Czytam wiele książek i artykułów, słucham podcastów i audiobooków oraz oglądam ciekawe video. Postanowiłem zbierać te najciekawsze i wysyłać Ci raz w miesiącu jako „miesięcznik”.
—
Intencjonalny newsletter
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
—
🧪 Teraz testuję (narzędzia, procesy, systemy)
Czytam ostatnio kilka książek o zmianie, niektóre po raz kolejny. Układam sobie proces zmiany, który będę chciał testować. Zauważyłem, że w większości z nich jest wspominane świętowanie małych kroków, postępów i zwycięstw. Do tej pory zwykle świętowałem koniec projektu-zmiany. Teraz postanowiłem to przetestować i celebruję każdy mały sukces. Chcę medytować odrobinę dłużej i cieszę się z każdej dłuższej sesji! Chcę jeść rozsądniej, cieszę się z każdej dobrej decyzji jedzeniowej.
A książki o zmianie, które czytam to: „Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić.”, „Mikronawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają.”, „Atomowe nawyki”, „Jak zmieniać”.
📚Przeczytane i czytane książki z głównymi wnioskami
Zaraz po opublikowaniu „Slow productivity” Cala Newporta przesłuchałem tę książkę. Teraz postanowiłem do niej wrócić w formie ebooka. Czasami robię tak z książkami, które słucham w wersji audio i zauważam, że chciałbym robić w niej wiele notatek. Wypisałem z niej kilka konkretnych akcji, które wykorzystam do lekkiej modyfikacji mojego systemu działania i myślenia.
A propos myślenia, czytam „Jasność myślenia” Shane Parrisha. Bardzo lubię podcast, który prowadzi autor („The knowledge project”). Byłem ciekawy co zaproponował w tej publikacji. Najbardziej zainteresował mnie w niej koncept ustawień domyślnych, które mamy w kilku obszarach – np. ego, społeczny. W ten sposób zaproponował wprowadzanie różnych praktyk, które pomagają aktualizować te ustawienia domyślne, tak aby nam służyły. NIektóre z tych praktyk wydają się ciekawe.
„Mediations for mortals” to nowa książka Olivera Burkemana, autora lubianych przeze mnie „Czterch tysięcy tygodni”. Nowe wydanie od Burkemana przypomina mi pomysłem i strukturą trochę „Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia” Ryana Holidaya. Ta książka też zawiera dzienne rozważania (tytułowe medytacje), tyle że jest ich dokładnie 28. Po jednej na dzień przez cztery tygodnie. Naprawdę warto, bo to takie humanistyczne podejście do produktywności, gdzie to człowiek, a nie zadania są w centrum
📰 Ciekawe artykuły
Na kolejne urodziny bloga jedna z moich wirtualnych mentorek, Maria Popova, publikuje listę najważniejszych rzeczy, które nauczyła się w życiu i tworząc bloga. Zawsze znajduję tam perełki.
Eseje Paula Grahama warto czytać – w zwięzły sposób zwraca uwagę na kluczowe w danym momencie w technologii i biznesie wątki. Bardzo poruszył mnie esej o zanikającej sztuce pisania, które jest też sztuką myślenia. Nie będziemy pisać (bo AI), to czy też nie będziemy myśleć?
Ostatni artykuł, który chcę polecić to zestawienie od Bartka Czekały z Universe of Memory – o hierarchii badań naukowych. To kolejny kamyczek do ogródka „uczę się czytać badania ze zrozumieniem”.
📽️ Ciekawe video
Michał Sosin umie mówić o emocjach. W rozmowie „Wstyd i lęk przed odrzuceniem. Jak to jest u mężczyzn” u Agnieszki Kozak porusza wiele ważnych wątków. Warto, niezależnie od płci!
Cały czas edukuję się jak biegać bezpieczniej. Dlatego często podglądam jak dbać o ciało. Tym razem dobry materiał o tym jak dbać o kolana w bieganiu, od jednego z moich ulubionych twórców w tym obszarze.
Pamiętasz film „Cast Away – poza światem”? Zawsze mnie ciekawiło jak powstał ten film. Zresztą ogólnie jest to intrygujące jakich sztuczek twórcy i twórczynie filmowi używają, żeby nas oszukać i dzięki temu wciągnąć w historię. To video pokazuje jak był kręcony ten konkretny film.
Czasami lubię popatrzyć na świat innymi oczami. W naszej części świata jesteśmy uczeni i uczone historii z… naszego punktu widzenia. Dlatego z ciekawością obejrzałem filmik o tym, jak to się stało, że to właśnie europejskie kraje kolonizowały resztę Ziemii.
Na przerywnik dzielę się cudownym video z piosenką „Oczy” od jucho!
Ostatnie video to kolejne moje zainteresowanie – jakby to było przeprowadzić się z dużego miasta do małej, odległej miejscowości, do mikro społeczności. Oglądam historie osób, które to zrobiły i słucham tego jak to robiły i jak im teraz jest.
📽️ Ciekawe podcasty
Oliver Burkeman i Cal Newport, dwójka autorów, których w ostatnich latach dużo czytałem i którzy mieli na mnie ogromny wpływ, spotkała się, aby porozmawiać o nowej książce Burkemana (wspomniana wyżej) oraz o tym w czym ich filozofie życiowe są spójne, a w czym się różnią. Ten podcast miło mi towarzyszył w czasie biegania.
Dwójka terapeutek i terapeuta rozmawiają. Poruszają różne tematy i wiele z nich było dla mnie ciekawe. Mocniej mnie zainteresował odcinek o poczuciu własnej wartości. Podcast to „Schodami do siebie”
Ostatni polecany materiał to podcast od Adama Granta o tym jak budować zespoły, które dobrze działają. Lubię zmianę w stylu opowiadania historii w tym podcaście. Ten odcinek będzie ciekawy i dla liderek/liderów i dla specjalistek/specjalistów.
🌏 Ze świata Dominika
Ja zacząłem znowu regularnie pisać bloga 🤗
Można przeczytać dwa ważne dla mnie artykuły:
- Przygotuj się na to, kiedy nie będzie Ci się chciało.
- Piramida produktywności zespołu – o tym, że może gdzie indziej niż w produktywności osobistej pracowników i pracowniczek warto zacząć pracę w produktywnością zespołów!
Opublikowałem także trzy nowe odcinku podcastu:
- Słownik talentów – Rozwaga (Deliberative) – sezon 2 – tytuł mówi sam za siebie!,
- To ciekawe, co Pan powiedział! Czyli o negocjacjach z Moniką Podgórską – o tym jak ważne jest umieć negocjować i jak zacząć to robić,
- Chcę przestać negocjować sam ze sobą – powiązany z tym powyżej, odcinek o tym, żeby nie negocjować ze sobą.
Daję też znać, że kurs „Zdefiniuj wizję w trybie slow” znowu jest dostępny w wersji „zapłać ile chcesz”!
🌏 Z 👉🏻Twojego👈🏻 świata
A jakimi rzeczami i znaleziskami z ostatniego miesiąca Ty chcesz się ze mną podzielić? Z chęcią przyjmę takie polecajki!