Osoby z talentami w domenie wpływania pomagają zgromadzić większą publiczność. Umieją sprzedać pomysły swoje i zespołu wewnątrz i na zewnątrz organizacji czy grupy. Kiedy zespół potrzebuje kogoś, kto przejmie inicjatywę, wypowie się i upewni, że każdy został wysłuchany, warto poszukać osób z talentem z domeny wpływu
Ten wpis jest drugim z serii czterech wpisów poświęconych poszczególnym domenom.
Cztery domeny talentów – miniseria
Każdy z talentów należy do jednej z czterech domen:
- wykonywania (executing)
- wpływania (influencing)
- budowania relacji (relationship building)
- myślenia strategicznego (strategic thinking)
Nie ma dobrego czy złego rozłożenia talentów w domenach. To, że dany talent należy do którejś z domen, znaczy, że najbardziej widoczny jest w tym obszarze działania, że najbardziej naturalne jest dla niego działanie w tym obszarze. Nie znaczy to jednak, że osoba z talentami w jednej domenie nie może działać w innej. W tej miniserii wpisów chcę pokazać, jak można patrzeć na talenty, aby poszerzyć ich zastosowanie.
Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z domeny wpływania?
Talenty przypisane do domeny wpływania to:
- aktywator
- dowodzenie
- komunikatywność
- rywalizacja
- maksymalista
- wiara w siebie
- poważanie
- czar
Domena wpływania najczęściej kojarzona jest ze skutecznością komunikowania się, przekonywania innych do działania, zachęcania do akcji. Naturalny obszar działania tych talentów charakteryzuje się wpływaniem na innych, ich decyzje, sposób i obszar działania.
Naturalnie pojawia się pytanie, czy osoba, która nie ma talentów w tej domenie lub ma ich mało, może wpływać na innych. Oczywiście – tak! Warto tylko zastanowić się, jak jej talenty można w tym obszarze zastosować.
Jak Wasze talenty pomagają wpływać na innych i komunikować się z nimi?
Dowolny z Waszych talentów może Wam pomóc wpływać na innych i komunikować się. Warunkiem jest przyjrzenie się im i zadanie sobie kilku pytań, które pomogą Wam uświadomić sobie możliwe sposoby skorzystania z tych talentów.
Jak można to zrobić? Warto w przypadku każdego swojego talentu odpowiedzieć na kilka poniższych pytań. Bardzo zachęcam, aby zrobić to pisemnie – dzięki temu będziecie mogli po jakimś czasie wrócić do swoich zapisków i zobaczyć, jakie zmiany u Was zaszły.
Pytania, które pozwolą zobaczyć, jak Wasze talenty mogą pomóc skutecznie wpływać na innych oraz komunikować Wasze pomysły i idee:
- Jak ten talent pomaga mi przekazywać informacje pojedynczej osobie?
- Jak ten talent pomaga mi komunikować się z grupą?
- W jaki sposób ten talent pomaga opowiedzieć, dlaczego warto zaangażować się w projekt/zadanie/pomysł?
- Co w tym talencie może mi pomóc przejąć inicjatywę?
- Co może mi pomóc przekonać nieprzekonanych?
- Jak ten talent pomaga definiować, w co warto, a w co nie warto się angażować?
- Co w sposobie działania wynikającym z tego talentu przeszkadza mi w komunikacji z innymi?
- W jaki sposób ten talent osłabia mój przekaz i co mogę zrobić, aby temu przeciwdziałać?
Przykłady
Czasami trudno jest zacząć odpowiadać na te pytania, dlatego poniżej podaję przykłady odpowiedzi dla dwóch talentów z dwóch innych domen.
Jak Strateg może pomóc wpływać na innych i prezentować pomysły?
Strateg to talent z domeny myślenia strategicznego. Jak może pomóc we wpływaniu na innych i komunikowaniu się?
- Jak ten talent pomaga przekazywać informacje pojedynczej osobie?
- Strateg umie patrzeć kilka kroków do przodu i rozważać różne ścieżki. Może to wykorzystać w przekazywaniu informacji – może pokazać wybraną dla danej osoby ścieżkę, omawiając kolejne kroki, lub pokazać kilka różnych ścieżek i opowiedzieć, jak wybrał jedną z nich. Dzięki temu osoba, która jest odbiorcą tego komunikatu, będzie mogła zobaczyć sposób rozumowania.
- Jak ten talent pomaga komunikować się z grupą?
- Talent strateg pomaga wybrać, kiedy, jak i z kim najlepiej rozmawiać. Pozwala spojrzeć na cele grupy i pokazać sposoby działania, które ją do nich doprowadzą. Ważne, aby wiedzieć, czego grupa chce.
- W jaki sposób ten talent pomaga opowiedzieć, dlaczego warto zaangażować się w projekt/zadanie/pomysł?
- Osoba z talentem strateg może pomóc pokazać, jakie kroki mogą doprowadzić do różnych rozwiązań. Może więc w konkretny sposób przedstawić, że wykonując dane kroki, można osiągnąć dane wyniki. Może to być motywujące dla innych, bo zobaczą drogę dojścia do celu, który nie będzie ogólny, tylko bardziej namacalny.
- Co w tym talencie może pomóc przejąć inicjatywę?
- Strateg może pomóc rozważyć, co się stanie, kiedy przejmie się inicjatywę, a co, kiedy się tego nie zrobi. Przy podjęciu decyzji o działaniu strateg może pomóc określić kolejne kroki.
- Co może pomóc przekonać nieprzekonanych?
- Często pokazanie nie tylko różnych możliwości, ale też tego, co będzie się z nimi wiązać w praktyce, obniża poziom stresu i niepokoju u innych.
- Jak ten talent pomaga określać, w co warto, a w co nie warto się angażować?
- Znów podobny sposób działania, wyznaczone możliwości, świadomość kolejnych kroków związanych z każdą z nich pozwala podjąć decyzję, w którym kierunku chce się iść.
- Co w sposobie działania wynikającym z tego talentu przeszkadza w komunikacji z innymi?
- Duża część myślenia nad strategiami dzieje się w głowie osób z talentem strateg. Wybrana strategia od razu może być realizowana. Pytanie tylko, czy inni zrozumieją, skąd taki, a nie inny wybór, a zrozumienie przekonuje ludzi i pomaga im się zaangażować.
- W jaki sposób ten talent osłabia przekaz i co można zrobić, aby temu przeciwdziałać?
- Strateg ma łatwość generowania dróg dojścia do celu, a przez to łatwość zmiany wybranej drogi. To może czasami rozmywać komunikat i sprawić, że ludzie poczują się zagubieni. Zanim opowiemy o naszym planie, warto się upewnić, że jest on dokładnie tym, który chcemy zaprezentować. Może warto przetestować z kimś wcześniej nasz komunikat, zanim pójdziemy do grupy.
Jak Bliskość może pomóc wpływać na innych i komunikować pomysły?
Bliskość to talent z domeny budowania relacji. Jak może on pomóc wpływać na innych i komunikować się?
- Jak ten talent pomaga przekazywać informacje pojedynczej osobie?
- Osoby z talentem bliskość najefektywniej pracują, kiedy mają zbudowaną relację z innymi osobami – to pomaga w przekazywaniu informacji. Wymaga to trochę czasu, ale kiedy poświęcimy go na budowanie relacji, przekazywanie informacji może być dużo łatwiejsze – i to zarówno w przypadku tych pozytywnych, jak i negatywnych komunikatów.
- Jak ten talent pomaga komunikować się z grupą?
- Jeżeli osobie z tym talentem uda się zbudować relację z jednym lub kilkoma członkami grupy, to może korzystać z ich pomocy, aby komunikować się z grupą – czy to jako osób, które przekazują komunikaty, czy jako tych, które organizują sposobność do komunikacji.
- W jaki sposób ten talent pomaga opowiedzieć, dlaczego warto zaangażować się w projekt/zadanie/pomysł?
- Bliskość jest skuteczna w budowaniu relacji, które potem sprawiają, że można produktywnie pracować. Jeżeli tylko jest przestrzeń na budowanie tych relacji, co często wymaga czasu, to potem przekonanie do projektu, zadania, pomysłu jest łatwiejsze.
- Co w tym talencie może pomóc przejąć inicjatywę?
- Znów warto polegać na relacjach. Jeżeli osoba z tym talentem działa z osobami, z którymi ma zbudowaną relację (nawet w początkowych fazach budowania tych relacji), to może przejmować inicjatywę. Będzie wiedzieć, z kim działa i jaki sposób dla tej grupy jest najbardziej adekwatny.
- Co może pomóc przekonać nieprzekonanych?
- Wpływ na relacje, na bycie razem jako grupy to może być ten obszar, który osoba z bliskością dostrzega i może wykorzystać, by przekonać innych do działania.
- Jak ten talent pomaga określać, w co warto, a w co nie warto się angażować?
- Sposobów jest wiele. Jeden z nich to weryfikacja tych obszarów z osobami, z którymi mamy dobre relacje. Dzięki relacjom z jednej strony jest łatwiej o coś zapytać, a poza tym wiadomo, komu można zadać pytanie.
- Co w sposobie działania wynikającym z tego talentu przeszkadza w komunikacji z innymi?
- Bliskość pomaga pracować z osobami, które się zna. Jeżeli osoba z tym talentem nie ma takich relacji w grupie, to może jej być trudniej z nią pracować, przekonywać jej członków do działania czy nawet się komunikować. Relacje wymagają czasu, ale nie zawsze go mamy. To też może utrudniać pracę, zwłaszcza w projektach, w których nie ma czasu i przestrzeni na budowanie relacji.
- W jaki sposób ten talent osłabia przekaz i co można zrobić, aby temu przeciwdziałać?
- Bliskość może przeszkadzać w ten sposób, że komunikujemy się przez pryzmat relacji i zwracamy do osób, które znamy. Warto o tym pamiętać i szukać relacji w szerszym gronie – wtedy nawet jak nie zna się wszystkich, można skorzystać z pomocy osób, z którymi już zbudowało się relację.
Podsumowanie
„Żółta” domena zawiera talenty, które najrzadziej występują w top 5 (wśród osób, które zrobiły badanie CliftonStrengths), stąd często słyszę komentarz: „Ale my nie mamy nikogo z talentami wpływu! Musimy kogoś zatrudnić”. No właśnie – nie! Znając swoje talenty, świadomie nad nimi pracując, możemy skutecznie działać też w domenie wpływania. Warto zadać sobie tych kilka pytań dla swoich talentów i zobaczyć, jak możemy dzięki nim komunikować się z innymi i wpływać na nich.
Kurs “Cztery domeny talentów”
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł to zapraszam Cię do kursu “Cztery domeny talentów”.
W tym kursie przeanalizujesz wszystkie swoje talenty i zadasz sobie pytania:
- Jak moje talenty pomagają mi wykonywać zadania?
- Jak moje talenty pomagają mi wpływać na innych i komunikować się?
- Jak moje talenty pomagają mi budować relacje?
- Jak moje talenty pomagają mi myśleć strategicznie?
Dzięki wykonanym ćwiczeniom uzmysłowisz sobie, jak korzystać ze swoich talentów, tam gdzie ich potrzebujesz. Wypracujesz konkretne praktyki i strategie korzystania z talentów na swój sposób.