Zapisz się na newsletter

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Blog

Jak zacząć pracować nad swoimi talentami – case study

Wiele osób po wykonaniu testu Gallupa jest zagubionych, bo nie bardzo wiedzą, co z tymi talentami zrobić. Pamiętam, że sam po teście nie do końca wiedziałem, od czego zacząć. Jakiś czas temu pisałem o tym, co można zrobić po zrealizowaniu testu. Dzisiaj opisuję to na przykładzie konkretnej osoby. Mam nadzieję, że pokaże Wam to możliwości, gdzie i jak zacząć.

Case study – przedstawienie Macieja

W tym wpisie użyję przykładu Macieja, mojego znajomego, który zrobił test jakiś czas temu i z którym wymieniłem kilka maili na ten temat. Pozwolił mi użyć tych materiałów w nowym wpisie. Swoją drogą nasza znajomość to kolejny przykład tego, że w sieci można znaleźć wartościowe relacje. Ponad dwa lata temu kupiłem opaskę Fitbit i szukałem kogoś, kto także ją miał, aby móc porównywać z kimś wyniki. W taki sposób odnaleźliśmy się z Maciejem na Twitterze. :)

Ale wracając do tematu… Poniżej cytuję fragment mojej korespondencji z Maciejem:

I to sprowadza mnie do trzeciego punktu i meritum tego maila – moje mocne strony. Za Twoim poleceniem zrobiłem test Gallupa i w sumie nie byłem mocno zaskoczony wynikiem. Niemniej jednak jestem świadom, iż niektóre z nich nie są w pełni wykształcone i prawidłowo wykorzystywane.
Moje talenty skupiają się głównie w grupie Myślenia strategicznego i są nimi:

 1. Analytical
 2. Intellection
 3. Relator
 4. Learner
 5. Restorative

Analityczność jest tak mocną cechą u mnie, że czasem aż męczy, bo nie mogę przestać analizować sytuacji lub podjąć szybkiej decyzji bez przesadnego ‘rozkminiania’. Przykładem dobrego i zarazem przesadnego analizowania może być fakt, że potrafię spędzić kilka dni, a nawet dłużej na wybieraniu nowego telefonu lub telewizora, jaki zamierzałem kupić. Często kilka razy robiłem te same porównania, sprawdzałem wyniki i nawet gdy już miałem wybrany model, to i tak ponownie robiłem analizy, bo może coś pominąłem lub wynik będzie inny, gdy spojrzę na sprawę pod trochę innym kątem.
Drugi talent manifestuje się poprzez podejście ‘po co?’ lub ‘jaki ma to sens?’.
Relator to głównie małe grono przyjaciół, ale bardzo bliskich, rodzina jest najważniejsza, pracuje mi się najlepiej w mniejszych grupach, zżywam się z nimi i zawsze staję w ich obronie.
A reszta to po prostu chęć do stałej nauki, często skacząc z tematyki na tematykę, oraz przyjemność, jaką sprawia szukanie rozwiązań do problemów, w czym na pewno mocno pomaga analityczność.

Przeczytałem trochę materiałów i obejrzałem czwartkowe rozmowy Gallupa, ale nadal szukam informacji o tym, jak w pełni wykorzystać potencjał swoich talentów. Również jestem ciekaw, jak wykorzystać te talenty w pracy, a tak się składa, że pracuję nad przebranżowieniem – uczę się programowania i data science.

Wracając do samych mocnych stron. Szukam zmiany w pracy i branży, bo jestem zmęczony i sfrustrowany sytuacją w obecnym zespole i firmie.
Dzięki twoim opisom wiem, że ta sytuacja doprowadziła do tego, że ujawniam najgorsze strony talentów, piwnice i niedojrzałość (analityk: szorstki, trudny, zadaje zbyt wiele pytań, ciągle kwestionuje i nigdy nie jest zadowolony z odpowiedzi).
Od kiedy zrobiłem test Gallupa, zastanawiam się, czy w życiu (zawodowym głównie) kieruję się talentami, czy może tylko szukam ucieczki i spokoju.
Do programowania ciągnie mnie, bo z łatwością uczę się i lubię poznawać nowe języki. Lubię wciągnąć się w sprawę, skupić się na niej na dłuższy czas (zamiast skakać z jednej na drugą i rozpraszać się). Mam ‘dobre oko’ do szczegółów i jakości, a dodatkowo lubię rozwiązywać łamigłówki, rozszyfrowywać i szukać rozwiązań.
Teoretycznie powyższe wpasowuje się w charakterystykę moich talentów, ale może są inne, jeszcze lepsze zajęcia, w których mógłbym w pełni wykorzystać swoje mocne strony.
Zapomniałem o najważniejszym – to, czym się zajmuję (nie tylko praca), musi mieć dla mnie sens, muszę się z tym identyfikować, interesować i lubić, a nawet czuć się spełnionym (INTELEKT).

Jak możecie przeczytać powyżej, Maciej zrobił już pierwszy krok ku analizie swoich talentów, a właściwie dwa pierwsze kroki. Przeczytał raporty, obejrzał materiały i zastanowił się nad tym, jak te talenty wpływają na jego działanie i myślenie. Są to dwa pierwsze kroki opisane przez metodę Name It, Claim It, Aim It.

W dalszej części wpisu pokażę Wam, co zwykle radzę ludziom, z którymi pracuję, jako następne kroki. A w szczególności zajmę się tym pytaniem Macieja:

Przeczytałem trochę materiałów i obejrzałem czwartkowe rozmowy Gallupa, ale nadal szukam informacji o tym, jak w pełni wykorzystać potencjał swoich talentów. Również jestem ciekaw, jak wykorzystać te talenty w pracy, a tak się składa, że pracuję nad przebranżowieniem – uczę się programowania i data science.

Zacznij od Insight Guide

Rozmawiając z Maciejem, poprosiłem go o wyciągnięcie Insight Guide i zaznaczenie w nim fragmentów, które wg niego najlepiej go opisują. Chciałem w ten sposób pomóc mu zastanowić się jeszcze raz nad tym, jak on sam postrzega swoje talenty. Mnie również pozwoliło to lepiej je zrozumieć.

W raporcie Maciej zaznaczył obszerne fragmenty dla niektórych talentów (prawie cały Learner), a dla niektórych tylko kilka zdań. Ciekawym ćwiczeniem jest wypisanie zaznaczonych zdań jako listy. Często wtedy stają się one lepiej widoczne. Przykład dla fragmentów opisu talentu “Analytical” Macieja:

 • Instinctively, you periodically set high standards of precision and thoroughness when you are involved in certain types of research.
 • Sometimes you are one of the people who notices problems as they arise.
 • Because of your strengths, you may assist individuals by directing their attention to facts or data you have examined in detail.
 • By nature, you periodically feel restless until you have collected enough insights to thoughtfully examine certain kinds of abstract concepts, theories, or ideas.
 • Chances are good that you try to collect pertinent and precise data. You may refuse to stop searching until you find accurate facts. You might collect information that is relevant to your life, your work, or your studies.

Można to przetłumaczyć tak:

 • Instynktownie, od czasu do czasu, ustawiasz wysokie standardy dokładności, zwłaszcza niektórych typów badań (projektów).
 • Czasami jesteś człowiekiem, który dostrzega problemy od razu, kiedy się pojawiają.
 • Dzięki swoim talentom możesz pomagać ludziom, pokazując im dane i fakty z nich wynikające, ponieważ przeanalizowałeś je szczegółowo.
 • Z natury, od czasu do czasu, czujesz się niepewnie, dopóki nie zbierzesz wystarczająco informacji i danych na temat wybranych pomysłów, idei, teorii.
 • Jest prawdopodobne, że próbujesz zbierać dokładne dane. Możesz to robić aż do momentu, kiedy znajdziesz wystarczająco dużo (w Twoim mniemaniu) danych i faktów. Może zbierasz informacje, które są istotne z punktu widzenia Twojego życia, pracy lub studiów.

Zebranie tych stwierdzeń w jednym miejscu sprawia, że są one jeszcze łatwiejsze do analizowania. Jeżeli przeczytaliście fragmenty maili Macieja, które zacytowałem powyżej, możecie zauważyć, że wypisane tutaj stwierdzenia są w dużym stopniu zgodne z tym, co Maciej pisze o swoim podejściu do pracy.

Jeżeli dopiero co zrobiliście test, to krok z wypisaniem wybranych przez Was zdań z raportu może Wam pozwolić na przeprowadzenie takiej analizy, jaką zrobił Maciej. Po wypisaniu tych zdań możecie zadać sobie pytania:

 • Kiedy te zachowania są widoczne?
 • Jakie były konkretne sytuacje, w których moje talenty działały w ten sposób?

Możecie pokazać te stwierdzenia swoim bliskim, współpracownikom i zapytać, co sądzą o tych stwierdzeniach. Zapytajcie ich o konkretne sytuacje, kiedy widzieli, że zachowujecie się w ten sposób.

Dojrzewanie talentów

Poprzedni krok był pomocny w lepszym zrozumieniu tego, jak dane talenty działają dla Was. Kiedy już o tym trochę wiecie, kolejnym krokiem jest ich rozwój. Jeżeli chcecie zacząć nad nimi pracę, możecie wykonać dla siebie kilka ćwiczeń.

Celem tych ćwiczeń jest zorientowanie się, czy wykorzystujecie swoje talenty produktywnie i dojrzale. Na podstawie tego, co się o nich dowiecie, będziecie mogli zaplanować nad nimi pracę.

Maciej w swoim mailu dosyć wprost mówi o tym, że Analityk czasami jest jego niedojrzałym talentem.

szorstki, trudny, zadaje zbyt wiele pytań, ciągle kwestionuje i nigdy nie jest zadowolony z odpowiedzi

Co Maciej może zrobić, aby lepiej zrozumieć te zachowania? Dobrym sposobem jest wypisanie dla swoich talentów wartości i potrzeb, które są z nimi związane. Może okazać się, że Maciej nie ma w swojej pracy (i innych obszarach) możliwości wykorzystywania swoich talentów w ten sposób.

Korzystając z materiałów, które udostępniam na blogu, Maciej może wypisać takie stwierdzenia:

 • Dojrzała strona Analityka: Tworzy sens ze złożonej rzeczywistości.
 • Niedojrzała strona Analityka: Ciągle kwestionuje i nigdy nie jest zadowolony z odpowiedzi.
 • Co ludzie z talentem Analityka kochają? Dane i fakty.
 • Czego ludzie z talentem Analityka nienawidzą? Rzeczy, których nie można udowodnić.
 • Jak ludzie z talentem Analityk mogą być postrzegani (bariery)? “Paraliż analityczny”.

Oraz wartości i potrzeby wynikające z wszystkich talentów Macieja:

 • Wartości
  • Myślę “na zimno” o rzeczach, które budzą emocje
  • Głębokie zrozumienie i mądrość
  • Społeczna głębia i przejrzystość
  • Szybko się uczę
  • Odkrywam nowe obszary
  • Dobre praktyki
  • Nakreślam pełny obraz sytuacji
  • Perspektywa uczenia się
  • Odwaga i kreatywność w sytuacjach problematycznych
 • Potrzeby
  • Czas do namysłu
  • Czas na refleksję i medytację
  • Czas i okoliczności do interakcji jeden na jeden
  • Bycie wystawionym na nowe informacje/możliwości/doświadczenia
  • Możliwość rozwoju i dzielenia się nabytymi informacjami
  • Problemy do rozwiązania

Mając przed oczami te informacje, można jeszcze raz zastanowić się nad fragmentem maila Macieja. Czy jego niedojrzały talent Analityk może być wynikiem tego, że nie ma on możliwości, by wykorzystywać swoje wartości na co dzień? A może potrzeby wynikające z jego talentów nie są zaspokojone?

Oczywiście nie znamy odpowiedzi na te pytania. Zna je Maciej. Ale każdy z Was może zrobić takie ćwiczenie dla siebie. Spojrzeć na dojrzałe i niedojrzałe strony swoich talentów, zastanowić się (albo zapytać), który ich aspekt jest bardziej widoczny. A potem przeanalizować swoje wartości i potrzeby – bo może tam jest odpowiedź, z czego wynikają te przejawy talentów.

Jako wynik tego ćwiczenia możecie otrzymać gotowy plan co zmienić, aby Wasze talenty Wam pomagały, a nie przeszkadzały. Dla każdego z talentów możecie się także zastanowić, jaką wiedzę i umiejętności macie możliwość zdobywać, aby sobie pomóc w dojrzewaniu tych talentów.

Odwołując się do przykładu Macieja i jego stwierdzenia szorstki, trudny, zadaje zbyt wiele pytań, ciągle kwestionuje i nigdy nie jest zadowolony z odpowiedzi.

Gdybym z nim rozmawiał, to zadałbym mu na przykład takie pytania (patrząc na jego wartości i potrzeby):

 • Czy masz czas na przemyślenie pytań i odpowiedzi?
 • Czy Twoi współpracownicy wiedzą, że najlepiej jest zadać Ci pytania z wyprzedzeniem, bo wtedy dostaną najlepszą odpowiedź (Analityk i Intelekt)?
 • Jak bardzo mają świadomość tego, że relacje są dla Ciebie ważne i że dużo lepiej pracujesz, kiedy trochę poznasz się ze współpracownikami?
 • Czy Twoi współpracownicy (przełożeni) wiedzą, że jeżeli dają Ci jakieś zadanie i jest w nim zawarty element uczenia się, to pracujesz lepiej i jest to dla Ciebie coś bardziej interesującego?
 • Jak często Twoi współpracownicy mówią Ci wprost (dobrze opisują), jaki tak naprawdę jest problem do rozwiązania (Naprawianie)?
 • W jaki sposób analizujesz, jaki tak naprawdę jest problem do rozwiązania?

Tego typu rozmowa może pomóc zrozumieć, w czym tkwi źródło niedojrzałości talentu. I może w odpowiedziach jest zawarta wskazówka, jak z nimi pracować?

Co mogę robić, mając takie talenty?

Ostatnim aspektem związanym z mailem jest pytanie Macieja, gdzie może wykorzystać swoje talenty. Wspomina o tym, że przebranżawia się i chce być programistą. Ale napisał też:

Teoretycznie powyższe wpasowuje się w charakterystykę moich talentów, ale może są inne, jeszcze lepsze zajęcia, w których mógłbym w pełni wykorzystać swoje mocne strony.

Tutaj zwykle mam taką samą odpowiedź. Talenty nie mówią o tym, co możecie robić lub kim możecie być. Mówią za to o tym, jak będziecie coś robić.

Moja odpowiedź na tak zadane pytania, jak w mailu Macieja, jest właśnie w tym duchu. Wiedząc, jakie macie talenty, i mając pomysł, co chcecie robić, zastanówcie się, jak Wasze talenty w tym Wam pomogą. Jak w byciu programistą pomoże talent Analiyk, Naprawianie, Uczenie się i Intelekt? W jakich okolicznościach będą pomocne, a kiedy mogą przeszkadzać?

Aby lepiej odpowiedzieć sobie na to pytanie, popatrzcie na wartości i potrzeby. Można z nich wywnioskować, że osoba z tymi talentami świetnie będzie się sprawdzać w zespołach, w których ceni się dokładną analizę i daje się na nią czas. Będzie doceniać to, że ma przed sobą zadania, które wymagają rozwiązania jakiegoś problemu, ale nie są odtwórcze. Będzie potrzebować poczucia, że się rozwija i uczy. I lepiej, gdyby miała szansę pracować w mniejszych, zgranych zespołach niż sama.

Powyższy opis jest prawdziwy dla wielu zespołów programistycznych. Ale nie tylko. W wielu innych branżach można znaleźć zespoły, które zapewniają pracę w taki sposób. :)

Podsumowanie

Dziękuję Ci, Macieju, za zgodę na wykorzystanie Twojego przypadku do stworzenia tego wpisu. W tym nieco dłuższym niż zwykle wpisie pokazałem Wam, jak każda osoba może podejść do wyników testu Gallupa (StrengthsFinder) i zacząć nad nimi pracować. Opisany przeze mnie proces nie jest trudny. Zajmuje trochę czasu, ale pozwala wiele się o sobie dowiedzieć. Zachęcam Was do zrobienia tych kilku kroków. Jestem pewien, że odkryjecie wiele ciekawych rzeczy. Powodzenia!

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!