Zapisz się na newsletter

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Przykładowy list, który wysyłam w każdą sobotę. 📪

Badanie Gallupa® („test Gallupa®”) – często zadawane pytania

Poniżej znajdziesz pytania dotyczące „testu Gallupa®”, które zostały mi zadane na grupie „Z pasją o mocnych stronach”. Tematykę talentów poruszam również na swoim Instagramie, gdzie  w zapisanych relacjach znajdziesz odpowiedzi na pytania zadane przez obserwujące mnie osoby.

Zapraszam Cię też do pracy z moim darmowym e-bookiem „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów”:

Newsletter Z pasją o mocnych stronach – ZAPISY

Table of Contents

Czy talenty są wrodzone? Jak kształtuje się talent? 

Według Gallupa® talenty są wynikiem genów, które dziedziczymy po rodzicach, oraz środowiska wewnętrznego (rodzina, rodzeństwo, osoby, z którymi najwięcej przebywaliśmy) i zewnętrznego (znajomi, ludzie z klasy, podwórka, obozów), które na nas działały w czasie formatywnym, czyli do około 20 roku życia. Po tym okresie talenty mogą się zmieniać, ale nie tak dynamicznie. Mózg człowieka dorosłego jest plastyczny, ale inaczej niż dziecka czy osoby w wieku młodzieńczym.

Jak zrobić test Gallupa®?

Opisałem ten proces krok po kroku na osobnej stronie. Są tam też zrzuty ekranu i filmiki pokazujące, jak to zrobić.

Czy można zrobić test po polsku? Jak zrobić badanie po polsku?

Opisałem ten proces krok po kroku na osobnej stronie. Są tam też zrzuty ekranu i filmiki pokazujące, jak to zrobić. 

Czy warto od razu zrobić test Gallupa® w pełnej wersji?

Docelowo warto go zrobić w pełnej wersji. Czy od razu? To zależy od konkretnej osoby. Pełen profil to dużo informacji do przetworzenia. Niektóre osoby są przytłoczone ich ilością. W takim przypadku warto zacząć od Top 5, zrozumieć metodykę, swoje talenty i dopiero potem odblokować cały profil.

Mam następujące talenty… Jaki zawód wybrać? Czy jest idealny/pożądany zestaw talentów na dane stanowisko?

Jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie dostaję od osób, które zrobiły badanie CliftonStrengths®. Niestety, to badanie nie odpowiada na to pytanie. Talenty wskazują i podpowiadają, jak będziemy robić rzeczy, a nie to, jakie rzeczy możemy robić. Widziałem wiele osób, które wykonywały ten sam zawód, a miały inne talenty. Po prostu robiły to na swój sposób. Warto zastanowić się, jak Twoje talenty wpływają na Twój sposób pracy i czy to pasuje do Twojej roli. Czasami może się zdarzyć, że w danej roli jest wymagany sposób działania, który jest niezgodny z Twoimi talentami. Na przykład masz bardzo analityczne talenty i działasz najlepiej, kiedy masz czas i przestrzeń na zastanowienie się. Tymczasem w pracy wymaga się od Ciebie, abyś podejmował decyzje szybko i bez dłuższego namysłu. Wtedy warto rozważyć zmianę roli. Jest to jednak specyfika roli, a nie zawodu!

Jeśli chcesz nauczyć się wykorzystywać swoje talenty na drodze zawodowej poznaj „Praktycznik”.

Czy talenty zmieniają się z wiekiem?

Talenty kształtują się najbardziej w okresie formatywnym (do około 18-20 roku życia) w wyniku genów odziedziczonych po rodzicach, środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Po okresie formatywnym nasz mózg zmienia się, ale już nie tak dynamicznie. Oczywiście zmiany są możliwe. Najczęściej osoby, które robią badanie po raz kolejny, zauważają zmianę w kolejności talentów dominujących (około 10 pierwszych). Rzadko widać większe zmiany w profilu talentów.

Które talenty „nie współgrają ze sobą”, a które „współgrają”?

Są talenty, które statystycznie rzadko lub często występują w Top 5. Nie ma natomiast talentów, które z definicji współgrają lub nie współgrają ze sobą. Wiele zależy od ich dojrzałości. Można by wymienić każdą możliwą parę talentów i zobaczyć, że w dojrzałej formie się uzupełniają, a w niedojrzałej ze sobą kolidują.

Znam swoje Top 5. Przeczytałem opisy talentów, co dalej? 

Zgodnie z tym, co proponuje Gallup®, warto po kolei przejść proces:

  • poznaj talenty,
  • uznaj talenty,
  • buduj mocne strony,
  • wykorzystaj talenty.

Jak? Kilka pomysłów zaproponowałem w tym odcinku podcastu i na obrazku poniżej.

W tej chwili nie udzielam indywidualnych konsultacji. Polecam za to bardzo konsultacje z Piotrem Sarotą, certyfikowanym trenerem Gallupa. Z Piotrem znamy się od 2016 roku i ręczę za jakość jego usług oraz za jego zaangażowanie.

Tutaj możesz umówić się z Piotrem na konsultacje. Mała prośba – dopisz proszę w polu „Dodatkowe uwagi”, że jesteś ode mnie.

Jeśli chcesz zrozumieć swoje talenty, nauczyć się z nimi pracować i określić, jak praktycznie z nich korzystać weź udział w moim kursie „Poznaj talenty”.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Gdzie znajdę osoby, które mają podobne do mnie Top 5?

Największa grupa osób dzielących się swoimi talentami jaką znam, to grupa Z pasją o mocnych stronach na Facebooku. Już prawie 2000 osób dodało tam swoje talenty. Warto też umieścić swoje talenty w profilu na LinkedInie, Facebooku – wtedy ktoś sam może nas znaleźć.

Inną strategią jest po prostu mówienie o swoich talentach. Jest wtedy szansa, że trafimy na osoby z takimi samymi talentami. Można też uczestniczyć w spotkaniach grup ludzi dzielących się talentami. Takie grupy działają w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy.

Czytam opisy niektórych talentów i w ogóle do mnie nie pasują, o co chodzi?

Istnieje wiele powodów braku identyfikacji z talentami. Po pierwsze warto upewnić się, że korzystamy z najlepszych dostępnych materiałów. Najlepszym źródłem informacji jest raport „Przewodnik po cechach”, który zawiera spersonalizowane opisy Twoich talentów w kontekście całego profilu. Niestety jest on dostępny tylko po angielsku, chińsku, hiszpańsku i francusku, a wkrótce ma być dostępny także po niemiecku. Jeżeli nie znasz jednego z tych języków, najlepiej sięgnąć po raporty po polsku z ogólnymi opisami. Karty talentowe, które przygotowałem, także zawierają ogólne opisy – zachęcające bardziej do dyskusji i zastanowieniu się, jak talenty działają, niż sprawdzaniu 1:1 ich działania.

Niezależnie od pracy z raportami warto zrobić ćwiczenia opisane powyżej – są one najbardziej wartościowe i pomagają dostrzec talenty w działaniu.

Czasami jest też tak, że nasze talenty są tak naturalne, tak widoczne na co dzień, że nie postrzegamy ich jako talent. :) Warto wtedy poprosić ludzi, którzy nas znają, o pomoc w ich nazywaniu.

Jak rozwijać swoje talenty? 

Talent to naturalny i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany. W ramach tej definicji warto robić takie rzeczy, które pomogą nam efektywnie korzystać z talentu. Kilka pomysłów zaproponowałem w tym odcinku podcastu.

Warto zdefiniować sobie, jak wygląda dojrzała forma danego talentu (poprzez słuchanie i czytanie o nim, rozmowy z osobami, które mają ten talent dojrzały), i podejmować działanie, aby zdobyć umiejętności, które pozwolą z tego talentu właśnie w taki sposób korzystać.

Można to robić samemu, można korzystać ze wsparcia społeczności (np. grupa na Facebooku Z pasją o mocnych stronach), można wykupić sobie coaching talentowy.

Przygotowałem też darmowy e-book „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów”, który otrzymasz po zapisie do newsletteru.

Jak wykorzystać swoje talenty w pracy i życiu osobistym? Na co zwracać uwagę, czego być świadomym?

Warto zwracać uwagę na momenty, w których konkretne talenty są widoczne – czy nam pomagają, czy utrudniają działanie. Na podstawie tych obserwacji można zacząć świadomie korzystać z dojrzalszych talentów oraz zidentyfikować te niedojrzałe, nad którymi warto popracować. Obserwacja talentów, wyciąganie wniosków, praca z wybranymi – taki proces warto zastosować i w pracy, i w życiu osobistym.

Gdzie mogę znaleźć wsparcie w zakresie korzystania z testu Gallupa®?

Jest już nas, certyfikowanych trenerów Gallupa® , całkiem spora grupa w Polsce, z czego bardzo się cieszę! Im więcej osób zna swoje talenty i je rozwija, tym lepiej dla nas wszystkich! Gallupa® udostępnia katalog, w którym można znaleźć certyfikowanych trenerów. Wystarczy wybrać kraj „Poland” i zobaczycie osoby, które pracują w języku polskim.

Jak pracować z talentami z ostatnich miejsc, brakami lub słabościami?

Opisałem to w tym artykule i w tym odcinku podcastu. Odsyłam do tych materiałów. :)

Czy warto robić test Gallupa® dziecku? Od którego roku życia poleca się zrobienie badania?

Gallup® przygotował wersję badania dla dzieci – nazywa się StrengthsExplorer®. Jest to inne badanie niż CliftonStrengths®, pokazuje wskazówki talentów. StrengthsExplorer® jest tylko po angielsku. Jest też wersja dla uczniów i studentów – CliftonStrengths for Students®. To badanie jest tym samym badaniem, co CliftonStrengths®, ale dostaje się trochę inne raporty. Można go zrobić po polsku, ale raporty dla uczniów są po angielsku.

Czy talenty dziedziczy się po rodzicach?

Według Gallupa® i badań nad osobowością talenty po części dziedziczymy po rodzicach, ale wpływ na nie ma też środowisko wewnętrzne i zewnętrzne, w którym przebywaliśmy w trakcie okresu formatywnego.

Czy robić test Gallupa® po raz drugi? 

Według badań w większości przypadków talenty u dorosłych nie zmieniają się znacząco. Czasami zdarza się, że zmienia się kolejność w obrębie talentów dominujących (około dziesięciu pierwszych talentów). Rzadko się zdarza, że zmieniają się bardzo, choć czasami dochodzi do tego w wyniku ważnych, dużych wydarzeń w życiu. Warto wiedzieć, dlaczego decydujemy się na zrobienie badania po raz drugi.

Mam 5 talentów w 1 domenie, czy to jest OK? 

Oczywiście, że tak! Po prostu z tej domeny najłatwiej Ci działać, myśleć, odczuwać. I z tej domeny działasz też w innych domenach. Na Twój sposób. :)

Czym różni się badanie Top 5 od badania 34 talentów?

Wykupując badanie w wersji Top 5, dostajesz informację o pięciu talentach najbardziej widocznych w odpowiedziach. W bazie Gallupa® jest informacja o całym profilu, ale jest niewidoczna. Można uzyskać dostęp do pełnej listy talentów, mając już zrobione Top 5, poprzez wykupienie odpowiedniego kodu odblokowującego.

W pełnej wersji otrzymujemy cały profil, w którym pokazana jest kompletna lista talentów – dominujących, wspierających i mniejszościowych. Dostajemy też spersonalizowany raport z informacjami, jak pracować nad Top 5, słabościami oraz graficzną prezentację talentów.

Docelowo warto pracować nad całym profilem.

Jakie rodzaje raportów otrzymuje się w wyniku poszczególnych badań – które są po polsku, a które po angielsku?

Niezależnie od tego, którą wersję badania zrobimy, to otrzymamy poniższe raporty:

  • raport „Twoje główne cechy” (ang. Strenghts Insight Report)– ogólny opis top 5 dostępny w języku polskim,
  • raport „Przewodnik po mocnych stronach” (ang. Your Signature Themes) – spersonalizowany raport Top 5 talentów, dostępny tylko po angielsku.

Gdy zrobimy badanie w pełnej wersji, dodatkowo otrzymamy:

  • raport CliftonStrengths 34® – raport w języku angielskim pokazujący cały profil talentów,
  • raport kolejności cech – raport pokazujący skrócone opisy wszystkich 34 talentów wraz z ich kolejnością, dostępny w języku polskim.

Co to jest talent? Co to jest mocna strona?

Talent to naturalny i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany.
Mocna strona to według Gallupa® „zdolność do ciągłego działania bardzo blisko perfekcji”. To talent, w który zainwestowano, dodając do niego wiedzę, umiejętności i praktykę.
Możesz posłuchać o tym podcastu.

Jak rozwinąć talent do mocnej strony? Jak sprawić, by talenty dojrzały? Co to w praktyce oznacza?

Talenty nie mówią, co możemy robić, a czego nie. Pokazują, jakie są nasze sposoby działania. Różne talenty mogą dawać ten sam skutek działania, ale na różny sposób. Ważne będą motywacje, spełnione potrzeby, podejście do działania. Jeżeli robisz to, co robisz, to znaczy, że korzystasz w tym obszarze ze swojego zestawu talentów. Warto zastanowić się, które talenty (i w jaki sposób) pomagają Ci w Twojej pracy, w osiąganiu sukcesu. Na podstawie wniosków warto wtedy skupić się na rozwoju tych talentów, bo tam jest największy potencjał. Warto też odkryć cały profil talentów i zobaczyć, jakie są Twoje talenty dominujące.

Posłuchaj również podcastu, o tym, co zrobić, gdy nie ma się talentów, w którejś domenie.

Jak rozwinąć talent do mocnej strony (jak sprawić, by talenty dojrzały)? Co to w praktyce oznacza? (instrukcje/scenariusze, co można zrobić)

Często słyszę tak zadane pytanie. Jest ono bardzo złożone. Trochę na nie odpowiedziałem powyżej (Znam swoje Top 5. Przeczytałem opisy talentów, co dalej?; Jak rozwijać swoje talenty?). Mocna strona to talent, w który zainwestowano. Dojrzały talent to taki, który zapewnia nam skuteczność, pomaga w działaniu, daje poczucie działania w stanie flow. Budowanie mocnych stron i praca nad dojrzałym talentem to proces. Można to robić samemu, podążając za schematem podanym powyżej. Można też umówić się na pracę z certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa, w ramach której przejdziesz ten proces. Zapraszam też do wspomnianego wcześniej kursu „Poznaj talenty – pakiet indywidualny”.

Dlaczego mój bliźniak talentowy jest tak bardzo inny ode mnie? Mimo tych samych talentów zachowujemy się inaczej i inne rzeczy są dla nas ważne.

Na nasze działanie wpływają nie tylko talenty – mamy różne wizje życia, wartości, doświadczenia. Talenty pokazują nasze naturalne i powtarzalne sposoby działania, myślenia i odczuwania. Nie tłumaczą całości naszych działań. I na pewno nie sprawiają, że te same rzeczy są dla nas ważne. Mamy też talenty mniej lub bardziej dojrzałe, co też może wpływać na różne działanie osób z podobnymi talentami. Warto rozmawiać z osobami, które mają podobne talenty (bliźniakami talentowymi), podpytywać, kiedy i jak korzystają z talentów, jak wygląda talent dojrzały i niedojrzały itd.

Chcę kupić test Gallupa® jako prezent, dla innej osoby. Jak obdarowana osoba może otrzymać dostęp do kursu?

Po wykupieniu kodu, masz dwie możliwości – podać emaila obdarowanej osoby na stronie Gallupa® lub ściągnąć kod na komputer. W pierwszym przypadku kod zostanie wysłany przez system, osoba ta dostanie link do zrobienia badania. Zostanie poproszona o założenie swojego konta i wykonanie badania. W drugim przypadku sam musisz przesłać kod tej osoby wraz z informacją na jaką stronę ma się udać. Tam klika przycisk Redeem code. Potem jest podobnie – zakłada konto i wykonuje badanie.

Pytania w teście są ograniczone czasowo – 20 sekund to zdecydowanie za mało dla dyslektyka. Czy mogę kupić „test” bez tych ograniczeń?

Tak, jak najbardziej. Należy napisać do support@mail.gallup.com – najlepiej jednak posiadać tam założone konto. Dział wsparcia może wtedy wyłączyć ograniczenie czasowe.

Czy badanie Clifton StrengthsExplorer® zawiera również licznik czasu?

Nie, tam nie ma licznika czasu.

Badanie od środka – stwierdzenia są dwa – wybieram jedno i skala tak naprawdę jest trójstopniowa?

Zaznaczamy jedną z 5 możliwych „kropek”. Ta pośrodku oznacza odpowiedź neutralną, te po lewej i prawej – jak mocno identyfikujemy się z podaną opcją.

Czy w książce StrengthsFinder 2.0 jest kod do pełnego pakietu 34 talentów czy tylko do podstawowego Top 5?

Niestety, jest tam kod jedynie do wersji Top 5.

Jaki jest koszt badania? Jakie są metody płatności?

Aktualne ceny badań CliftonStrengths® znajdziesz tutaj. Najczęściej wybierane metody płatności to karta kredytowa i debetowa oraz PayPal. Inne dostępne metody znajdziesz tutaj.

Czy cena badania jest stała? Czy są może jakieś promocje?

Zdarzają się bardzo okazjonalnie.

Kupiłem pakiet, jednak nie mogę się zalogować.

W swojej skrzynce mailowej powinien być kod lub link do badania. Jeżeli po zakupieniu i skorzystaniu z linku pojawia się okienko logowania, to tam jest taki mały link Utwórz konto – jak się to konto stworzy, to można skorzystać z kodu.

Kupiłem pakiet, jednak nie dostałem kodu. Gdzie go szukać?

Zaloguj się na swoje konto, w lewym górnym rogu, w menu, kliknij Code management. Tam powinien być kod.

Mam problem z wykorzystaniem kodu: wykupiłem pakiet, jestem w zakładce zarządzanie kodami i klikając w jedyną dostępną pozycję – mój pakiet – mogę jedynie przydzielić kod lub przenieść kod do innego pakietu. Pytanie, jak go aktywować?

W sekcji Przydziel kod, może go wysłać do siebie mailem (dostaW sekcji Przydziel kod, może go wysłać do siebie mailem (dostaniesz mail od Gallupa® z linkiem do wykonania badania) lub pobrać kod w pliku csv i użyć go za pomocą opcji Skorzystaj z kodu. Jeśli masz swój kod (np. w mailu) to spróbuj wykorzystać go na tej stronie: https://my.gallup.com/_Home/RedeemAccessCode

Jak długo jest ważny kod dostępu?

Nie spotkałem się z żadnym ograniczeniem czasowym. Ostatnio wykorzystałem kod, który kupiłem rok wcześniej.

Zrobiłem badanie, jednak nie mam wyników. Gdzie ich szukać?

Zwykle wyniki badania znajdują się w zakładce Mocne strony po zalogowaniu się do kokpitu swojego konta.

Korekta: Paweł Siuda

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!