Blog

4 domeny talentów – jak talenty pomagają Wam wykonywać zadania, wpływać na innych, budować relacje i podejmować decyzje?

4 domeny talentów

Jednym z moich ważniejszych odkryć w kontekście pracy z talentami było uświadomienie sobie, że one pokazują, jak robię rzeczy, a nie jakie rzeczy mogę robić. Mój talent Aktywator pomaga mi szybko podejmować decyzje i nie bać się konsekwencji. Mój talent Empatii pozwala mi dobierać sposób rozmowy w zależności od emocji, jakie wyczuwam u rozmówcy. Nie determinują natomiast tego, co mogę, a czego nie mogę robić. Kiedy to sobie uświadomiłem, zobaczyłem całkiem nowy sposób, w jaki mogę patrzeć na moje talenty i analizować je, a przez to budować mocne strony – 4 domeny talentów i ich oddziaływanie na to, jak wykonuję zadania, wpływam na innych, buduję relacje i podejmuję decyzje.

Cztery domeny trzydziestu czterech talentów

Według twórców StrengthsFindera talenty można pogrupować w cztery domeny. Te domeny to:

 • Executing (Wykonywanie) – w tej domenie są talenty, które są najbardziej pomocne i używane w wykonywaniu zadań, w sprawianiu, że projekty, zadania posuwają się do przodu.
 • Influencing (Wpływanie) – ta domena grupuje talenty, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu swoich pomysłów, w przekonywaniu innych do działania.
 • Relationship Building (Budowanie relacji) – w trzeciej domenie znajdują się talenty, które pomagają budować i podtrzymywać relacje, które pomagają sprawiać, że te relacje są dobre.
 • Strategic Thinking (Myślenie strategiczne) – w ostatniej domenie znajdują się talenty, które pomagają podejmować decyzje.

4 domeny talentów

Ważne jest, aby pamiętać, iż domena talentu nie determinuje, że dany talent nie może być „użyty” w kontekście innych działań.
Na przykład to, że talent Input (Zbieranie) jest w domenie „Myślenie strategiczne” oznacza, że w tym kontekście najczęściej będzie wykorzystywany (np. poprzez zapewnianie informacji potrzebnych do podjęcia decyzji). Ale wcale nie znaczy to, że nie możecie go użyć, aby np. wpływać na innych. Możecie wykorzystywać zgromadzone informacje, w odpowiednim czasie podsuwać je innym i przez to sprawiać, że Wasz głos będzie słyszalny. Czyż nie jest to sposób na wpływanie na innych, komunikację, poznawanie innych ludzi?

Jak interpretować informacje o domenach talentów?

Wiedząc, w jakich domenach są Wasze talenty, możecie zastanowić się, jak się one rozkładają. Czy większość talentów jest w jednej lub dwóch domenach? Czy talenty są we wszystkich domenach? Na podstawie tej informacji możecie zadać sobie kilka pytań.

Jeżeli Wasze talenty są w dwóch domenach (np. „Wykonywanie” i „Budowanie relacji”) to możecie się zastanowić:

 • Czy rzeczywiście w tych obszarach jest Wam najłatwiej działać?
 • Czy Wasi współpracownicy wiedzą, że w tych obszarach czujecie się najbardziej naturalnie?
 • Jak podejmujecie decyzje (bo Wasze talenty z top 5 nie są w domenie „Myślenie strategiczne”)

Jak widzicie, informacja o domenach talentów pozwala jeszcze głębiej zastanowić się nad tym, jak działacie, i jeszcze lepiej przeanalizować, czy maksymalnie wykorzystujecie swoje talenty.

Macie większość talentów w jednej domenie – co to oznacza?

Spotkałem już kilka osób, które miały cztery albo nawet pięć talentów w jednej domenie. Co to oznacza? Otóż oznacza to, że tak właśnie podchodzą do swoich działań, że tak właśnie będą wykonywały zadania. To nie jest ani złe ani dobre. Po prostu tak jest. Co takie osoby mogą zrobić? To, co każda inna osoba – zastanowić się, jak swoje talenty z danej domeny wykorzystać w innych obszarach.

Można w tym celu zrobić proste ćwiczenie. Dla każdego talentu odpowiedzcie sobie na poniższe pytania:

 • Jak Wasz talent pomaga Wam realizować zadania?
 • Jak Wasz talent pomaga Wam wpływać na innych, komunikować się z nimi i przekazywać Wasze pomysły?
 • Jak Wasz talent pomaga Wam budować relacje z innymi?
 • Jak Wasz talent pomaga Wam podejmować decyzje?

Dla każdego talentu możecie znaleźć zastosowanie w każdej domenie. Może nie będzie to oczywiste podejście, ale będzie Wasze. :)

Czy istnieje idealny podział talentów na domeny?

Jednym z częstszych pytań, jakie dostaję po pokazaniu domen, jest pytanie o to, czy istnieje idealny (pożądany) rozkład talentów na domeny. Na przykład, czy lepiej mieć po przynajmniej jednym talencie w każdej domenie. Moja odpowiedź zawsze jest taka sama: nie ma czegoś takiego jak idealny rozkład talentów na domeny. Każdy z Was jest sobą. Każdy z Was ma takie, a nie inne talenty, które sprawiają, że działacie właśnie w taki, a nie inny sposób. Informacje o tym, jakie talenty macie i w jakich są domenach, pozwalają po prostu lepiej się poznać, zrozumieć i nauczyć skutecznie działać. Nie można powiedzieć, że lepiej by było, gdybyście mieli talenty ułożone w taki, a nie inny sposób.

Domeny talentów w zespole

O domenach talentów w zespole pisałem już w innym wpisie – zachęcam do jego przeczytania.

Podsumowanie

Będę powtarzał do znudzenia: talenty pokazują, jak będziecie podchodzić do inicjatyw, zadań, projektów i jak będziecie je wykonywać. Nie mówią o tym, jakie rzeczy możecie lub jakich nie możecie robić. Domeny talentów dają Wam jeszcze jedno spojrzenie na Wasze talenty, pozwalają je przeanalizować z trochę innego punktu widzenia. Zapewniam Was, że warto!

Pytanie: w jakiej domenie są Wasze talenty?

You might be interested in …

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!