Zapisz się na newsletter

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Blog

#185 Dlaczego warto lepiej notować?

dlaczego warto notować lepiej?

Praktycznie każda osoba notuje. Ja notuję, Pani notuje, Państwo notują. Tylko… jak notować?

Z jakiegoś powodu podejmujemy ten wysiłek. Czy to, co dzięki niemu zyskujemy, jest zadawalające?
Żeby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba najpierw wiedzieć po co notujemy i co potem z tymi notatkami robimy. Znając odpowiedzi na te pytania, możemy wprowadzać małe zmiany, które sprawią, że będziemy mieli lepsze notatki. „Lepsze” notatki w rozumieniu każdej osoby, bo dla każdego i każdej z nas znaczy to coś innego.

Żeby lepiej zrozumieć co dobre notatki mogą dawać, zaprosiłem do podcastu dwie osoby – Kasię Zdanowicz i Konrada Durlaka. Są na różnych etapach życia i kariery zawodowej. Widać to też w ich notatkach i systemach notowania, które opisują. Dzięki ich opowieściom możecie też sami dla siebie znaleźć odpowiedź na pytanie “czym dla Was są lepsze notatki”. Zapraszam do przesłuchania i komentowania!

Streszczenie podcastu

Ten podcast powstał dlatego, że od wielu lat widzę, jak notowanie pomaga mi w moim życiu. Jestem ciekawy czy inne osoby mają tak samo. Posłuchaj moich dwóch rozmów – jednej z Kasią, drugiej z Konradem – o różnych sposobach notowania, zależnych od etapu życia, na którym znajdują się moi goście.

Rozmowa z Kasią

Kasia Zdanowicz – naukowczyni, inżynierka, pracuje na uniwersytecie w Olsztynie, zajmuje się konstrukcjami betonowymi.

Sporo czasu w swojej pracy spędza w laboratorium, ale również na szukaniu informacji i przetwarzaniu dużej ilości tekstu. Notowanie sprawiło, że efektywniej wykorzystuje tę wiedzę.

Notowanie na papierze

Zaczynałam od metody Cornella. Polega ona na tym, że stronę dzieli się na trzy pola – bieżące notatki, hasła/nagłówki do poszczególnych notatek, podsumowanie. Bardzo mi pomogła podczas czytania publikacji naukowych na początku doktoratu. Wtedy jeszcze notowałam ręcznie, więc zaczęła się u mnie rodzić frustracja związana z tym, że wiem, że mam jakieś notatki w swoich notesach (czterech pełnych zeszytach i w dwóch segregatorach), ale nie mogę ich znaleźć. Wtedy przeniosłam się na notatki cyfrowe.

Metoda Cornella

Z ręcznych notatek próbowałam jeszcze m.in. listy indeksowe, bullet journal – u mnie zupełnie się to nie sprawdziło. Za szybko działam i za szybko pracuję. Fajna metoda, ale nie dla mnie.

Notatki cyfrowe

Notatki cyfrowe zaczęłam od kupienie iPAD-a. Do dziś używam aplikacji Goodnotes. Dobrze w nim działa opcja wyszukiwania w notatkach odręcznych. Przy notatkach dawałam sobie hasztagi odręczne. Aplikacja ta działa w języku angielskim. Korzystam z niej również podczas spotkań – nie lubię wtedy korzystać z klawiatury, ponieważ rozprasza to mnie i osobę, z którą rozmawiam. Odręcznie notatki robię też wtedy, kiedy myślę. Potem wszystko przenoszę do typowego programu do notatek – Obsidian. Nim go wybrałam testowałam też inne programy m.in. Evernote, Notion. Szukałam czegoś umożlwiającego łączenie notatek.

Film nagrany dla programu “Lepsze notatki”

Jak notować? System przetwarzania notatek.

Notatki prowadzą do powstania artykułu naukowego. Idea jest taka, że notatki są moje i dla mnie, choć często dziele się też materiałami z osobami, z którymi aktualnie pracuję.

Podczas czytania zaznaczam kolorami (czterema różnymi) fragmenty , które:

  • mogę zacytować w moich publikacjach (zaprzeczają/potwierdzają tezy),
  • zawierają informacje, fakty, istotne dla mnie wyniki – zbieram wiedzę,
  • dają mi do myślenia, że mogę daną metodę sprawdzić, wykorzystać tylko w innym przypadku,
  • są totalnie odjechanymi inspiracjami.

Tylko zaznaczone fragmenty i wybrane rysunki importuję do notatki w Obsidianie. PDF-y czytam i opracowuję w Zotero – program automatycznie eksportuje zaznaczenia jako notatkę.

Dalsza moja praca nad notatką polega na dopisaniu do zaznaczonych fragmentów tego, dlaczego je zaznaczyłam, rozpisuję, jak daną metodę mogę zastosować, a czasami nic nie robię dalej, bo fragment jest wystarczająco jasny.

Pilnuję też, żeby nie czytać rzeczy, z których nie będę chciała nic wyciągnąć i napisać.

Testowanie wspiera tworzenie systemu notowania

Lubię sprawdzać, czy pojawia się coś nowego w świecie tworzenia notatek. Na początku szukałam sposobów na skuteczne notatki. Później, szukając czegoś dotyczącego programu, trafiałam na informację o sposobach tworzenia notatek.

Moje notatki rozwijały się, ponieważ najpierw zorientowałam się, że pamięć nie wystarczy. Potem zaczęłam tworzyć notatki zdigitalizowane, ponieważ tych informacji było za dużo. Dalszy rozwój spowodowała świadomość, że coś gdzieś widziałam/czytałam/wiem, że mam, ale nie potrafię tego znaleźć. Wtedy pojawiły się u mnie notatki połączone.

Jeżeli wynotowuje interesujące mnie rzeczy z danej aplikacji lub tekstu – widzę więcej. Tworzenie notatek pozwala układać mi myśli.

Wskazówki dla początkujących: jak notować?

Jeśli miałabym dać wskazówkę osobie, która zastanawia się, jak notować, to po pierwsze zaproponowałabym zadanie sobie pytań: Po co te notatki są? Czy to ma tworzyć nowe połączenia między tematami? Czy to ma porządkować głowę? Od tego wyjdzie to, co i gdzie zapisywać.

Druga rada – nie ma złotego narzędzia/metody, warto nie bać się eksperymentować.

Rozmowa z Konradem

Konrad Durlak – ma dwadzieścia lat. W zeszłym roku pisał maturę. Jest na początku swojej ścieżki kariery. W tym roku zamierza rozpocząć studiowanie zarządzania na Uczelni Asbiro. Podejmuje się różnych współprac zdalnie – określa się jako multipotencjalista, nie zamyka się na jeden temat.

Różne sposoby notowania

Obecnie głównie notuję w Notion. Wyciągam najważniejsze informacje z książek, materiałów z youtube, kursów, webinarów, podcastów. Mocno to się łączy, ze Zbieraniem®, które mam na pierwszym miejscu. Testuję sobie różne narzędzia, żeby sprawdzić, jak notować efektywnie. Na razie Notion najbardziej mi się spodobało. Ma aplikacje na komputer, telefon, mogę tam współdzielić miejsce z kimś we współpracy. Widziałem też fajne wykorzystanie Notion do newslettera, archiwizowania maili, zrobienia strony.

Wcześniej korzystałem też z Evernote, z którego korzystałem do nauki. Tworzyłem tam podstrony i kategorie. Dodatkowo mogłem tam tworzyć zadania.   

Wybieram do notatek rzeczy, które mnie najbardziej zaciekawiły, ale też takie, które mogę wdrożyć i najszybciej zastosować w swoim życiu. Na papierze korzystam z metody Cornella, dodatkowo czasami przepisuję najważniejsze informacje do Notion. W przypadku notatki metodą Cornella jest one krótka, wyciąga najważniejsze informacje z praktycznymi uwagami, więc do niej wracam. Myślę, że potrzebuję jeszcze popracować, żeby mieć te notatki łatwo i przyjemnie dostępne – na wyciągnięcie ręki. Chciałbym je posegregować tematycznie.

Gdzie uczyć się notowania?

Notowania głównie uczyłem się od Ani Kani, Andrzeja Tucholskiego, Jacka Kłosińskiego oraz z polskich i zagranicznych tutoriali. Metodą prób i błędów ustalam, co jest dla mnie. Zrezygnowałem np. z aplikacji OneNote, za czasów szkolnych notowałem schematami, kolumnami i takich notatek nie przeglądałem.

Wskazówki dla początkujących: jak notować?

Jeśli miałby dać komuś radę, jak zacząć to warto przemyśleć swój system, potestować, posprawdzać różne metody.

Linki

Newsletter Z pasją o mocnych stronach – ZAPISY

Kurs „Nazwij / Poznaj / Wykorzystaj Swoje Mocne Strony” w sprzedaży! 

Gdzie znaleźć Kasię?

Gdzie znaleźć Konrada?

Grupa na FB

Działa już grupa „Z pasją o mocnych stronach” na FB. Jest w niej już kilkaset osób. W tej grupie możecie rozmawiać, dyskutować o:

  • talentach,
  • mocnych stronach,
  • produktywności,
  • wstawaniu wcześniej i cudownych porankach

Jeżeli znajdziecie coś ciekawego w tych obszarach, podzielcie się z innymi, którzy także są tym zainteresowani. Warto się dzielić! Zapraszam! Adres grupy to: https://www.facebook.com/groups/zpasjaomocnychstronach/ Grupa jest zamknięta, ale jeżeli poprosicie o dostęp, to dodam Was jak najszybciej będzie to możliwe.

Ocena podcastu

Jeżeli chcecie mi trochę pomóc, możecie to zrobić, oceniając podcast w iTunes (lub Sticher). Każda Wasza ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny. Aby zostawić ocenę w iTunes w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używacie) wyszukajcie podcast „Z pasją o mocnych stronach”, kliknijcie na okładkę mojego podcastu, znajdźcie zakładkę „Oceny i recenzje” i wybierzcie „Napisz recenzję”. I przedstawcie, proszę, szczerą opinię o podcaście. :) Jeżeli słuchacie podcastu na Androidzie i korzystacie ze Stitchera, to wejdźcie na npp.run/stitcher, zjedźcie na dół strony do sekcji “Show ratings and reviews”. Tam też możecie zostawić szczerą ocenę podcastu. Z góry dziękuję za Waszą pomoc!

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!