Spotykam od czasu do czasu osoby mówiące, że mają w swoich dominujących talentach (około 10 pierwszych w profilu) talenty, które są… sprzeczne. Te osoby znajdują się zwykle na początku drogi pracy z talentami, czytają podstawowe opisy, skupione na pojedynczym talencie, i są zaskoczone – nie wiedzą, jak takie talenty z „różnych światów” mogą wykorzystać. W artykule pokażę Ci, że sprzeczność jest tu pozorna, a co więcej – że „kolidujące” talenty mogą być pozytywnym zasobem. O ile oczywiście je zrozumiemy i zainwestujemy energię w naukę ich intencjonalnego wykorzystywania.
Artykuł jest odpowiedzią na pytanie, które zostało mi zadane w grupie „Z pasją o mocnych stronach” na FB. Brzmiało ono tak:
W jaki sposób zarządzać talentami, które ze sobą kolidują, są w opozycji – np. Aktywator i Analityk?
„Kolidujące pary” – które talenty bywają tak postrzegane
Co to w ogóle znaczy, że talenty ze sobą „kolidują” albo są „w opozycji”? Część ludzi określa tak talenty, które przy pobieżnym zapoznaniu wydają się mieć przeciwstawne opisy. Jak np. Indywidualizacja i Bezstronność.
Osoby, których talentem jest Bezstronność, są mocno świadome, że wszystkich należy traktować tak samo. Ustalają jasne granice, starają się traktować wszystkich konsekwentnie.
Osoby, których talentem jest Indywidualizacja, są zaintrygowane unikalnymi cechami każdej osoby. Mają dar wymyślania, jak ludzie, którzy są od siebie różni, mogą pracować produktywnie.
Faktycznie, przy pierwszym czytaniu wymienione talenty wydają się działać „odwrotnie”. Można znaleźć więcej podobnych par – przykładowo sięgając do wydanej przez Gallupa książki „Expanding Your Strengths”, w której w dodatku znalazło się zestawienie statystycznie najczęstszych i najrzadszych parowań.
Na podstawie analizy wyników prawie 22 milionów osób, które wypełniły CliftonStrengths (dawniej Clifton StrengthsFinder), Gallup określił prawdopodobieństwo występowania określonych talentów razem w pierwszej piątce u danej osoby. Poniżej przedstawiono talenty o najwyższym i najniższym prawdopodobieństwie współwystępowania, biorąc pod uwagę obecność konkretnego talentu w pierwszej piątce – czyli talenty, które najczęściej i najrzadziej pojawiają się razem w Top 5 danej osoby.
Liczby w nawiasach oznaczają prawdopodobieństwo warunkowe wystąpienia danego talentu w pierwszej piątce, jeśli inny wybrany talent już się tam znajduje. Na przykład jeśli ktoś ma talent Achiever (Osiąganie) w swojej pierwszej piątce, to prawdopodobieństwo, że będzie miał również talent Learner (Uczenie się) w Top 5, wynosi 40,2% (najwyższe prawdopodobieństwo spośród wszystkich talentów). Natomiast prawdopodobieństwo, że w Top 5 znajdzie się Command (Dowodzenie), wynosi tylko 3,7% (najniższe prawdopodobieństwo spośród wszystkich talentów).
Źródło:
Curt Liesveld, Expanding Your Strengths: Theme Dynamics: A Deeper Dive into Your Talent Themes and How They Influence Each Other, wydanie Kindle.
Lista par
Patrząc na to zestawienie, można wybrać pary, których „kolidowanie” jest bardziej prawdopodobne. „Kolidowanie” w cudzysłowie, bo zaraz pokażę, że to piękna współpraca i współgranie.
Kilka takich par:
Aktywator – Dyscyplina
Aktywator – Rozwaga
Analityk – Czar
Bezstronność – Odkrywczość
Zgodność – Strateg
Maksymalista – Naprawianie
Czar – Rozwaga
Współpraca, nie kolizja. Współpraca, nie opozycja
Powiedzmy to sobie: niezależnie od rozpatrywanej pary talentów danej osoby nie mamy sytuacji sprzeczności czy opozycji talentów. Kiedy rozmawiam z ludźmi, u których występują rzadsze połączenia talentowe i którzy mają te talenty dojrzałe, za każdym razem słyszę, jak świetnie one ze sobą współpracują. Wspomniana Indywidualizacja pomaga zrozumieć potrzeby osób w zespole, a następnie Bezstronność pomaga ustawić wspólne zasady, w których wszyscy się odnajdują.
Kiedy ktoś cechuje się Czarem i Bliskością, to ma łatwość w kontaktach z nowymi osobami, a z wybranymi z nich z łatwością buduje bliższe relacje.
Zupełnie inną historię mamy, gdy pozornie sprzeczne talenty są niedojrzałe – ale nawet talenty sobie bliższe, jeśli są niedojrzałe, będą nam utrudniać życie. Nie chodzi więc o sprzeczność, lecz o niedojrzałość talentów.
Sięgnij do raportu
Najlepszym sposobem na pokazanie sobie, że nie ma talentów kolidujących czy będących domyślnie w opozycji, jest sięgnięcie do raportu ze spersonalizowanym opisem talentów, który uwzględnia całość profilu.
Pokazuję to na przykładzie opisu Indywidualizacji i Bezstronności u osoby, która ma te talenty na pierwszym i trzecim miejscu w swoim profilu.
Indywidualizacja – różnice w opisach
Pojedynczy talent
Opis Indywidualizacji jako pojedynczego talentu:
Ta cecha powoduje, że w każdym człowieku najbardziej intryguje cię jego niepowtarzalność. Denerwuje cię generalizowanie, kategoryzowanie, wyróżnianie „typów”. Wiesz, że takie uogólnienia utrudniają dostrzeżenie tego, co w ludziach niepowtarzalne i co ich wyróżnia.
Cechuje cię wnikliwość, z jaką przyglądasz się różnicom między poszczególnymi ludźmi. Instynktownie zwracasz uwagę na styl danej osoby, jej motywację, sposób myślenia i budowania związków. W życiu każdego widzisz jedyną w swoim rodzaju historię. Takie podejście mówi wiele o tym, jak współżyjesz z ludźmi. Wyjaśnia na przykład, dlaczego zawsze trafiasz w dziesiątkę z prezentem urodzinowym, skąd wiesz, kogo ucieszy publiczna pochwała, a kogo wręcz przeciwnie, i dlaczego dopasowujesz metody nauczania tak, aby zaspokoić potrzeby zarówno tych, którzy wymagają specjalnych wskazówek, jak i tych, którzy pragną dojść do wszystkiego sami. Dzięki temu, że jesteś tak bardzo wyczulony/a na mocne strony innych ludzi, potrafisz z każdego wyciągnąć maksimum.
Gdy informujesz kogoś o swoich obserwacjach odnośnie do jego wyjątkowych cech, wiesz, że będzie chciał odkryć w sobie coś więcej. Zdolność indywidualizowania pozwala również dobierać efektywne zespoły. Podczas gdy niektórzy szukają idealnej „struktury” bądź „procesu” grupowego, twój instynkt mówi ci, że sekret tkwi w przydzielaniu każdemu takiej roli, w której będzie on mógł robić głównie to, co wychodzi mu najlepiej.
Połączenie talentów
Opis Indywidualizacji u osoby, która ma w swoim Top 5 i Indywidualizację, i Bezstronność:
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od czasu do czasu zastanawiasz się, co sprawia, że niektórzy ludzie są wyjątkowi lub mają unikalne cechy.
Dzięki swoim talentom czerpiesz przyjemność z bycia zajętym, szczególnie wtedy, gdy możesz pomóc komuś w potrzebie. Prawdopodobnie jesteś dobrym partnerem – w domu, w pracy, w szkole lub w społeczności. Masz tendencję do robienia więcej, niż się od Ciebie oczekuje. Dlaczego? Prawdopodobnie martwisz się marnowaniem czasu. To wyjaśnia Twoje nawyki związane z angażowaniem się w dodatkowe projekty i podejmowaniem się dodatkowych obowiązków.
Instynktownie czerpiesz dużą radość z pomagania ludziom w potrzebie.
Kierowany swoimi talentami, od czasu do czasu kupujesz książki lub wypożyczasz je z biblioteki, ponieważ lubisz czytać. Twoja dociekliwość może czasami powodować pewien niepokój, dopóki nie zbierzesz wystarczającej ilości informacji, aby znaleźć odpowiedzi. Być może czytasz na tematy związane z Twoimi osobistymi lub zawodowymi zainteresowaniami. Mogą one obejmować różnorodne dziedziny – od historii po naukę, od polityki po matematykę, od rozrywki po sport, od sztuki po prawo.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrafisz pomóc swoim współpracownikom odkryć sposoby współpracy, o których wcześniej nie myśleli. Czasami jesteś w stanie zidentyfikować talenty, motywacje, zainteresowania, umiejętności lub wiedzę poszczególnych osób. Być może dostrajasz się do ich unikalnych stylów myślenia, pracy lub uczenia się.
Bezstronność – różnice w opisach
Pojedynczy talent
Opis Bezstronności jako pojedynczego talentu:
Ważna jest dla ciebie równowaga. Jesteś głęboko świadomy/a potrzeby traktowania ludzi w jednakowy sposób, bez względu na ich pozycję w życiu. W związku z tym nie chcesz, aby szala zbytnio przechylała się na czyjąś stronę, ponieważ w twoim przekonaniu prowadzi to do egoizmu i indywidualizmu. Prowadzi to też do świata, w którym ludzie nieuczciwi odnoszą korzyści z powodu swoich znajomości, pozycji lub dzięki temu, że „dali komu trzeba”. Budzi to w tobie odrazę. Postrzegasz siebie jako osobę, która nie dopuszcza do takich sytuacji. Na przekór światu przywilejów jesteś przekonany/a, że człowiek najlepiej funkcjonuje w środowisku, w którym zasady są jasne i obowiązują w równym stopniu każdego. W takim środowisku ludzie wiedzą, czego się mogą spodziewać. Jest ono przewidywalne i bezstronne. Jest sprawiedliwe. Każdy ma w nim równą szansę zaprezentowania swoich możliwości.
Połączenie talentów
Opis Bezstronności w raporcie tej samej osoby co poprzednio, który uwzględnia cały profil:
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lubisz współpracować z innymi przy wykonywaniu określonych zadań, rozwiązywaniu problemów lub realizacji codziennych procesów. Być może opracowałeś strategie, które wielokrotnie prowadzą do spójnych, przewidywalnych i jednolitych rezultatów. Możesz cenić osoby, które przyjmują Twoje standardowe metody pracy, ponieważ dzięki nim tworzy się mniej przeszkód dla współpracowników, kolegów ze studiów lub członków zespołu.
Jest bardzo prawdopodobne, że czerpiesz satysfakcję z bycia w gronie najlepszych, gdy wyniki są oceniane w sposób obiektywny – to znaczy gdy Twoje osiągnięcia są porównywane w taki sam sposób jak innych osób. Jako osoba praktyczna, zdajesz sobie sprawę, że nie zawsze możliwe jest osiągnięcie najwyższych wyróżnień. To może być jeden z powodów, dla których cieszysz się, gdy znajdujesz się w gronie najbardziej wyróżniających się wykonawców.
Kierując się swoimi talentami, zazwyczaj szukasz praktycznych wyjaśnień, które pomagają Ci w myśleniu. Posiadając te informacje, potrafisz traktować ludzi, grupy, programy czy budżety w sposób sprawiedliwy i równy.
Instynktownie strukturyzujesz określone rodzaje dyskusji lub rozpoczynasz spotkania od standardowego zestawu pytań lub punktów. To przewidywalne podejście może pomóc osobom nieśmiałym lub wycofanym w przygotowaniu się do zabrania głosu. Być może zapewniasz im przewagę, której potrzebują, aby aktywnie uczestniczyć w rozmowie.
Dzięki swoim talentom jesteś zadowolony, gdy wykonałeś swoją pracę najlepiej, jak potrafisz. Ufasz sobie w ocenie zarówno jakości, jak i ilości wykonanych zadań.
W opisach spersonalizowanych widać także pozostałe talenty danej osoby – i na pewno nie widać sprzeczności między Indywidualizacją a Bezstronnością. Dlatego warto zagłębić się w raport i zrobić z nim ćwiczenia, które już nie raz tutaj proponowałem.
Sekwencja?
Jeżeli nadal masz wyzwanie z pewnymi swoimi talentami, co powiesz na pomysł, aby patrzeć na nie jak na sekwencję? Zwykle jeden z talentów widać w danym kontekście jako pierwszy i dopiero potem uruchamia się drugi z nich. Może dzięki obserwowaniu sekwencji będzie Ci łatwiej pracować z takimi talentami?
Dobrze to widać u kogoś, kto ma talenty Czar i Bliskość (które w suchych opisach także mogą wyglądać na mocno rozdzielne). Ktoś taki zwykle najpierw spotyka dużą grupę ludzi, a dopiero potem z pojedynczymi osobami z tej grupy buduje bliższe relacje – i jedno, i drugie robi często.
A co, jeżeli współpracują ze sobą osoby, które mają takie różne talenty?
Zauważ, że odpowiadając na pytanie, poszedłem drogą pierwszej interpretacji, czyli założyłem, że chodzi o „sprzeczne” talenty u jednej osoby. A co, jeżeli występują one u dwóch osób, które chcą/mają/potrzebują ze sobą współpracować? To oczywiście trochę inny temat i tylko go tutaj zajawię.
W podobnych sytuacjach robimy to, co zwykle dzieje się na warsztatach talentowych: pracujemy nad wzajemnym poznaniem talentów! Zaczynamy od pokazywania sobie pozytywnych stron talentów – choćby przez opowiadanie przykładów, kiedy działały one dla każdej z osób we wzmacniający sposób. Korzystając z kart talentowych, przybliżamy sobie jasne i ciemne strony talentów – świetnie to robić także za pomocą przykładów. Opisujemy, co wnosimy za pomocą konkretnych talentów, ale też jakie mamy wynikające z nich potrzeby. To na początek. A potem na bieżąco i często pokazujemy sobie przykłady działania – aż mamy zbudowaną „płynność talentową” i łatwo nam przychodzi proaktywne sięganie po konkretne talenty drugiej osoby. Temat rozwinę jeszcze w przyszłości na blogu.
Podsumowanie
Wiem, że czytając ogólne opisy, można niekiedy mieć wrażenie talentów w opozycji. Sam tak miałem na początku, a przy niektórych opisach czasami nadal pojawia mi się taka myśl. Jednocześnie za każdym razem, gdy spotykam osobę, u której dane talenty należą do dominujących, to widzę, jak one u niej współgrają. Dlatego tak ważne są nazywanie i uznawanie talentów (z procesu „Nazwij, uznaj i wykorzystaj talenty”) – dla siebie, ale też dla innych. Twoje talenty nie działają przeciw Tobie, wykorzystujesz je na swój sposób.
Trzy pomysły na konkretną akcję
- Przeczytaj krótkie opisy swoich talentów i wybierz dwa, które wydają Ci się mieć różny sposób działania (o ile takie są).
- Sprawdź opisy ogólne i spersonalizowane obu talentów – wypisz, jakie wspólne ich działanie wynika z opisu spersonalizowanego.
- Pomyśl, w jakiej sekwencji obydwa talenty występują „w naturze” – który odpala się pierwszy i jak ten drugi go wspomaga?