Które 5 nawyków zmieni Wasze życie?

K

Nawyki zmieniają nasze życie. Zarówno te dobre, jak i te złe. Każdy słyszał o tym, że warto je tworzyć lub z nimi walczyć. I pewnie słyszeliście też, jak to robić. Sam nawet o tym pisałem jakiś czas temu.. Ponieważ przypisujemy nawykom tak duże znaczenie (i słusznie!), wielu z nas chce zmieniać i wprowadzać kilka nawyków w tym samym czasie. Sam nie jestem tutaj bez winy. Z doświadczenia wiem, że zwykle prowadzi to do porażki. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić trochę inną perspektywę na nawyki, która może pomóc Wam (i w sumie mnie samemu także), pracować nad nimi mądrzej. Zapraszam!

5 nawyków, które zmienią Wasze życie – ćwiczenie

Zacznijmy od ćwiczenia dla Was. Zanim zaczniecie czytać dalej, weźcie, proszę, kartkę papieru, notatnik, komórkę z aplikacją do notowania, cokolwiek, co posłuży Wam do zrobienia notatek.

Zadanie nr 1

Wypiszcie 5 nawyków, które chcielibyście wprowadzić lub zmienić. Opiszcie je słownie. Na przykład:

Czyszczenie biurka jako pierwsza czynność po przyjściu do biura.

Lub:

Robienie 20 pompek zaraz po wstaniu z łóżka.

Zadanie nr 2

Napiszcie przy każdym, jak zmieni się Wasze życie, jeżeli zdołacie wprowadzić ten nawyk. Znów przykłady:

Czyszczenie biurka jako pierwsza czynność po przyjściu do biura. Kiedy mam czyste biurko, jestem dużo bardziej skupiony, łatwiej mi się pracuje, zwykle jestem w stanie zrobić więcej w ciągu dnia. Jestem postrzegany jako osoba „poukładana”. Dzięki sprzątaniu biurka będę dużo bardziej skuteczny, będę mógł w lepszy dla siebie sposób pracować. Wierzę, że będę dzięki temu spokojniejszy. Skutek to mniej stresu.

Robienie 20 pompek zaraz po wstaniu z łóżka. Jeżeli zaraz po wstaniu z łóżka, zrobię 20 pompek, to jest duże prawdopodobieństwo, że do niego już nie wrócę. Jeżeli wstanę i zrobię swój „cudowny poranek”, to będę miał dużo więcej energii w ciągu dnia, będę spokojniejszy (medytacja) oraz będę w stanie czytać więcej książek, a dzięki temu będę czuł, że się rozwijam. Skutek to rozwój osobisty.

Zadanie nr 3

Dla każdego nawyku napiszcie, jaki jest jego schemat działania, czyli opiszcie jego trzy elementy:

  • wskazówkę
  • akcję
  • nagrodę

Dzięki temu będziecie bardziej świadomi tego, jak ten nawyk działa i jak możecie nad nim pracować. Przykład dla nawyku z czyszczeniem biurka:

  • wskazówka – wyciągnięcie laptopa z torby i położenie go na stole
  • akcja – usuwanie wszelkich papierów (kosz, jeżeli ważne to „skrzynka spraw przychodzących”), wyniesienie kubków, ułożenie kabli, odłożenie długopisów itd.
  • nagroda – poczucie przestrzeni i ciepła kawa (którą mogę sobie zrobić po oczyszczeniu biurka)

Mając tak rozpisany nawyk, mogę zaplanować jego wprowadzanie.

Jak będziecie się czuli, kiedy wprowadzicie te nawyki w życie?

Mając opisane 5 nawyków, możecie wyobrazić sobie, co zmieni się w Waszym życiu, kiedy je wprowadzicie. Ta część ćwiczenia jest bardzo ważna. Myśląc o tym, jak wyglądałoby nasze życie po zbudowaniu tych 5 nawyków, możemy wyobrazić sobie w nim naprawdę istotne zmiany.

Ja po takim ćwiczeniu, kiedy pomyślałem o 5 nawykach, które osobno nie zmieniały aż tak dużo, wyobraziłem sobie, jak istotnie różniłoby się moje życie przy wprowadzeniu ich wszystkich.

Na razie nie myślmy o tym, czy będzie to trudne, czy łatwe. Nie myślmy o tym, że niemożliwe jest wprowadzanie 5 nawyków na raz. Myślmy o tym, jakie pozytywne zmiany w naszym życiu nastąpią, kiedy te nawyki będą już zbudowane.

Nie wiem, jak Wam, ale mi podobał się obraz, który pojawił się w mojej głowie. :)

Matematyka nawyków

A teraz trochę matematyki. Tak jak kiedyś pisałem, średni czas budowania nawyku to 66 dni. Tyle potrzeba (średnio!), aby nawyk się ugruntował. I warto pamiętać o tym, że jeżeli jednocześnie pracujemy nad więcej niż jednym nawykiem, mocno obniżamy sobie szanse zbudowania tych nawyków.

Ok. Wiemy, że nawyk to 66 dni. Mamy nasze 5 nawyków, które chcemy wprowadzić. 5 nawyków, które pozytywnie wpłyną na nasze życie.  No to teraz matematyka:

5 nawyków * 66 dni = 330 dni

Wprowadzenie 5 nawyków, w mądry sposób, potrwa tylko 330 dni.

Pozytywne zmiany w życiu w rok

Co byście powiedzieli na to, że sami możecie pozytywnie wpłynąć na Wasze życie i że możecie zrobić to w mniej niż rok? Mniej niż 365 dni? Kiedy ja sobie to uświadomiłem, aż zatrzymałem się na chwilę.

Po pierwsze, uświadomiłem sobie, że naprawdę wiele mogę zmienić w swoim życiu. Ja sam. Niezależnie od innych osób. Po drugie, pozbyłem się pokusy pracy nad wieloma zwyczajami na raz. Mając perspektywę tego, że pracując nad nimi pojedynczo, tak wiele mogę zmienić w jeden rok, pozbyłem się pokusy pracy nad nimi jednocześnie.

Podsumowanie

Jak się Wam podoba taka perspektywa? Tylko 330 dni (średnio :)) dzieli Was od wprowadzenia 5 nawyków i pozytywnych zmian w Waszym życiu. O ile będziecie nad nimi pracować pojedynczo i dobrze je sobie opiszecie. No to co? Zaczynamy?

Jakie 5 nawyków chcesz wprowadzić lub zmienić?

Jak zmieni się Twoje życie, jeżeli to zrobisz?

0 0 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!