Dlaczego warto pisać dziennik?

D

Jest wiele powodów pisania dziennika. Może mieć to działanie terapeutyczne, pobudzać kreatywność, uczyć pisania i jeszcze wiele, wiele innych pozytywnych skutków. Dla mnie pisanie dziennika niestety długo kojarzyło się z pisaniem pamiętników w szkole. Też tak robiliście? Zakładaliście pamiętniki i dawaliście znajomym oraz nauczycielom do wpisywania? :) Na szczęście zobaczyłem, że pisanie dziennika to zupełnie co innego. Dla mnie pisanie dzienników ma kilka pozytywnych rezultatów, a jednym z ważniejszych jest wspomaganie mojej produktywności. Dlaczego warto pisać dziennik i jak pisanie dzienników może pomóc w byciu produktywnym? Jak zwykle odpowiedź w dalszej części wpisu.

Dlaczego prowadzę dziennik

Pomysł zaczerpnąłem z kilku książek, w których autorzy polecali pisanie dziennika. Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że zacząłem po lekturze “The Miracle Morning”, a utrwaliłem ten zwyczaj, odkąd spotykam się z Krzyśkiem, moim accountability partnerem. Pamiętam, jak Krzysiek opowiadał mi o tym, że warto pisać dziennik, i dlaczego jest to dla niego pozytywnym doświadczeniem.

Od tego momentu piszę dziennik. Sprawdzałem statystykę i od sierpnia 2015 roku w 95% dni napisałem chociaż krótką notatkę. Czyli piszę dziennik już od 15 miesięcy.

Dlaczego go piszę? Przychodzi mi do głowy kilka powodów:

 • Podsumowanie poprzedniego dnia – opisanie poprzedniego dnia pozwala mi spojrzeć na niego chłodnym okiem i jeszcze raz przeanalizować, co się wydarzyło, podsumować dobre i trudne rzeczy. Często po takim wpisie widzę, że mogę w niektórych sprawach zrobić coś więcej, w innych widzę potrzebę naprawienia czegoś, często dodatkowo myślę o pomysłach i wydarzeniach z poprzedniego dnia. Wpis do dziennika jest pewnego rodzaju zamknięciem dnia.
 • Przypomnienie o planach na następny dzień – tworząc wpis w dzienniku (a robię to zwykle rano), układam sobie także plan na obecny dzień. Wiem, czy jest coś „z wczoraj”, co muszę dokończyć, zwykle w głowie pojawia mi się myśl, co będzie najważniejsze w tym dniu. Piszę o rzeczach, na które się cieszę (co sprawia, że cieszę się nimi jeszcze bardziej), wspominam o tym, czego się boję, i mogę się na to przygotować.
 • Uczę się pisać – zauważyłem, że mój styl pisania trochę się poprawił. Pisząc dziennik, zaczynam bardziej zwracać uwagę na poprawność zdań. Pracuję nad tym, aby pisać w bardziej skondensownej formie. Służy to potem mojemu pisaniu na bloga.
 • Przypominam sobie, za co jestem wdzięczny – poniżej opisuję, jakie elementy zawieram w moim dzienniku. Ale już teraz napiszę o jednym z nich, zatytułowanym „Za co jestem wdzięczny”. W tym miejscu opisuję mniejsze lub większe rzeczy, za które, no cóż, zgodnie z tytułem sekcji, jestem wdzięczny. I naprawdę może to być coś bardzo małego: typu, że udało mi się zrobić dzień wcześniej tyle pompek, ile zakładałem, a może być to coś dużo większego.
 • Myślę o tym, w czym chcę być lepszy, i co zrobię, aby to osiągnąć – jeżeli mam pomysł na to, w czym chcę być lepszy, i nie jest to coś, co powtarza się od kilkunastu wpisów (a czasami tak się zdarza :)), to piszę o tym. I wymyślam do tego jedną akcję, która może rozpocząć ten proces. Na następny dzień mogę sprawdzić, czy zrobiłem tę jedną rzecz.

Po kilku miesiącach pisania dziennika okazało się, że ma on jeszcze jeden, niesamowicie ważny, pozytywny wpływ na mnie. Przeglądając wpisy z poprzednich miesięcy, dostrzegam wzorce postępowania. I możliwość dostrzegania tych wzorców postępowania jest teraz dla mnie głównym powodem, dla którego piszę dziennik.

Jak to działa? Pisząc codzienny wpis, skupiam się na wczoraj i dziś. Czytając wpisy z ostatnich kilku miesięcy, zaczynam widzieć powtarzające się wpisy w podobnych sytuacjach. Są to zarówno pozytywne, jak i trudne wzorce. Na przykład dostrzegam, że frustruję się i denerwuję z podobnych powodów. I dzięki temu mogę pracować nad moim nastawieniem, moim zachowaniem w tych sytuacjach i przez to być mniej sfrustrowanym. Zauważam też, że są sytuacje, które sprawiają mi więcej radości, i że konsekwentnie widać to przez kilka tygodni. Wtedy zaczynam szukać tych sytuacji, robić tego czegoś więcej.

Możliwość spojrzenia w ten sposób wstecz jest bezcenna. I bardzo pomaga w mojej produktywności. Dzięki temu dostrzegam też rzeczy, które działają, i te, które chcę poprawić lub nawet przestać robić.

Kiedy analizuję historyczne wpisy

Jak analizuję dzienniki? Kiedy to robię? Nie ma w tym żadnego wielkiego systemu. W Nozbe ustawiłem sobie zadanie, które powtarza się co trzy miesiące. Jest opisane jako zadanie zajmujące jedną godzinę. I tyle właśnie zajmuje mi przegląd dzienników. Przegląd dzienników planuję na weekend, kiedy mogę spokojnie się położyć, zrobić sobie coś dobrego do picia i spokojnie przeczytać te kilkadziesiąt wpisów. Bardzo lubię to robić!

Jak możecie zacząć pisać dziennik

Jeżeli chcielibyście zacząć pisać dziennik, to właściwie nie ma żadnych ograniczeń co do sposobu, w jaki możecie to robić. Mam dla Was kilka ogólnych rad:

 • Piszcie dziennik zawsze o tej samej porze, niech to będzie wasz zwyczaj – łatwiej wtedy o regularność.
 • Używajcie do tego narzędzia, które jest dla Was odpowiednie. Jeżeli lubicie notatniki papierowe, to piszcie w notatniku. Jeżeli chcecie używać do tego aplikacji, to jest wiele, które w tym pomagają (plus umożliwiają szyfrowanie wpisów oraz synchronizowanie między urządzeniami). Możecie do tego używać aplikacji do notowania typu Evernote czy OneNote. Dla każdego to, co lubi. :)
 • Wypracujcie sobie stałą strukturę wpisu w dzienniku, która pozwoli Wam się skupić na tym, o czym piszecie. Poniżej opisuję, jak taka struktura wygląda u mnie.
 • Zacznijcie od czegoś małego – może po prostu od opisu tego, jak się czujecie i co ciekawego się wydarzyło dzień wcześniej. Im prostsze będzie to na początku, tym lepiej. (Uwaga zwłaszcza dla ludzi z talentem Maksymalista/Maximizer lub Odkrywczość/Ideation ;))

Jak praktycznie wygląda prowadzenie przeze mnie dziennika

Ja swój dziennik prowadzę w OneNote. Mam tam sekcję w moim Notatniku z prywatnymi sprawami. Sekcja, w której prowadzę dziennik, jest zaszyfrowana hasłem. Każdy nowy wpis to nowa strona w tej sekcji. Stworzyłem sobie także szablon stron dla tej sekcji, więc jak tworzę nową stronę, to od razu są na niej sekcje do wypełnienia. Tytuł każdej strony zawiera datę w postaci 2016-11-14 04:55 (czyli rok-miesiąc-dzień godzina:minuty). Dzięki temu łatwo mi odnaleźć dzienniki z danego dnia. Wszystkie strony są poukładane w kolejności tworzenia.

Mój szablon zawiera następujące sekcje:

 • Miejsce – często jestem poza domem, dobrze jest wiedzieć, gdzie powstał dany wpis.
 • Luźne myśli – tutaj opisuję to, co działo się dzień wcześniej.
 • Za co jestem wdzięczny – nie wymaga opisu. :)
 • Co osiągnąłem – jedna rzecz, którą uważam za moje osiągnięcie (może to być nawet coś bardzo małego).
 • W czym chcę być lepszy.
 • Co dokładnie zrobię, by poprawić tę sprawę.
 • Czy coś jeszcze? – gdybym miał jeszcze jakieś dodatkowe myśli; bardzo rzadko wypełniam tę część.
Dziennik w OneNote

Jak widzicie na obrazku, piszę dziennik w godzinach porannych. W większości przypadków zaraz po moim porannym bieganiu. Pracuję nad konsekwencją w tym, aby wpisy były rano. Czasami wpis powstaje w czasie przerwy pomiędzy sesjami pomodoro ;)

Ile czasu zajmuje mi pisanie dziennika? Zwykle nie jest to więcej niż 5 do 8 minut. Chyba że zdarzyło się coś dużego – wtedy zdarza mi się rozpisywać.

Co inni piszą o prowadzeniu dziennika

Oczywiście pisanie dzienników nie jest moim autorskim pomysłem. Proponuję Wam lekturę kilku książek i wpisów, które mówią jeszcze o innych pozytywnych rezultatach pisania dziennika oraz pokazują jeszcze inne podejście do ich pisania. Te, które wydają mi się ciekawe, to:

Podsumowanie

Zwyczaj pisania dzienników jest jednym z tych kluczowych zwyczajów, które wprowadziłem do swojego życia. Dzięki temu zwyczajowi wiele innych obszarów mojego życia lepiej rozumiem, lepiej nimi zarządzam. Jest też dość łatwym do wprowdzenia zwyczajem, zwłaszcza, jak połączy się go z innym, już istniejącym zwyczajem (jak np. picie porannej kawy). A każdy dobry dla nas zwyczaj, który uda się wprowadzić, pomaga budować nowe zwyczaje. Bardzo polecam Wam pisanie dzienników.

Pytanie: kiedy napiszesz swój pierwszy wpis w dzienniku i dlaczego będzie to jutro rano? :)

4.3 4 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!