Blog

liberating structures

#262 Narzędzia do pracy z grupami – o liberating structures z Michałem Tarnowskim

Facylitatorzy i facylitatorki, pracując z grupą, przede wszystkim słuchają, analizują i obserwują. Na bieżąco decydują, jak reagować na to, co zrozumieją z danej sytuacji. Wszystkie te działania pomagają grupom przejść przez dany proces. Jest to znacznie łatwiejsze, gdy oprócz wspomnianych umiejętności dysponują zestawem narzędzi. Mój gość, Michał Tarnowski, podzielił się w naszej rozmowie znakomitym narzędziem, a właściwie zestawem narzędzi, które nazywa się “Liberating Structures”. Świetnie opowiedział o licznych przykładach wykorzystania różnych struktur ułatwiających pracę z grupami. I jeśli myślisz, że tylko facylitatorzy i facylitatorki skorzystają z tych narzędzi, to jesteś w błędzie! Każda osoba pracująca z grupami zyska, poznając te struktury – nauczyciele i nauczycielki, liderzy i liderki, organizatorzy spotkań społeczności, meetupów oraz wszystkie inne osoby, których zadaniem jest przepracowanie czegoś z grupą. Zapraszam do posłuchania naszej rozmowy i przede wszystkim do przetestowania Liberating Structures!

Read More
osiąganie celów

Jak talenty pomogą Ci w osiąganiu Twoich celów?

Nie bój się, nie będę pisał o celach SMART. Trochę dlatego, że pisałem już o nich na blogu i był to jeden z pierwszych wpisów, jeszcze z 2015 roku 🤯. A trochę też dlatego, że – co teraz jest dla mnie jasne – do celów można mieć różne podejście. Na przykład bardzo eksperymentalne, oparte na krótkich iteracjach, w których nie do końca wiemy, do czego dążymy, ale znamy ogólny kierunek. Poniżej dzielę się kilkoma pytaniami, które pomogą Ci sprytnie (widzisz, co tutaj zrobiłem: sprytnie – SMART? xD) skorzystać z talentów, aby realnie pomogły Ci w osiąganiu Twoich celów. Pytania, które warto sobie zadać Pytanie 1: Jakie akcje będę wykonywać w ramach pracy nad celem i które swoje talenty wykorzystam? Niezależnie od podejścia do planowania celu w pewnym momencie trzeba będzie zabrać się do działania. Jak podchodzisz do wykonywania akcji? Co Cię wspiera, gdy działasz? Mnie bardzo zasila para Organizator i Osiąganie – lubię eksperymentować i odznaczać kolejne rzeczy jako zrobione. Jeżeli opiszę swoje akcje jako serię minieksperymentów, odhaczanych jeden po drugim, to będę sprawnie działać. A jeżeli równocześnie będę mógł się czegoś uczyć (Uczenie się w Top 5 😉), będzie to pewnie dodatkowo sprzyjało mojej efektywności. Jeśli masz w Top […]

Read More

#261 Tło na życie – rozmowa o neuroarchitekturze z Sylwią Szcześniak

Czym jest neuroarchitektura i jak wpływa na nasze codzienne życie? W tym odcinku rozmawiam z Sylwią Szcześniak – architektką wnętrz i współzałożycielką platformy „Wnętrze to sztuka”. Rozmawiamy o tym, jak przestrzeń, w której żyjemy, wpływa na nasze samopoczucie, produktywność i zdrowie psychiczne. To rozmowa pełna konkretów, przykładów i praktycznych wskazówek – podaję przykłady z moich doświadczeń z urządzaniem mieszkań. Dowiesz się, jak zadbać o tło dla swojego życia. Zapraszam do słuchania!

Read More
erozja wiedzy

Erozja wiedzy (zwłaszcza wiedzy liderów i liderek)

Może znasz tę historię ze swojego doświadczenia: firma wprowadza nowy system, nowy proces albo nowe podejście do współpracy. Wszyscy przechodzą szkolenie, dostają wsparcie, wspólnie uczą się danego sposobu działania. W pewnym momencie każdy w organizacji wie, co robić. Ludzie odpowiedzialni za to ogłaszają sukces. A później nagle coś zaczyna się psuć. Przychodzą nowe osoby i wszyscy zakładają, że „same się nauczą”. Potem kolejne i kolejne. Po pewnym czasie w firmie jest więcej osób, które nie przechodziły szkoleń, niż osób, które w nich uczestniczyły. To samo dzieje się z wiedzą liderów i liderek. Jak można temu zaradzić? Próbny alarm przeciwpożarowy Z ręką na sercu – ile razy w życiu brałeś/brałaś udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym? Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy podczas jednego z pierwszych wyjazdów do biura w Oslo (pracowałem wtedy w polskim oddziale norweskiej firmy) nagle wszyscy wstali i zaczęli wychodzić. Miałem 26 lat i pierwszy raz w życiu uczestniczyłem w takiej próbie. Każdy wiedział, co ma robić, podążał za znakami i wyznaczonymi osobami. Potem jeszcze kilkanaście razy trafiałem na próbne alarmy. Dla mnie próbny alarm przeciwpożarowy jest świetnym przykładem i symbolem dbania o to, aby ważna wiedza nie erodowała. Nie ma innej drogi, niż regularnie powtarzać czynności, których oczekujemy od […]

Read More
Dobre relacje

#260 Czym jest dobre życie? – rozmowa z Olgą Kamińską.

Czym jest dobre życie? Według autorów książki „Dobre życie”, opartej na wnioskach z jednego z najdłuższych badań nad… dobrym życiem, odpowiedź jest prosta: „Dobre relacje czynią nas zdrowszymi i szczęśliwszymi. Kropka.” Z Olgą Kamińską rozmawiamy o tym, czym są zdrowe relacje i jak o nie dbać. Czerpiemy z wniosków książek, badań naukowych oraz własnych doświadczeń. Zapraszam do słuchania i wspólnej rozmowy o tym, czym jest dobre życie.

Read More