Jak mówić o swoich talentach i mocnych stronach w czasie rozmowy o pracę?

J

Czy byliście kiedyś na rozmowie o pracę i zapytano Was o Wasze mocne strony? Przypuszczam, że wiele osób może teraz pokiwać głową i potwierdzić, że byli w takiej sytuacji. Wiedza o talentach, wyniesiona z wyników testu StrengthsFinder, może Wam w tym bardzo pomóc. A nawet jeżeli ktoś Was o to nie zapyta, to zawsze warto mieć przygotowaną taką wypowiedzieć i przedstawić ją przy okazji tematu, w czym jesteście dobrzy i w jakiej roli lub w jaki sposób pracując, najlepiej się czujecie. Jak przygotować sobie taką wypowiedź na podstawie znajomości swojego Top 5 talentów? O tym jest ten wpis. Zapraszam!

Czy warto mówić o swoich talentach i mocnych stronach podczas rozmowy o pracę?

Mam większe doświadczenie jako osoba, która rekrutowała, niż osoba rekrutowana, więc to, co tutaj napiszę, jest przedstawione bardziej z punktu widzenia tej pierwszej roli. Wiem, że kiedy pytałem kandydatów o ich talenty i mocne strony, bardzo niewielu umiało o sobie mówić bez pewnego zażenowania. Nie do końca rozumiem, z czego to wynika, że nie umiemy mówić o sobie dobrze. Może kojarzy się nam to z chwaleniem się? A chwalenie się jednak jest odbierane niezbyt dobrze przez innych. Ciekawe jest to, że kiedy pytałem o to, w czym dana osoba czuje się mocna, robiłem to dlatego, że naprawdę chciałem się tego dowiedzieć. Oprócz umiejętności „twardych” (programowania, testowania itd.) to bardzo ważna informacja. Dzięki temu mogę układać sobie w głowie, w jakiej roli daną osobę bym widział, w którym projekcie, z kim mogłaby ta osoba współpracować najlepiej, do którego zespołu by pasowała. I mówiąc o swoich mocnych stronach, nie ma szansy udzielić niepoprawnej odpowiedzi. Po prostu tacy jesteście. A jeżeli czujecie, że powinniście coś w tym momencie podkoloryzować lub powiedzieć coś, co Waszym zdaniem osoba rekrutująca chciałaby usłyszeć, to wiedzcie, że te informacje dosyć łatwo można zweryfikować: albo jeszcze w czasie rozmowy, albo na samym początku, kiedy ktoś zaczyna pracę. Nie warto, bo możecie trafić do projektu lub roli, która Wam nie pasuje.

Jak przygotować opis swoich talentów i mocnych stron

Najlepiej by było, gdybyście byli na tyle świadomi swoich talentów i mocnych stron (odkrytych na podstawie testu StrengthsFinder), że taki opis były dla Was łatwy do stworzenia. Osoba, która wie o swoim talencie Context (Kontekst), zdaje sobie sprawę, że jej mocną stroną jest świadomość tego, co sprawdzało się w przeszłości, które sposoby pracy działały do tej pory, a które nie. Umie to wszystko przeanalizować i wysnuć wnioski, które pomogą w podobnych przypadkach w przyszłości. I będzie to umiała właśnie tak opisać jako swoje mocne strony.

Ale jeżeli na razie nie przychodzi Wam do głowy taki opis, to możecie skorzystać z materiałów przygotowanych przeze mnie i udostępnianych po zapisaniu się na newsletter. Dla każdego talentu dostępny jest opis różnych jego aspektów, które można użyć do stworzenia takiej charakterystyki.

Przykład opisu mocnych stron na podstawie wyników z testu StrengthsFinder

Pierwszy przykład takiego opisu mocnych stron stworzymy na podstawie wartości i potrzeb wynikających z talentów. Załóżmy, że mamy osobę, której pięć najbardziej widocznych talentów to:

  • Restorative (Naprawianie)
  • Deliberative (Rozwaga)
  • Harmony (Zgodność)
  • Intellection (Intelekt)
  • Relator (Bliskość)

Dla każdego z nich wypiszę wartości wnoszone w relacje i zespoły. To samo zrobię w przypadku potrzeb.

Restorative

Wartości, które wnoszę:
Odwaga i kreatywność w sytuacjach problematycznych.
Moje potrzeby:
Problemy do rozwiązania.

Deliberative

Wartości, które wnoszę:
Dokładne i sumienne podejście.
Moje potrzeby:
Czas, aby wysłuchać i przemyśleć, zanim będę musiał się wypowiedzieć.

Harmony

Wartości, które wnoszę:
Umiłowanie pokoju i odporność na konflikty.
Moje potrzeby:
Przestrzeń zgody, wspólny interes.

Intellection

Wartości, które wnoszę:
Głębokie zrozumienie i mądrość.
Moje potrzeby:
Czas na refleksję i medytację.

Relator

Wartości, które wnoszę:
Społeczna głębia i przejrzystość.
Moje potrzeby:
Czas i okoliczności do interakcji jeden na jeden.

Opis dla przykładu

Jak może wyglądać charakterystyka osoby z takimi talentami, stworzona na podstawie powyższych opisów? Mam kilka pomysłów jak można sformułować opis swoich mocnych stron, podkreślając różne aspekty wynikające z talentów. Oto kilka z nich:

  1. Jestem osobą, która umie kreatywnie podchodzić do sytuacji problematycznych. Jeżeli mam wystarczająco czasu na przemyślenie problemu i zastanowienie się nad nim, to w większości przypadków jestem w stanie zaproponować właściwe rozwiązanie przy pierwszym podejściu. Dodatkowo dzięki umiejętności pracy 1:1 i spokojnemu podejściu do problemu wprowadzam spokój do stresujących sytuacji, które zwykle towarzyszą okolicznościom, kiedy występują problemy.
  2. Jestem osobą posiadającą umiejętność wprowadzania spokoju do zespołów, w których pracuję, dbam o dobrą atmosferę oraz konsensus. Dzięki poświęconemu czasowi i głębokiemu przemyśleniu sytuacji nawet trudne okoliczności stają się łatwiejsze. Umiem patrzeć na problemy przez pryzmat rozwiązań, a nie jak na trudności. Umiem też przewidywać trudności, które dopiero pojawiają się na horyzoncie, i proaktywnie proponować rozwiązania, pozwalające tych trudności uniknąć.
  3. W zespole, w którym pracuję, pomagam wprowadzać przestrzeń na współpracę. Pomagam pokazać wspólny interes. Zwykle nawiązuję mocne relacje z najbliższymi współpracownikami. Wtedy, gdy mam na to przestrzeń, staram się przewidywać potencjalne zagrożenia oraz proaktywnie proponować na nie rozwiązania. Jeżeli tylko mam czas na zastanowienie się nad problemami, to najczęściej udaje mi się zaproponować rozwiązanie, które od razu działa.

Powyższe opisy zakładają, że talenty są w stanie dojrzałym. Jest to ważne założenie.

Podsumowanie

Co sądzicie o takim podejściu do budowaniu opisu swoich mocnych stron? Przekonuje Was to? Ja wiem, że jeżeli podczas rozmowy o pracę usłyszałbym taki opis danej osoby, bardzo bym to docenił. Wiedziałbym od razu, jak poprowadzić dalszą część konwersacji. Miałbym pomysły, gdzie w zespole taka osoba by pasowała. Jeżeli macie ochotę pobawić się w takie tworzenie opisów swoich mocnych stron, możecie to zrobić na podstawie materiałów, o których wspomniałem. Jest tam dużo więcej informacji niż tylko o potrzebach i wartościach wynikających z talentu. Także ich można użyć do przygotowania informacji o sobie. Powodzenia!

P.S. Dziękuję Maciejowi Płonczyńskiemu za inspirację do tego wpisu! Jeżeli macie pomysł na temat, który chcielibyście, abym poruszył, to będę Wam bardzo wdzięczny za przesłanie ich do mnie.

5 2 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!