ale wykorzystał/wykorzystała tę wiedzę, by się rozwijać. Pracując nad silnymi stronami, możesz osiągnąć zaskakujące wyniki. Wystarczy na nich świadomie się skupić.

Pomysł na następny krok

Wybierz proszę jeden z 5 powyższych punktów. Poświęć trochę czasu na pracę nad silnymi stronami w wybrany sposób. Zapewniam Cię, że nie pożałujesz :)

 

Zdjęcie: Fabrizio SciamiCC BY

O autorze

4
Dodaj komentarz

avatar
2000
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
dominikAgaDominikŻaneta Jażdżyk Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aga
Gość
Aga

Nie wiem, czy czytasz nowe komentarze pod starymi postami – wlasnie zrobilam test, ale nigdzie nie ma raportu “Strengths Insight and Action-Planning Guide”. Wiesz moze, czy Galoup z niego zrezygnowal? Jestem rozczarowana, bo wydaje mi sie, ze to byloby bardzo przydatne narzedzie.

Żaneta Jażdżyk
Gość
Żaneta Jażdżyk

Wiedziałam co robię, że zostawiłam ten test na sobotę xD Gdybym zrobiła go wcześniej nie wyrobiłabym się z wszystkim, co miałam zaplanowane na ten tydzień :D Właśnie siedzę na kanale Youtube, o którym wspomniałeś (dzięki!) i czuję, że dziś spędzę cały dzień na analizie moich wyników! :D Zaczęłam od pierwszej mocnej strony – Input, i dosłownie nie mogę się nadziwić, jak bardzo rozumiem człowieka, który wypowiada się na temat tej cechy ze swojego punktu widzenia :D Miło usłyszeć, że nie tylko ja byłam tak postrzelona w dzieciństwie, by czytać encyklopedię xD
Ten test naprawdę daje inne spojrzenie na dotychczasowe życie! Że też tak długo zbierałam się z jego zrobieniem.
Tymczasem idę chłonąć wiedzę dalej :D

Dominik
Gość
Dominik

Cieszę się, że odnajdujesz się w tych opisach :) Gallup proponuje metodę Name It, Claim It i AIm it.
Pierwsza część do dowiedzenie się, co oznaczają dane talenty, druga to uświadomienie sobie jak to działało do tej pory w Twoim życiy a trzeci to wykorzystanie danego talentu do osiągnięcia celu lub rozwiązaniu jakiegoś problemu.

Jesteś teraz na kroku pierwszym :) Powodzenia w pozostałych bo o to w tym wszystkim chodzi. Żeby produktywnie wykorzystywać swoje talenty żeby osiągać więcej!

Recent Posts

Newsletter

Categories