Blog

Kiedy brak talentu jest słabością

Kiedy brak talentu jest słabością?

Talent to powtarzalny, naturalny sposób myślenia, reagowania i działania. Jeżeli czytacie mojego bloga, to widzieliście tę definicję wiele razy. Wynika z niej, że każdy z nas ma talent. Każdy bez wyjątku. Może to być talent do szybkiego rozpoczynania działania, widzenia potencjalnych problemów, widzenia połączeń między wydarzeniami i ideami, i wiele, wiele więcej innych talentów. Jednocześnie wynika z tego, że bardzo wielu talentów nam brak. Nie można być utalentowanym we wszystkim. Jest to naturalne i całkowicie w porządku. Ale można zadać sobie pytanie: kiedy brak talentu jest słabością? I o tym jest ten wpis.

Co zrobić, jak nie mam danego talentu?

Tak jak napisałem we wstępie, brak niektórych talentów to całkowicie naturalna rzecz. I nie ma w tym nic złego. Czasami jednak zdarza się, że są talenty, których nie mamy, a bardzo chcielibyśmy lub powinniśmy posiadać. Wydaje nam się, że będziemy wtedy skuteczniejsi, że będzie nam łatwiej robić dane rzeczy. Czy można coś poradzić na brak talentu? Gallup podpowiada nam trzy sposoby na „obejście” braku talentu:

Wykorzystanie innego talentu, który posiadamy

Pierwszym sposobem na obejście braku talentu jest wykorzystanie talentów, które mamy, aby osiągnąć podobny efekt.

Jak zwykle, najłatwiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie. Moim 34 (czyli ostatnim) talentem jest Strategia. Strategia to talent, który pozwala widzieć możliwe rozwiązania i następne kroki w danej sytuacji. Charakterystyczna jest łatwość widzenia alternatyw oraz szybkość działania. W mojej pracy często przydaje się taki talent. Niestety, ja tak nie działam. Zastanawiałem się, który z moich dominujących talentów mógłbym wykorzystać, aby zrekompensować brak Strategii. W moim Top 5 jest Intelekt. Jest to talent z tej samej domeny co Strategia. Też pomaga podejmować decyzje, ale w zupełnie inny sposób. Intelekt potrzebuje zebrać dane, potem potrzebuje czasu na przemyślenie i dopiero wtedy pozwala wybrać odpowiednie rozwiązanie. Nie ma w nim tej szybkości działania co w Strategii, ale proponowane rozwiązania są dużo lepiej przemyślane.

Wiedząc o tym, że tak działa Intelekt, teraz świadomie wykorzystuję go wtedy, kiedy trzeba wymyślić alternatywne rozwiązania i podjąć decyzję. Jedyna różnica jest taka, że świadomie daję sobie czas na podajecie takich decyzji. Proszę o to także moich współpracowników, mówiąc im, że potrzebuję czasu na przemyślenie następnych kroków. Nie próbuję podejmować szybkich decyzji, bo wiem, że nie jestem wtedy w stanie dostrzec całości obrazu. Odkąd sobie to uświadomiłem i tak robię, przestałem żałować, że nie mam talentu Strategii. Wykorzystuję inny talent w tym samym celu.

Znalezienie partnera, który ma dany talent

Drugim sposobem poradzenia sobie z brakiem talentu jest znalezienie partnera, który ma taki talent i pomoże nam wtedy, kiedy będziemy go potrzebować.

Posłużę się tym samym przykładem Strategii. Tak jak pisałem, nauczyłem się korzystać z talentu Intelekt, kiedy potrzebuję podjąć decyzję. Jednak gdy nie mam czasu na przemyślenie możliwych alternatyw, wtedy udaję się do Dawida, który ma talent Strategii. Opowiadam mu, z czym mam problem i on w bardzo krótkim czasie jest w stanie podpowiedzieć mi możliwe rozwiązania. Staram się nie wykorzystywać tego zbyt często :) Ale wiem, że kiedy tego potrzebuję, to zawsze mogę go prosić o pomoc.

Zbudowanie systemu wsparcia

Trzecim sposobem zrekompensowania braku talentu jest zbudowanie systemu wsparcia, który pomoże ograniczyć negatywny efekt braku danego talentu.

W przypadku Strategii moim systemem wsparcia jest prosty szablon przypominający mi, jakie pytania powinienem sobie zdać przed podjęciem decyzji. Na przykład zaczynając projekt, otwieram mapę myśli, która zawiera kilka pytań z notatkami. Przechodzę po każdej gałęzi tej mapy i dzięki temu generuję różne możliwości, których nie wymyśliłbym, nie mając tych pytań przed oczami.


system wsparcia

Kiedy brak talentu jest słabością

Dochodzimy teraz do właściwego pytania: kiedy brak talentu jest słabością? Wiedząc już, czym jest brak talentu, odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Słabością są te talenty, których nie mamy, a których potrzebujemy, aby odnieść sukces w naszej roli.

Jeżeli jesteś osobą, która pracuje w roli, która wymaga dokładności, skupienia, dogłębnej analizy, a nie masz któregoś z talentów takich jak Odpowiedzialność, Naprawianie, Rozwaga, Analityk, Skupienie się czy Dyscyplina, to taki brak talentu może być słabością.

Jeżeli jesteś osobą, która w swojej roli musi się dużo komunikować, pracować z ludźmi, przekonywać ich, a wszystkie Twoje dominujące talenty są z domeny Wykonywanie (Osiąganie, Organizator, Pryncypialność, Bezstronność, Rozwaga, Dyscyplina, Skupienie, Odpowiedzialność i Naprawianie), to może są to Twoje słabości.

Z rozwagą napisałem, że brak tych talentów może, a nie musi być słabością. Wszystko zależy od kontekstu i pozostałych talentów. Ale powyższe okoliczności są poważnym sygnałem ostrzegawczym, że mogą to być nasze słabości.

Zmiana roli

Czy istnieją okoliczności, w których na podstawie braku talentu możecie zastanawiać się, czy pracujecie w odpowiedniej roli? Tak! Jeżeli w Waszych obecnych rolach są potrzebne talenty, których nie macie, to zapewne musicie je kompensować w jeden z trzech opisanych przeze mnie powyżej sposobów. A jeżeli musicie robić to często, zaczyna to być męczące.

Warto się zastanowić nad kilkoma pytaniami w tym obszarze:

  • jakie talenty wykorzystuję w mojej obecnej roli najczęściej?
  • czy są jakieś talenty, których nie mam, a które są potrzebne w tej roli?
  • jak sobie radzę z ich brakiem? jak je rekompensuję?
  • które z talentów są moimi słabościami?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiecie sobie w szczery sposób (nie warto inaczej :) ), to będziecie wiedzieli, czy Wasza obecna rola jest dla Was dobra (właściwa). Jeżeli nie jest, to warto chociaż zastanowić się, co musiałoby się zmienić, aby Wasza rola była dla Was bardziej dopasowana. Warto zastanowić się nad tym samemu, ale istotne jest, by włączyć w ten proces także Waszego przełożonego. Oczywiście najpierw tłumacząc mu, dlaczego ważne jest dopasowanie roli, jak duży zysk na efektywności dzięki temu osiągniecie.

Podsumowanie

Dzięki zrozumieniu, jaka jest różnica między brakiem talentu a słabością, możecie zorientować się, kiedy pracować nad brakiem talentu poprzez wybranie sposobu kompensowania jego braku. Jeżeli musicie to robić dla wielu talentów, to chyba wtedy jest czas, aby zastanowić się, czy to, co robicie, jest dla Was idealnym zajęciem. Mając tę wiedzę, można krok po kroku, także z wykorzystaniem wiedzy o talentach, definiować, w jakich rolach moglibyście się bardziej spełniać.

Temat słabości i jego wpływu na obecną rolę jest trudny. Sam się z nim boksowałem i wciąż boksuję. Wierzę bardzo, że jego zrozumienie pomoże Wam lepiej, wydajniej, ale i przyjemniej pracować :)

Jeżeli ten temat Was ciekawi, to proszę Was o kontakt, przez komentarze, maile, Facebook. Wybierzcie kanał, który jest dla Was najwygodniejszy.

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!