Nie bój się, nie będę pisał o celach SMART. Trochę dlatego, że pisałem już o nich na blogu i był to jeden z pierwszych wpisów, jeszcze z 2015 roku 🤯. A trochę też dlatego, że – co teraz jest dla mnie jasne – do celów można mieć różne podejście. Na przykład bardzo eksperymentalne, oparte na krótkich iteracjach, w których nie do końca wiemy, do czego dążymy, ale znamy ogólny kierunek.
Poniżej dzielę się kilkoma pytaniami, które pomogą Ci sprytnie (widzisz, co tutaj zrobiłem: sprytnie – SMART? xD) skorzystać z talentów, aby realnie pomogły Ci w osiąganiu Twoich celów.
Pytania, które warto sobie zadać
Pytanie 1: Jakie akcje będę wykonywać w ramach pracy nad celem i które swoje talenty wykorzystam?
Niezależnie od podejścia do planowania celu w pewnym momencie trzeba będzie zabrać się do działania.
Jak podchodzisz do wykonywania akcji? Co Cię wspiera, gdy działasz? Mnie bardzo zasila para Organizator i Osiąganie – lubię eksperymentować i odznaczać kolejne rzeczy jako zrobione. Jeżeli opiszę swoje akcje jako serię minieksperymentów, odhaczanych jeden po drugim, to będę sprawnie działać. A jeżeli równocześnie będę mógł się czegoś uczyć (Uczenie się w Top 5 😉), będzie to pewnie dodatkowo sprzyjało mojej efektywności.
Jeśli masz w Top 5 talenty relacyjne, wykonywanie kolejnych akcji zapewne okaże się łatwiejsze, gdy będziesz działać z bliskimi osobami (Bliskość, Rozwijanie innych) lub jasno określisz sobie, co z czego wynika, i ustalisz sekwencję działania (Współzależność).
Talenty Ukierunkowanie, Bezstronność czy Dyscyplina pomogą najbardziej, jeżeli stworzysz sobie wokół działania procedurę, której będziesz przestrzegać.
Najprościej będzie odpowiedzieć na to pytanie, jeżeli po prostu przejdziesz po kolei po swoim Top 5 talentów. Przy każdym zastanów się, jak możesz wykorzystać wynikający z niego powtarzalny sposób myślenia, działania i odczuwania w pracy nad celem.
Pytanie 2: Jakie widzę potencjalne trudności i które talenty wykorzystam, aby sobie z nimi poradzić?
Patrząc do przodu, warto próbować przewidzieć, co może Cię rozproszyć i odciągnąć od działania z celem. Prawdopodobnie masz już doświadczenia z przeszłości i wiesz, że np. praca w domu, w obecności bliskich osób będzie trudniejsza. Dzięki temu możesz proaktywnie zaplanować swoje akcje w odpowiedni sposób.
Ale możesz też zapytać siebie, które Twoje talenty mogą Cię odciągać od działania, i od razu stworzyć sobie serię stwierdzeń w ramach intencji wdrożenia.
Ja przykładowo wiem, że wspomniany powyżej talent Organizator, który bardzo mnie wspiera w działaniu, często jest także przyczyną problemów – uwielbiam bawić się nowymi narzędziami i czasami zamiast działać, testuję nowe aplikacje itd. O ile od razu sobie o tym przypomnę, jestem w stanie przygotować się do „obrony” przed samym sobą.
Jeżeli masz talenty typu Strateg, szybko dostrzegasz możliwość zmiany strategii lub sposobu pracy nad celem. Jak możesz się przygotować, żeby wychwycić kluczowe momenty i lepiej sprawdzać, czy warto zmieniać to, co robisz?
Pytanie 3: Jakie osoby (z jakimi talentami) pomogą mi w realizacji celu?
Fantastycznym sposobem wykorzystania wiedzy o talentach w kontekście osiągania celów jest szukanie partnerstw talentowych. Warto szukać ludzi, którzy mają albo talenty komplementarne do Twoich, albo dojrzałe wersje Twoich talentów.
Dla mnie fantastycznymi partnerami i partnerkami są osoby z talentami typu Rozwaga (pomagają zauważyć ryzyka, których ja sam szybko nie widzę), Naprawianie (czasami przymykam oczy na pojawiające się problemy), Maksymalista (szczegóły nie są moją najmocniejszą stroną) oraz Analityk (to szansa na lepszą analizę moich akcji).
Jakiego sposobu działania Ci brakuje w pracy nad celem? Kto z Twojego otoczenia ma talenty, które pomagają działać w taki sposób? Warto poprosić wybrane osoby, żeby zostały Twoimi Partnerami/Partnerkami Produktywności.
Pytanie 4: Jak będę świętować osiągnięcie celu i co mnie wesprze w celebrowaniu sukcesu?
Mało osób planuje, jak będzie świętować realizację celu. Niektóre są wręcz zdziwione tym konceptem. Tymczasem dla wielu ludzi wizja świętowania okazuje się bardzo zasilająca.
W zależności od Twoich talentów świętowanie może być trudniejsze (tak, talent Osiąganie sprawia, że łatwiej jest zobaczyć kolejne zadanie, niż świętować) lub łatwiejsze (np. talent Bezstronność – jeśli ustalamy, że świętujemy, to świętujemy).
Co Tobie pomoże świętować?
Pytanie 5: Które swoje talenty wykorzystam, aby podsumować pracę nad celem i nauczyć się z własnych doświadczeń?
Niezwykle ważnym etapem pracy z celami jest podsumowanie, co poszło dobrze, a co – źle. Warto uczyć się od siebie! I znowu pewne talenty to ułatwiają. Szukanie i rozwiązywanie problemów? Rozwaga, Naprawianie, może Analityk. Cieszenie się z rzeczy, które poszły dobrze? Rozwijanie innych, Maksymalista, może Współzależność.
Podsumowanie
W tym wpisie chciałem przekazać dwie idee.
Po pierwsze – są różne sposoby osiągania celów i możemy sobie pomóc je realizować, kiedy pomyślimy, jakich zasobów, także talentowych, warto użyć w pracy z celami. A po drugie – możemy tu wykorzystać wszystkie nasze talenty, o ile są one dojrzałe. Pamiętaj: talenty nie mówią, co możemy robić, ale jak będziemy to robić.
Tak, podawałem przy kolejnych pytaniach przykłady konkretnych talentów, ale to tylko przykłady. Przy każdym pytaniu mógłbym przytoczyć prawdziwe historie skorzystania z różnych talentów. Możesz zresztą przekonać się sam/sama – zadaj mi w komentarzu pytanie o wybrany talent w kontekście któregoś z aspektów pracy z celami, a ja odpiszę z przykładem.
Trzy pomysły na konkretną akcję
- Zapisz własny cel w wybrany przez Ciebie sposób.
- Przejdź po swoim Top 5 i zadaj sobie pytanie: które talenty i jak będą mnie wspierać w osiąganiu celu, a które i jak będą mnie rozpraszać w pracy nad akcjami?
- Poszukaj w swoim otoczeniu kogoś, kto ma talenty, które uzupełnią Twoje i pomogą zabezpieczyć tyły – uniknąć błędów wynikających z niedojrzałości i ciemnych stron Twoich talentów.