Czytaj bardziej. Mój top książek, z których wyciągnąłem i wdrożyłem wnioski – styczeń 2023

C

Jaki jest Wasz top książek, które realnie wpłynęły na zmianę Waszego działania? Myślę tu o poradnikach, publikacjach z obszaru szeroko pojętego działania i self-help. Prawie dwa lata temu napisałem o ośmiu książkach, z których ja wyciągnąłem najwięcej. Teraz, po dwóch latach, dodaję do listy kolejne dwie, które realnie wpłynęły na moją codzienność.

Lista z 2021 roku

Możecie też zobaczyć moją listę top książek z 2021 roku. Nadal jest aktualna i nadal uważam, że te książki dużo mi dały, nawet jeżeli trochę źle się zestarzały (jak „Esencjalista”).

Dwie książki, które realnie wpłynęły na zmianę mojego zachowania od 2021 roku

Przez ostatnie dwa lata przeczytałem sporo różnych książek. Wiele z nich było dobrych i ciekawych. Ale tak naprawdę, na co dzień, pamiętam lekcje z dwóch z nich. Co więcej, te dwie książki wpłynęły na zmianę mojego myślenia i podejścia do życia (i nie ma tutaj przesady).

„Leniwy umysł”, Adam Grant

Mała uwaga: książkę czytałem w oryginale (tytuł oryginału: „Think Again”), podobnie jak następną, więc nie wiem, jakiej jakości jest polskie tłumaczenie.

Książka stawia wiele pytań, z których najważniejsze dla mnie to:

  • Skąd wiem, że to, co wiem, jest prawidłowe i nadal aktualne?
  • Jak często aktualizuję swoją wiedzę?
  • Z czym wchodzę w rozmowę?

Adam Grant przypomniał mi, że warto krytycznie podchodzić do wszystkiego, o czym myślę, że to wiem, i nawet kiedy jest to trudne, głównie emocjonalnie, warto testować swoje poglądy, założenia i wiedzę. Podaje też wiele konkretnych narzędzi. Ja wziąłem dla siebie challenge network (co przetłumaczyłem jako „sieć wyzwań”) i dużo częściej testuję swój sposób myślenia z zaufanymi ludźmi.

Druga rzecz, którą wyciągnąłem dla siebie z książki, to zmiana podejścia do rozmów. Grant dzieli się swoim podejściem do rozmowy, pisząc, że jeżeli z kimś się komunikuję i nie jestem gotowy przez tę komunikację zmienić zdania – nie jest to rozmowa, tylko wymiana poglądów. Od czasu przeczytania książki, kiedy używam słowa „rozmowa”, zadaję sobie pytanie, czy ja na pewno rozmawiam, czy jedynie przerzucam się opiniami.

Z „Leniwego umysłu” wyciągam dla siebie jeszcze więcej praktycznych treści, ale powyższe rzeczy są dwiema głównymi.

„Cztery tysiące tygodni”, Oliver Burkeman

Notatka z tej książki, opublikowana w Intencjonalnie.pl, była najdłuższą notatką książkową, jaką kiedykolwiek stworzyłem. Przeczytałem „Cztery tysiące tygodni” na początku 2022 roku i odtąd książka mocno we mnie pracuje.

Jest bardzo bogata w treści, a w dużej części też bardzo praktyczna. Jeżeli miałbym wymienić dwie najważniejsze rzeczy, które wyciągam dla siebie, byłyby to dwie poniżej opisane praktyki.

Pierwsza dotyczy określania, dlaczego zatrzymuję się na fazie planowania i nie przechodzę do działania. Jest to związane z potrzebą kontroli i brakiem tolerancji niepewności. Dzięki tej książce, gdy za dużo czasu spędzam, planując i próbując zabezpieczyć się na wypadek różnych scenariuszy, przypominam sobie, że plan jest tylko pewną abstrakcją na temat przyszłości. Pozwala się przygotować, ale jak zacznę działać, to natychmiast przestaje być w pełni aktualny, bo rzeczywistość go nadpisuje.

Dla mnie to była lekcja, żeby uczyć się tolerować niepewność i więcej eksperymentować, zamiast próbować wdrażać gotowe, nawet najlepiej przemyślane praktyki.

Druga praktyka to zadawanie sobie pytania: „Za co dzisiaj chcę zapłacić swoim życiem?”. Autor dużo uwagi poświęca naszemu podejściu do czasu i temu, jak fałszywe ono jest. Zakładając, że ludzkie życie jest skończone, to za każdą czynność, którą wykonuję, płacę swoim życiem, jego fragmentem, którego nic i nikt mi nie zwróci. Dla mnie to ciągłe przypomnienie, aby świadomie wybierać, czym się w danym momencie zajmuję. Dzięki temu od czasu przeczytania książki lepiej priorytetyzuję (w pracy i ogólnie w życiu) oraz częściej odpuszczam.

Podsumowanie

Cieszę się, że od czasu do czasu trafiam na książki, które w widoczny sposób zmieniają moje podejście do życia, działania, relacji i ogólnie wpływają na moje myślenie. Jestem wdzięczny ich autorom i autorkom za wysiłek włożony w pisanie. Ciekawe, jakie książki przedstawię Wam za kolejne dwa lata!

A jakie książki najbardziej praktycznie wpłynęły na Was w ostatnich latach?

5 2 votes
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!