Za co mi firma płaci?

Z

Na początku warsztatów talentowych zwykle zadaję uczestnikom trzy pytania: Jak masz na imię? Za co firma Ci płaci? Jakie jest jedno pozytywne określenie, którego inni używają, mówiąc o Tobie? Pytania są przygotowane przez Gallupa i bardzo je lubię, bo nakierowują nas w trakcie warsztatów na ważne tematy, choćby na to, jak ustalać priorytety w swojej pracy.

Ale są też bardzo przydatne poza warsztatowym kontekstem. Na pytanie pierwsze zazwyczaj łatwo odpowiedzieć. Jednak już drugie i trzecie często nastręczają trudności. Chciałbym więc dzisiaj zająć się drugim pytaniem – o to, za co Wam płacą Wasze firmy.

Za co firma Ci płaci?

Dlaczego to dobre pytanie, które warto sobie zadać? Zwykle jesteśmy w firmie po coś. Nasza rola jest określona, mamy jakieś cele do osiągnięcia. Dotyczy to praktycznie każdej roli, za którą otrzymujemy określone wynagrodzenie.

Najczęściej z naszą rolą powiązany jest zakres obowiązków, z którego ktoś nas rozlicza. Rozlicza, czyli ocenia, czy to, czego się od nas oczekuje, jest wykonywane. Od uzyskanej oceny zależy, czy będziemy dostawać ciekawsze projekty i lepsze wynagrodzenie lub czy dostaniemy awans.

Dlatego odpowiedź na pytanie „Za co firma Ci płaci?” jest tak istotna – od tego, czy znamy odpowiedź, zależy nasza skuteczność oraz to, co będziemy na co dzień robić w pracy. Od tego zależy, czy nasi przełożeni i współpracownicy będą sobie cenili współpracę z nami. W dużej mierze zależy od tego też nasz rozwój zawodowy.

A jednocześnie tak często odpowiedź na to pytanie jest tak trudna! W trakcie warsztatów po zadaniu drugiego pytania nierzadko słyszę nerwowy śmiech lub generyczne odpowiedzi typu „Za mój czas”. W większości przypadków „Za mój czas” nie jest nieprawdziwą odpowiedzią. Jest jednak odpowiedzią na tyle ogólną, że priorytety w pracy są niemożliwe do ustalenia, co wpędza nas w bierność – czekamy, aż ktoś nam powie, co mamy z tym kupionym przez firmę czasem zrobić.

Kiedy znamy odpowiedź na to pytanie, najczęściej wpływa to na proaktywne działanie i zwiększa szanse na to, że przełożona lub przełożony nas doceni.

Nie wiem, za co firma mi płaci

Jeżeli umiecie odpowiedzieć na tytułowe pytanie, to bardzo się cieszę i wiem, że dzięki temu w codziennej pracy jest Wam łatwiej wybierać, na czym warto się skupić. A co, jeżeli nie wiecie, za co firma Wam płaci?

No cóż – pora się tego dowiedzieć lub to zdefiniować. Tak jak pisałem wcześniej, w przeciwnym razie przy nadmiarze zadań trudno wybrać, co jest mniej, a co – bardziej istotne.

Znajdź odpowiedź

Można zacząć od próby zdefiniowania tego na własną rękę. Warto zadać sobie kilka pytań pomocniczych:

  • Po czym poznam, że osiągnąłem/osiągnęłam sukces?
  • Kiedy mój przełożony/przełożona stwierdzi, że dobrze wykonuję swoją pracę?
  • Za co jestem oceniany/oceniana?

Warto zapisać sobie odpowiedzi – możliwe, że już one dadzą Wam przegląd rzeczy, za które firma Wam płaci. Zwykle w odpowiedziach obecne są pewne powtarzalne wzorce, a niektóre zadania pojawiają się częściej niż inne.

Porozmawiaj z liderem/liderką

Jeżeli sprawa nadal nie jest jasna – czas na krok numer dwa. Zbierzcie odpowiedzi na pytania pomocnicze i porozmawiajcie o nich z kimś, kto przydziela Wam obowiązki lub ocenia Waszą pracę. W zależności od struktury zarządzania może to być bezpośredni przełożony/przełożona albo, w organizacjach macierzowych, osoba odpowiedzialna za projekt.

Może już teraz macie w firmie rozmowy jeden na jeden czy rozmowy o wynikach? Są one naturalną okazją do ustalenia, za co firma Wam płaci. A jeżeli takich rozmów nie macie, to warto poprosić o spotkanie. Pokażcie przełożonym to, co wyszło Wam z odpowiedzi na dodatkowe pytania, i porozmawiajcie o perspektywie organizacji. Mam nadzieję, że rozmowa zaowocuje pełną jasnością i przejrzystością. Można to sprawdzić, ustalając, czy Twoja odpowiedź na pytanie „Za co firma Ci płaci?” i odpowiedź Twoich przełożonych jest taka sama. Bo tak właśnie powinno być.

No dobrze – a co, jeżeli rozmowa nie przyniesie jasności i odpowiedź nadal nie będzie klarowna? Wtedy odpowiedzialność spoczywa na Was. Niezależnie od przebiegu rozmowy z przełożonymi musicie na co dzień wybierać priorytety w pracy, decydować, co to znaczy, że zadania i projekty są zrobione, określać budżet, czas wykonania zadania itd.

Będzie Wam łatwiej to robić, jeżeli przyjmiecie jakieś założenia i będziecie działać w ich ramach. Założenia warto spisać, żeby móc później co jakiś czas je weryfikować.

Dodatkowe źródła pomocne w szukaniu odpowiedzi

Jakiś czas temu nagrałem odcinki podcastu o definiowaniu wizji i misji dla siebie, nawet na etacie, oraz odcinek o zaangażowaniu (na podstawie badania Q12). Myślę, że ich przesłuchanie pomoże Wam w szukaniu odpowiedzi na pytanie z tytułu wpisu.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po zrobieniu prostych ćwiczeń, które Wam zaproponowałem, nie będziecie mieli problemu z odpowiedzią na pytanie „Za co firma Ci płaci?”. Jestem przekonany, że precyzyjna odpowiedź pomaga pracować lepiej i efektywniej, a przy okazji dbać o swoje cele związane z karierą. Jeżeli jesteście liderami/liderkami, pomóżcie odpowiedzieć na to pytanie Waszym pracownikom. A jeżeli jesteście specjalistami/specjalistkami, zadbajcie o znalezienie jednoznacznej odpowiedzi.

5 1 vote
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Recent Posts

Categories

INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
INTENCJONALNY NEWSLETTER
Co tydzień wysyłam list, w którym zapraszam do rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest Dominik Juszczyk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance. Wysyłając wiadomość, przekazujesz mi adres e-mail. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w polityce prywatności osadzonej na tej stronie internetowej.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Bardzo się cieszę, że będę mógł się z Tobą dzielić przemyśleniami. Koniecznie kliknij potwierdzenie zapisu, które znajdziesz w swojej skrzynce mailowej (sprawdź też folder spam). Zaraz po tym przekieruję Cię na stronę z prezentami – „Twoje pierwsze kroki po poznaniu talentów" oraz kartami talentowymi.
Jeszcze jeden krok – potwierdź zapis!
Dziękuję!