
Osoby z talentami w domenie budowania relacji umieją̨ tak zarządzać relacjami, aby spajać́ grupę̨. Bez tych talentów w zespole w wielu przypadkach grupa jest po prostu zbiorem indywidualności. Osoby z tymi talentami mają umiejętność́ sprawiania, że zespół jest czymś́ więcej niż̇ tylko sumą jego członków.
Ten wpis jest trzeciem z serii czterech wpisów poświęconych poszczególnym domenom.
Cztery domeny talentów – miniseria
Każdy z talentów należy do jednej z czterech domen:
- wykonywania (executing)
- wpływania (influencing)
- budowania relacji (relationship building)
- myślenia strategicznego (strategic thinking)
Nie ma dobrego lub złego rozłożenia talentów w domenach. To, że dany talent należy do którejś z domen, znaczy, że najbardziej jest widoczny w tym obszarze działania, że najbardziej naturalne jest dla niego działanie w tym obszarze. Nie znaczy to jednak, że osoba z talentami w jednej domenie nie może działać w innej. W tej miniserii wpisów chcę pokazać, jak można patrzeć na talenty, aby poszerzyć ich zastosowanie.
Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z domeny budowania relacji?
Talenty przypisane do domeny budowania relacji to:
- elastyczność
- współzależność
- rozwijanie innych
- empatia
- zgodność
- integrator
- indywidualizacja
- optymista
- bliskość
Domena budowania relacji najczęściej kojarzona jest z umiejętnościami budowania relacji, zarządzania nimi, dbania o nie. Często talenty z tej domeny opisują, w jaki sposób osoby, które je mają, budują relacje, co jest dla nich motywacją, o co w relacjach najbardziej dbają.
Czy osoby, które nie mają talentów w tej domenie lub mają tylko pojedyncze z nich, nie mogą tworzyć relacji? Oczywiście, że nie! Każdy buduje relacje na swój sposób. Dotyczy to także osób z talentami z pozostałych domen. Warto tylko zastanowić się, jak talenty tej osoby można w tym obszarze zastosować.
Jak Wasze talenty pomagają wpływać na innych i komunikować się z nimi?
Dowolny z Waszych talentów może Wam pomóc budować relacje. Jednak aby to było możliwe, ważne jest przyjrzenie się im i zadanie sobie kilku pytań, które pomogą Wam uświadomić sobie możliwe sposoby skorzystania z tych talentów.
Jak można to zrobić? Warto w przypadku każdego swojego talentu odpowiedzieć na kilka poniższych pytań. Bardzo zachęcam, aby zrobić to pisemnie – dzięki temu będziecie mogli po jakimś czasie wrócić do swoich zapisków i zobaczyć, jakie zmiany u Was zaszły.
Pytania, które pozwolą zobaczyć, jak Wasze talenty mogą pomóc skutecznie budować relacje i dbać o nie:
- Jak ten talent pomaga budować relacje?
- Jak ten talent przeszkadza w budowaniu relacji?
- Jak ten talent pomaga poznawać ludzi?
- Jak ten talent pomaga pogłębiać relacje?
- Jak ten talent jest widoczny w przypadku konfliktu?
- Jak ten talent przejawia się̨ przy wchodzeniu do nowej grupy?
Przykłady
Czasami trudno jest zacząć odpowiadać na te pytania, dlatego poniżej podaję przykłady odpowiedzi dla dwóch talentów z dwóch innych domen.
Jak intelekt może pomóc budować relacje i dbać o nie?
Intelekt to talent z domeny myślenia strategicznego. Jak może pomóc Wam budować relacje i dbać o nie?
- Jak ten talent pomaga budować relacje?
- Intelekt jest talentem, który można wykorzystać do przemyślenia tego, jak działamy, dlaczego działamy, co jest dla nas istotne. Ten talent pozwala strategicznie podejść do budowania i szukania relacji, które pozwalają na pogłębione dyskusje i zrozumienie tematu. Osoby, które go mają, mogą być postrzegane jako takie, które warto zapytać o radę, z którymi można spokojnie, głębiej, nieśpiesznie porozmawiać.
- Jak ten talent przeszkadza w budowaniu relacji?
- Intelekt jest talentem, z którego wynika chęć głębszego przemyślenia tematu. Czasami mające go osoby po prostu milkną, bo zatapiają się w myślach, bez opowiedzenia, dlaczego tak robią. Może to być odbierane jako nieuprzejme.
- Jak ten talent pomaga poznawać ludzi?
- Ludzie z tym talentem lubią dyskutować, filozofować. Jeżeli znajdą grupę, gdzie takie dyskusje są możliwe, to ten talent bardzo może pomóc poznać nowe osoby i od razu wejść w głębsze rozmowy.
- Jak ten talent pomaga pogłębiać relacje?
- Osoby z tym talentem są dobrymi rozmówcami. Często lubią i umieją wchodzić w głębsze rozmowy. Na pewnym poziomie relacji to bardzo sprzyja ich pogłębianiu.
- Jak ten talent jest widoczny w przypadku konfliktu?
- W pierwszej fazie konfliktu osoby z tym talentem mogą być milczące, nawet wycofane. Potrzebują przemyśleć sprawę, sytuację. Potem mogą wnosić głębsze zrozumienie, ale też odnosić się do niuansów sytuacji, co czasami pomaga, a czasami przeszkadza w rozwiązaniu konfliktu.
- Jak ten talent przejawia się̨ przy wchodzeniu do nowej grupy?
- Na początku ten talent utrudnia wchodzenie do grupy, bo mające go osoby często milczą, są obserwatorami. Na początku w nowym gronie nie rozmawia się o detalach, szczegółach, zawiłościach. Chyba że jest to grupa, która do tego służy – np. klub dyskusyjny.
Jak odpowiedzialność może pomóc budować relacje i dbać o nie?
Odpowiedzialność jest talentem z domeny wykonywania. Jak może pomóc budować relacje i dbać o nie?
- Jak ten talent pomaga budować relacje?
- Talent odpowiedzialność powoduje, że osoba, która go ma, dotrzymuje swoich zobowiązań, jest wiarygodna. Jeżeli tylko osoby, z którymi buduje ona relacje, dostrzegą to, że można na niej polegać, będą to doceniać. Chętnie wchodzimy w relacje z wiarygodnymi osobami.
- Jak ten talent przeszkadza w budowaniu relacji?
- Cenimy słownych ludzi, a to przecież siła osób z talentem odpowiedzialność. Na nich „można polegać jak na Zawiszy”.
- Jak ten talent pomaga poznawać ludzi?
- W pewnych rolach osoby z talentem odpowiedzialność mogą czuć się odpowiedzialne za byciem gospodarzem i dzięki temu poznawać nowych ludzi. Mogą też być przedstawiane jako osoby godne zaufania, takie, które sprawiają, że dzięki nim rzeczy są kończone w terminach.
- Jak ten talent pomaga pogłębiać relacje?
- Osoby z tym talentem mogą wziąć odpowiedzialność za relacje, za to, aby odzywać się do znajomych, regularnie stwarzać sposobność do spotkania, wymiany myśli.
- Jak ten talent jest widoczny w przypadku konfliktu?
- Osoby mające odpowiedzialność mogą poczuć się w obowiązku zaprowadzić zgodę w konfliktowej sytuacji. Zwłaszcza kiedy czują odpowiedzialność za działanie grupy, za panującą w niej atmosferę.
- Jak ten talent przejawia się̨ przy wchodzeniu do nowej grupy?
- Osoby z tym talentem mogą od razu wziąć na siebie role, które wymagają przypilnowania czegoś, dostarczenia na czas. To bardzo cenne zachowania w grupie.
Podsumowanie
Czy relacje mogą budować tylko osoby mające talenty w domenie budowania relacji? Oczywiście, że nie. Każdy używa swoich talentów, także w celu budowania relacji, poznawania nowych ludzi, utrzymywania tych znajomości, odnajdywania swojego miejsca w grupie. Warto korzystać ze swoich talentów, bo w nich leży nasz największy potencjał. Dlatego tak bardzo zachęcam do popatrzenia na swoje talenty i zadania sobie powyższych pytań. Zobaczycie, że Wasze talenty mogą Wam bardzo pomóc budować dobre relacje.
Dodaj komentarz