3 sposoby na walkę z FOMO

3

This post is also available in: angielski

Są duże szanse na to, że masz FOMO, nawet o tym nie wiedząc. Wiem, że ja go mam. Co to jest FOMO, jak z nim walczyć? Opisałem 3 sposby na walkę z FOMO. Ten wpis jest także dla mnie, aby przypomnieć mi, jak sobie z nim radzić.

Co to jest FOMO?

FOMO to akronim, który można rozwinąć do Fear Of Missing Out, czyli strach przed byciem pominiętym albo pominięciem czegoś istotnego. Definicja z Wikipedii brzmi tak:

Stała obawa, że inni mogą doświadczać czegoś satysfakcjonującego, i że te doświadczenia nie są dostępne dla danej osoby.

Moje osobiste rozumienie tego terminu to strach przed utratą szansy na nauczenie się czegoś nowego lub doświadczenie czegoś interesującego, strach przed utratą korzyści wynikających z danych okoliczności, pozostania w tyle za innymi, którzy skorzystali z szansy.

Przez FOMO sprawdzam wszystkie kanały z informacjami, skrzynki mailowe itd. częściej niż ma to sens. Z tego samego powodu zbieram wszelkie informacje, nawet w obszarach, które są mało przydatne w mojej pracy i w życiu, czytam wiadomości ze świata i polityki, przeglądam Facebook, patrząc co robią inni itd. Na pewno nie jest to dla mnie nic pożytecznego, a wręcz sprawia, że jestem bardziej zestresowany.

Kiedy rozmawiam z innymi, zauważam także inne obszary, w których FOMO jest widoczne. W większości przypadków jest to strach przed nie robieniem właściwych rzeczy – myślenie typu, gdybyśmy robili to, co robią inni, skupili się nad tym, co robią inni, to zyskalibyśmy dużo więcej, niż skupiając się na obecnych zadaniach.

3 sposoby na walkę z FOMO

Nie mam cudownego sposobu na walkę z FOMO. Ale mam kilka technik i zwyczajów, które pozwalają mi ograniczyć wpływ FOMO. Kilka najważniejszych opisałem poniżej.

Zdefiniuj swoje priorytety i plan na najbliższy czas

Jednym z najbardziej przydanych narzędzi w walce z FOMO jest posiadanie dobrze zdefiniowanych priorytetów. Wiedząc, co jest dla Ciebie ważne i na czym powinieneś/powinnaś się skupić teraz, w tym tygodniu, miesiącu itd., możesz zadać sobie te pytania:

  • czy to, co mnie stresuje, jest pomocne w kontekście moich celów?
  • czy to coś wspiera moje priorytety?
  • co musiałbym/musiałabym poświęcić, aby móc spędzić czas nad tym czymś?
  • czy mogę to zrobić później?

Jeżeli uczciwie odpowiesz sobie na te pytania, to zdasz sobie sprawę, że może tak naprawdę nie omija Cię nic ważnego. W większości przypadków szybko zorientujesz się, że to coś, co Cię omija, nie jest warte Twojego czasu. Taka świadomość zwykle pomaga mi pozbyć się stresu i po prostu kontynuoawać pracę nad moimi priorytetowymi zadaniami i celami.

Intecjonalne uczenie się

W moim przypadku FOMO ujawnia się najbardziej w obszarze uczenia się. Nie wiem, jaka wiedza przyda mi się w przyszłości najbardziej. Z tego powodu chciałbym nauczyć się wszystkiego. Wszystko mnie ciekawi. Wszystko jest ważne. Niestety, nie da się nauczyć wszystkiego! Nad czym bardzo boleję ;) Nie mogę zacząć dziesiątek projektów na raz. Wiem, że wybór jest konieczny.
Przeczytałem (à propos nowej wiedzy ;) ) jakiś czas temu o podejściu, które nazywa się “intencjonalne uczenie się” (intentional learning). Pomysł jest bardzo prosty i zakłada skupienie się na nauce tylko tego, co bezpośrednio wspiera obecny projekt, zadanie czy inicjatywę, w którą jesteście zaangażowani. Tworzysz sobie taki bardzo prosty filtr: czy nauczenie się tego pomoże mi w obecnym zadaniu? Jeżeli tak, to będę o tym czytał, uczył się tego, próbował. Jeżeli nie, dodam do listy rzeczy do nauczenia się “kiedyś”. Takie podejście pomaga skupić się tylko na tym, co teraz jest dla Ciebie ważne. W wyniku takiego podejścia osiągasz dodatkowe korzyści:

  • wiesz więcej na dany temat, bo zgłębiłeś/aś go dokładniej
  • to, czego się uczysz, od razu wykorzystujesz w praktyce.

Intencjonalne uczenie to bardzo skuteczny sposób na walkę z FOMO :)

Zdecyduj, kiedy pozwalasz działać swojemu FOMO

Jeżeli naprawdę czujesz, że nie możesz obyć się bez informacji na dany temat (informacje polityczne, Facebook, inne źródła), to spróbuj świadomie przeznaczyć czas na zajmowanie się tego typu informacjami. Może to być raz dziennie, dwa razy dziennie – wybierz taką częstotliwość, jaka jest dla Ciebie odpowiednia. Użyj narzędzi, które Ci w tym pomogą. Są usługi, które grupują informacje z danego tematu, z różnych źródeł w jednym miejscu. Możesz użyć też narzędzi, które pozwolą Ci na dostęp do tego typu informacji tylko w określonym czasie (np: StayFocusd). Dzięki temu nie będziesz czuł/a, że coś Cię omija, a jednocześnie będziesz miał/a jasno określony czas na tego typu aktywności.

Podsumowanie

Opisałem 3 sposoby na walkę z FOMO, które pomagają mi poradzić sobie z tym problemem. Zapewne jest wiele innych, których ja jeszcze nie spróbowałem. Może Ty masz jakieś swoje patenty radzenia sobie z FOMO. Podzielisz się nimi z nami?

5 2 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!