Czytam wiele książek i artykułów, słucham podcastów i audiobooków oraz oglądam ciekawe video. Postanowiłem zbierać te najciekawsze i wysyłać Ci raz w miesiącu jako „miesięcznik”.
🧪 Teraz testuję (narzędzia, procesy, systemy)
Pracuję nad produktem o skupieniu, dlatego ostatnio często testuję różne sposoby i narzędzia, które pomagają mi się skupić na dłużej. Ostatnio sprawdzam naprawdę proste podejście – jak zaczynam nad czymś pracować ustawiam minutnik na 60 minut. Kiedy włączy się alarm sprawdzam nad czym teraz jestem skupiony i czemu dawałem uwagę przez ostatnią godzinę. Bardzo często jestem zdziwiony, gdzie tak naprawdę „wydawałem” swoją uwagę, czyli jeden z moich najważniejszych zasobów.
Intencjonalny newsletter
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
📚Przeczytane i czytane książki z głównymi wnioskami
Powyżej opisany eksperyment pochodzi z książki „Hyperfocus” Chrisa Bailey’a. Bailey opisuje dwa główne stany umysłu: Hyperfocus i Scatterfocus. Ten pierwszy to stan głębokiej koncentracji, a drugi stan rozproszenia. Co ciekawe, ten drugi autor wymienia jako także przydatny – np. kiedy pracujemy nad czymś kreatywnym.
Czytałem ostatnio także dwie książki, które pokazują, że historia może nie powtarza się dokładnie, ale daje nam wiele wskazówek. Jedna z nich to „O tyranii” Timothego Snydera, którą autor napisał w 2016 roku, po wyborach wygranych przez Donalda Trumpa w USA. Jest to seria 20 ostrzeżeń z trzech wydarzeń 20 wieku – rewolucji w Rosji, dojściu nazistów do władzy oraz przejęciu przez komunistów władzy w wielu krajach po drugiej wojnie światowej. Mój główny wniosek – nie bądź obojętny i reaguj.
Druga książka, to „Lekcje historii” Ariel i Willa Durantów. Tak jak „O tyranii”, to niewielka książka, bardziej zbiór esejów o tym czego możemy nauczyć się z ostatnich 5000 lat.
W ramach Bookclub w Intencjonalnie przeczytaliśmy wspólnie „Mózg chce więcej” Daniela Z. Liebermana i Michael’a E. Longa – o roli dopaminy w naszym organizmie. Osobiście dużo bardziej mi się podobało „Zachowuj się” Roberta M. Sapolsky’ego, która wyjaśnia rolę dopaminy dużo bardziej kompleksowo
Ostatnia książka przeczytana przeze mnie ostatnio to „Likeable Badass” Alison Fragale. Sięgnąłem po tę książkę, kiedy tak niewygodnie mi było po „Indivisible”, o której pisałem Ci miesiąc temu. Autorka łączy nauki behawioralne z praktycznymi poradami, koncentrując się na tym, jak kobiety mogą radzić sobie z wyzwaniami w miejscu pracy, zachowując równowagę między sympatią (warmth) a kompetencjami. Chodzi o to, jak sobie poradzić, że to samo zachowanie (np. asertywność) jest inaczej postrzegane kiedy przejawia je mężczyzna (zwykle pozytywnie), a kiedy kobieta (zwykle jest ocenianie negatywnie). Bardzo ciekawa książka pełna praktycznych pomysłów na działanie, niezależnie od płci.
📰 Ciekawe artykuły
U Scotta Younga znalazłem ciekawe podsumowanie dwunastu fundamentów dobrego życia. Lubię takie zestawienia – nigdy nie biorę ich jeden do jednego, ale pomagają mi zastanowić się jakie są moje fundamenty. Nie wiem czy na liście 12 fundamentów dobrego życia umieściłbym dokładnie te wymienione przez Younga, ale też trudno mi odrzucić je, jako nieistotne. Wręcz odwrotnie, każdy z nich wydaje mi się niezwykle ważny. Na liście są:
- Sprawność fizyczna
- Produktywność
- Pieniądze
- Jedzenie
- Czytanie
- Nawiązywanie kontaktów
- Sen
- Refleksja
- Budowanie więzi
- Koncentracja
- Organizacja
- Służba
Po szczegóły odsyłam do artykułu.
Bardzo ciekawy jest też artykuł powiązany z jednym z moich głównych obszarów zainteresowania – rozdźwięku między wiedzą a działaniem. Napisała o tym Annę-Laure le Cunff w artykule „The doing deficit”. Warto przeczytać!
📽️ Ciekawe video
Lubię ciekawostki historyczne, dlatego dość często pochłaniam filmy typu dlaczego Breslau stał się Wrocławiem Praktycznie wszystko co usłyszałem tam o tym jak nadawano nazwy miejscowościom na terenach odzyskanych po drugiej wojnie światowej było dla mnie nowością.
Peter McKinnon znowu nagrał wspaniałą opowieść o tym jak robił zdjęcie jednemu ze swoich bohaterów:
How I Photographed the World’s Greatest Action Hero – Kiefer Sutherland! Dla mnie interesujące z dwóch powodów – jako przykład opowiadania historii i czysto fotograficznie.
To video odtwarzam ostatnio najczęściej… To 15 minutowy schemat rozciągania i robię razem z autorem video 15 Minute Beginner Stretch Flexibility Routine! (FOLLOW ALONG) To z tego typu video zaczerpnąłem pomysł, aby w kursie o przeglądzie tygodnia przygotować video, w którym osoba robiąca kurs robi przegląd równolegle ze mną!
I jeszcze jeden przykład opowiadania historii Richard Hammond: “This is where it all began” Hammond jest znany z programu Top Gear. W tym filmiku w bardzo prosty sposób pokazuje jak przenieść widza w czasie. Świetny storytelling!
📽️ Ciekawe podcasty
Z podcastów dzielę się tymi dwoma odcinkami. Jeden znalazłem w „Dziale zagranicznym” i jest o tym dlaczego w Indiach wymieranie sępów jest tak dużym problemem. Niesamowite jest jak wiele ciekawych rozmów miałem dzięki tej historii!
Drugi odcinek, który ostatnio wysłuchałem i zrobił na mnie wrażenie to rozmowa Adama Granta z Trevorem Noah. To była niezwykła przyjemność słuchać jak panowie rozmawiają, jak się nawzajem słuchają, szanują, ale też nie zawsze zgadzają. Plus jest to odcinek o tym jak być uważnym i obserwować społeczeństwo. Zapisałem sobie z niego między innymi ciekawą myśl o szczęściu – szczęście najlepiej postrzegać jako produkt uboczny zaangażowania w znaczące działania, a nie jako bezpośredni cel.
🌏 Ze świata Dominika
Od ostatniego miesięcznika, w ramach tworzenia:
- nagrałem dwa odcinki podcastu:
- o tym, że chcę się starzeć inaczej,
- o najczęstszych błędach w myśleniu o talentach,
- napisałem artykuł o tym dlaczego warto zrobić listę swoich nawyków,
Ale to nad czym przede wszystkim pracowałem, to seria darmowych materiałów, które niedługo posłużą mi do tworzenia reklam pełnych programów. Ty także możesz skorzystać z tych darmowych materiałów:
- Zarządzaj swoim strachem i zacznij działać – darmowy model myślowy,
- Wyciągnij więcej z książek, które czytasz – darmowy moduł kursu,
- Krok zero przed wizją życia – darmowy moduł kursu,
- Twój miniprzegląd tygodnia – darmowy moduł kursu.
Zapraszam do korzystania!
🌏 Z 👉🏻Twojego👈🏻 świata
A jakimi rzeczami i znaleziskami z ostatniego miesiąca Ty chcesz się ze mną podzielić? Z chęcią przyjmę takie polecajki!