Uczestniczyłem w wielu konferencjach. Słuchałem uważnie wielu mówców i mówczyń. Pamiętam, że byłem mocno zainspirowany prawie po każdym wyjeździe na konferencję. Jednocześnie jak miałem przypomnieć sobie konkretne rzeczy z tych konferencji, to przyszły mi do głowy tylko dwie prezentacje, które od razu mogłem przywołać. I tylko dla tych dwóch prezentacji umiałem opowiedzieć jakie praktyczne zmiany wprowadziłem po nich w swoim życiu. W odcinku opowiadam o tych dwóch prezentacjach, ale też o tym jak teraz podchodzę do konferencji i co robię, aby to był czas realnie dobrze wykorzystany. A jakie Ty masz podejście do takich wydarzeń?
Podcast: Play in new window | Download | Embed
Linki
- Charan Ranganath, Why We Remember: Unlocking Memory’s Power to Hold on to What Matters
- Robert M. Sapolsky, Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze
- Ali Abdaal, Paradoks produktywności. Jak czerpać przyjemność z pracy, aby się chciało chcieć
- Toshikazu Kawaguchi, Zanim wystygnie kawa
- Podcast 019 – Słownik talentów – Uczenie się (Learner)
- #146 Jak poradzić sobie z przepracowaniem – rozmowa z Marcinem Kwiecińskim
- #198 Perełki w oceanie informacji – rozmowa z Kamilem Stanuchem
- Marcin Kwieciński – Ogarnij Chaos
- Serial: Rozdzielenie
Intencjonalny newsletter
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Streszczenie
Chcę Wam powiedzieć o tym, jak świadomie i intencjonalnie planować wynoszenie wartości z konferencji.
Kamil Stanuch w swoim newsletterze wspomniał, że w maju i czerwcu jest takie bogactwo konferencji, że ciężko na nie wszystkie pojechać. Z tym jest wiązana moja myśl. Zacząłem sobie analizować konferencje, na których byłem w moim życiu. Zastanawiałem się, co ja z nich wyciągnąłem. Przypomniałem sobie dwie konferencje, z których wyciągnąłem istotne rzeczy.
Co zapamiętałem?
Jedna z nich była w Paryżu w 2012 roku. Byłem tam na kilkunastu prezentacjach. Na jednej z nich padło zdanie, że nie ma czegoś takiego jak work-life balance jest tylko balans życiowy. Myślę, że zostało ze mną, dlatego, że powiedział o tym biegacz, a ja 2-3 lata wcześniej sam zacząłem biegać. To zdanie wpłynęło na moje życie. Zacząłem zwracać uwagę, jak moje życie zawodowe wpływa na moje życie prywatne, a prywatne na zawodowe. Zacząłem te wpływy tak projektować, by mieć jedno dobre życie.
Druga konferencje to rok 2013. Zapamiętałem prezentacje Marcina Kwiecińskiego o GTD – dla mnie to było „O, kurczę, można tak bardzo zaprojektować swoje życie”. Myślę, że zapamiętałem akurat to, ponieważ wcześniej już zacząłem interesować się produktywnością i była we mnie frustracja, że coś nie działa jak chcę. Później przez wiele lat współpracowałem z Marcinem.
Ważni są ludzie
W swoim życiu byłem na wielu konferencjach, ale nie pamiętam niczego, co bym zaimplementował w moim życie. Czy to było bez sensu, że chodziłem na te konferencje? No nie. Kamil w swoim newsletterze fajnie napisał, że największą wartością konferencji są spotkania 1:1. Myślę, że dla networkingu bardzo warto chodzić na konferencje.
Tworzę zadania i eksperymenty
Jeśli jest coś dla mnie ciekawego w materiałach edukacyjnych/konferencjach online to dodaję sobie zadania w todoiście. Planuję czas by je oglądnąć i przygotować notatkę. Nie muszę być na danej konferencji, ale nie chcę stracić tej wiedze.
To jest dla mnie ciekawe – dlaczego zapamiętałem akurat te dwie konferencje? To, co wiemy o pamięci (w uproszczeniu) to to, że im bardziej coś jest dla nas powiązanego z emocjami tym większa szansa, że to zapamiętamy. Warto to, co oglądam i co chcę zapamiętać połączyć z czymś ważnym. Można to stosować nie tylko przy konferencjach. Czytam książkę i znów mogę się zastanowić, jak mogę to zastosować do czegoś ważnego w moim życiu. Tworzę eksperymenty.
Poznaj również
Poznaj społeczność ludzi, którzy chcą żyć w zgodzie ze sobą. Skorzystaj ze wsparcia w świadomym, mądrym i produktywnym działaniu. Bierz udział w wyzwaniach, live’ach i minikursach. Dziel się swoimi przemyśleniami i inspiruj innymi osobami.