Zapisuj wszystko

Z

Moja produktywność zaczyna się od tego, że zapisuję wszystkie pomysły i sprawy, które przychodzą mi do głowy. Serio, praktycznie wszystko. Kiedy mam pomysł na nowy wpis na blogu, kiedy widzę plakat z filmem, który chcę obejrzeć, kiedy ktoś mnie prosi o wysłanie czegoś mailem lub kiedy ktoś daje mi jakieś zadanie do wykonania – zapisuję to. Dlaczego zapisywanie wszystkiego jest takie ważne? O tym poniżej.

Dlaczego wszystko zapisuję?

Zapisuję wszystko z trzech głównych powodów:

  • Nie mogę polegać na mojej pamięci. Ile razy zdarzyło się Wam, że mieliście pomysł i przeszło Wam przez myśl: “zapamiętam to”? Ile razy kilka minut później na próżno staraliście się przypomnieć sobie, co to było? Ja niestety mam tak bardzo często. Nauczyłem się, że nie mogę polegać na pamięci. Od dłuższego czasu zapisuję prawie wszystko, zwłaszcza wtedy, kiedy pomyślę sobie “zapamiętam to”. To taki mój sygnał ostrzegawczy.
  • Kiedy zapiszę to, co przyszło mi do głowy, mogę wrócić do mojego głównego zajęcia, nad którym pracowałem w danej chwili. Nie umiem się skupić na pracy, jeżeli z tyłu głowy mam myśli typu “musisz to zapamiętać”, “pamiętaj, że trzeba potem to załatwić”, “jak skończysz, to zadzwoń do” itd. Czy Wy macie podobnie? Zdziwiłbym się, gdybyście powiedzieli, że nie. Dla mnie to jest kolejny powód, żeby zapisywać od razu to, co pojawia się w głowie. Jeżeli moje pomysły, plany i przemyślenia są zapisane, nie stresuję się już tym, że mam coś zapamiętać. To pozwala w pełni skupić się na zadaniu.
  • Mogę te wszystkie pomysły, zadania przeprocesować na spokojnie w wybranym przeze mnie czasie. Jeśli moje pomysły i zadania są zapisane, to sam wybieram moment, kiedy nimi się zajmę. Wiem, że będę wtedy mógł podjąć świadomą decyzję, czy rzeczywiście jest to coś wartego zachodu, dodać tę rzecz do mojego systemu produktywności lub po prostu usunąć, jeżeli stwierdzę, że nie ma sensu nią się zajmować. Nie miałbym na to szans, gdybym poświęcał temu czas na gorąco, w momencie, kiedy o tym pomyślałem.

Gdzie zapisywać?

Docelowo warto mieć jedną, centralną listę zadań (wpis o posiadaniu jednej listy wkrótce). W przypadku, kiedy mówimy o zapisywaniu na gorąco najważniejsze jest, aby to po prostu zapisać. Warto tylko pamiętać, żeby robić to konsekwentnie. Kilka pomysłów na to, gdzie i jak zapisywać:

  • Zapisanie w notatniku
  • Zapisanie na karteczce
  • Stworzenie notatki w telefonie
  • Wysłanie sobie maila
  • Nagranie na dyktafonie wiadomości
  • Zapisanie na dłoni
  • Zadzwonienie do kogoś, kto może dla nas to coś zapisać

Jak widzicie jest wiele możliwości zapisania pomysłów. Ważne jest to, aby wiedzieć, gdzie potem znaleźć ten pomysł i zapisać gdzieś w centralnej liście zadań.

Pytanie

Gdzie Ty zapisujesz takie pomysły? Jaki jest Twój sposób? Gdzie jeszcze można zapisać tego typu sprawy? Będę wdzięczny, jeżeli zechcesz się tym z nami podzielić :)

Przeczytaj także…

Jakiś czas temu opisałem kilka pomysłów jak pomóc sobie w zapisywaniu rzeczy, które przychodzą do głowy. Ten wpis jest wciąż aktualny.

Artykuły powiązane o moim systemie produktywności

Ten wpis jest częścią serii wpisów o moim systemie produktywności – sprawdzonym sposobie na bycie produktywnym i sprawne zarządzanie czasem i zadaniami.

Ukończone części są zaznaczone jako aktywne linki do tych wpisów.

 

Zdjęcie od  UnsplashCC BY

5 1 vote
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!